Определение по дело №596/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 779
Дата: 19 септември 2019 г.
Съдия: Димитър Михайлов Ковачев
Дело: 20191700500596
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 септември 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ …

гр. Перник 19.09.2019 г.

ПЕРНИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданска колегия, I състав, в закрито заседание на деветнадесети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Милена Даскалова

ЧЛЕНОВЕ: Методи Величков

Димитър Ковачев

като разгледа докладваното от съдия Ковачев в. гр. д. № 596 по описа на ОС-Перник за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК

С Решение № 37/29.03.2019 г., постановено по гр.д. № 872/2016 г. по описа на Районен съд – гр. Радомир първоинстанционният съд е отхвърлил предявения от Й.С.П., с ЕГН: ********** против В.В.М., с ЕГН: **********, Т.В.О., с ЕГН: **********, Т.М.Т., с ЕГН: **********, Ж.М.М., с ЕГН: **********, Р.М.Б., с ЕГН: ********** и К.И.М., с ЕГН: **********  положителен установителен иск за признаване за установено по отношение на ответниците, че ищецът е собственик по силата на изтекла в негова ползва придобивна давност на 1/8 идеална част от недвижим имот, с площ от 1,460 дка, находящ се в землището на с. Калище (бивше с. Пчелинци), в местността „Горно равнище“ и при граници: изток – собствен имот на наследници на Пене Стоименов Гарев, запад – имот на наследници на Давитко Стоименов Гарев, север – имот на братя Давитко, Пене и Димо Гареви, който имот е заключен по буквите АБВГД на скицата към приетото на 05.02.2018 г. заключение на вещите лица инж. С. Георгиев, инж. Л. Велинов и инж. Д. Митов по тричленната съдебно техническа експертиза.

С определение от 02.04.2018 г. съдът е осъдил ищеца да заплати на ответниците В.В.М., Т.В.О., Т.М.Т., Ж.М.М. и Р.М.Б. сумата от 300 лева – разноски за адвокатско възнаграждение в производството.

Производството пред настоящата съдебна инстанция е образувано по повод подадена от Й.С.П., чрез пълномощника му – адв. М.Ж., въззивна жалба с вх. № 3535/29.07.2019 г., в която първоинстанционното решение се оспорва изцяло.

Навеждат се доводи, че същото е неправилно и необосновено, постановено в нарушение на процесуалните правила и на материалния закон. Твърди се, че съдът неправилно е възприел изложените в исковата молба основания на претенцията на жалбоподателя, което е довело до погрешен анализ и оценка на събраните по делото доказателства съответно до необосновани правни изводи. Подробно се разяснява фактическата обстановка по спора. Акцентира се върху обстоятелството, че жалбоподателят заедно с брат си Асен П. е придобил правото на собственост върху процесния имот по силата на наследство и давностно владение, доколкото имотът е бил владян от наследодателите им Пене Гарев и Стоил Гарев, а в последствие и от тях самите. По тези съображения се поддържа, че като е изследвал единствено въпроса за твърдяното осъществено от жалбоподателя владение, съдът е подходил незаконосъобразно, доколкото въобще не е взел предвид посоченото наследствено правоприемство и присъединяването на давността на наследодателите към тази на наследниците.

На следващо място се поддържа, че поземлената комисия, впоследствие Общинска служба по земеделие с. Ковачевци, незаконосъобразно е възстановила на ответниците чужд имот, собственост на ищеца. В тази връзка се твърди, че съдът е следвало да осъществи косвен съдебен контрол върху процесното решение на ПК като провери дали правомерно от гл.т. на обем е възстановено правото на собственост на ответниците върху имот с № 032010, съответно на ищеца – върху имот с № 032011. С тези съображения се поддържа, че решаващият състав е следвало да прогласи нищожността на реституционното решение в частта, с която на ответниците е възстановен имот с № 032010 с площ от 3010 кв.м вместо с площ от 1500 кв.м., колкото същите реално притежават.

В жалбата се излагат доводи за неправилна интерпретация от страна на съда и на събраните по делото гласни доказателства. В тази връзка се твърди, че претенцията на жалбоподателя се доказвала безспорно от показанията на ангажираните от него свидетели – Васил Зарев и Василка Христова, но същите били изследвани повърхностно от решаващия състав. Същевременно се обръща внимание на обстоятелството, че показанията на ангажираните от ответниците свидетели били неясни, противоречиви и недостоверни, дори неотносими, но въпреки това били кредитирани с доверие при формиране на изводите по делото. 

На следващо място се излагат подробни доводи, че жалбоподателят е осъществявал владение върху процесния имот в продължение на повече от 10 години. Оспорват се изводите на съда за запустялост и изоставеност на същия като се обръща внимание на обстоятелството, че жалбоподателят е на 80 години и вече не е в състояние да поддържа имота, но като е бил по-млад е предприемал съответните действия в тази насока.

Оспорва се и заключението по приетата от районния съд съдебно техническа експертиза, изготвена от вещото лице Р. Иванова, като се твърди, че същото е некомпетентно и неправилно.

С тези аргументи се иска обжалваното решение да бъде отменено като вместо него бъде постановено друго, с което предявеният иск да бъде уважен. Претендират се разноски и пред двете инстанции. Не се сочат нови доказателства и не се правят доказателствени искания.    

В законоустановения срок по чл. 263, ал. 1 от ГПК от ответниците по делото не е постъпил писмен отговор.

При извършената по реда на чл. 267, ал. 1, изр. първо ГПК служебна проверка, съдът установява, че жалбата е допустима (по съдържание е въззивна жалба, подадена против подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт, в срока по чл. 259 ГПК, от процесуално легитимирана страна, имаща правен интерес от обжалването) и е съобразена с изискванията за редовност по чл. 260 и 261 ГПК.

Във въззивната жалба страната не се е позовала и не е направила обосновано и конкретно оплакване за допуснати от първата инстанция нарушения, изразяващо се в неизготвен, непълен или неточен доклад, неразпределена доказателствена тежест и недаване на указания по реда на чл. 146, ал. 2 ГПК, поради което за въззивния съд не възниква задължение да се произнесе служебно, тъй като за допуснати от първата инстанция процесуални нарушения във връзка с доклада на делото въззивният съд не следи служебно – чл. 269, изр. 2 ГПК /т. 1 и т. 2 от ТР № 1 от 9.12.2013 г. по тълк. дело № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС/.

С въззивната жалба не е поискано събиране на нови доказателства във въззивното производство за факти, които са от значение за спора и представляват нововъзникнали или новооткрити обстоятелства по смисъла на чл. 266, ал. 2 ГПК, или такива, за чието доказване не е било допуснато от първоинстанционния съд събирането на доказателства поради процесуални нарушения във връзка с неправилно тълкуване и прилагане на процесуална норма по допускане на доказателства по смисъла на чл. 266, ал. 3 ГПК, поради което за въззивния съд не възниква задължение да се произнесе служебно с определението по чл. 267 ГПК.

Предвид изложеното Пернишкият ОС,

О П Р Е Д Е Л И:

ДОКЛАДВА делото, съобразно мотивната част на определението.

ПРИКАНВА страните към сключване на съдебна спогодба, към медиация или извънсъдебно доброволно уреждане на спора.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 22.10.2019 г. от 10,05 ч., за която дата и час страните да бъдат призовани.

Препис от определението да се изпрати на страните.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                                                                              2.