Решение по дело №78/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 117
Дата: 31 май 2023 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20237240700078
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 март 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

117                                       31.05.2023 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

      Старозагорски административен съд, публично съдебно заседание на четвърти май две хиляди двадесет и трета год., в състав        

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                          Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                            МИХАИЛ РУСЕВ

                       

при секретаря Зорница Делчева и в присъствието на прокурора Петко Георгиев, като разгледа докладваното от съдия Дарина Драгнева КАН дело №78  по описа  за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба на Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ против Решение №6/09.02.2023 год., постановено по А.Н.Д. 39 по описа за 2022 год. на Районен съд Чирпан, с което е потвърдено Наказателно постановлениеНЯСС-280/08.12.2021г издаден от Председателя на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор с наложено на касатора административно наказание – имуществена санкция в размер на 1 000лв на основание чл. 200 ал.1 т.39 от Закона за водите за неизпълнение на задължение по чл.190а ал.2 вр. с чл.190а ал.1 т.3 от Закона за водите  за нарушение, извършено на 02.03.2021г и състоящо се в неизпълнение на задължително предписание в срок до 01.03.2021г. При извършена на 30.03.2021г проверка на място е установено, че въздушният откос е обрасъл с гъсти леторасли в зоната около изходната шахна на основния изпускател, който факт сочи на неизпълнение на задължително предписание, дадено с констативен протокол №07-03-95/13.10.2020г на ГД „Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях“, а именно „ Да се премахнат летораслите от зоната около изходната шахта на основния изпускател“ в срок до 01.03.2021г. Нарушението е установено при извършена на 30.03.2021г проверка на място.

За да потвърди НП въззивния съд е приел, че фактическите обстоятелства – обрасъл с леторасли въздушен откос в зоната на изходната шахта на основния изпускател, които наказаното  предприятие е следвало да премахне в срок до 01.03.2021г, в изпълнение на дадено задължително предписание, но не го е сторило, се доказват от събраните в хода на административно наказателното производство и на съдебното дирене доказателства. Правната оценка на фактите е за виновно извършено противоправно деяние, чрез бездействие – неизпълнение на задължително предписание за премахване на летораслите в зоната на основния изпускател, за което е предвидена имуществена санкция в чл.200 ал.1 т.39 от Закона за водите, въздигаща в конкретен административно наказателен състав неизпълнение на задължение по чл.190а ал.2 от същия закон. Съгласно чл.190а ал.2 от ЗВ собствениците на язовирни стени са длъжни да изпълняват предписанията на ДАМТН. Изложени са подробни съображения в отговор на всички оплаквания и в изпълнение на задължението за проверка на законосъобразността на наказателното постановление на всички основания, не зависимо от посочените от страните негови пороци.

С касационната жалба се навеждат идентични оплаквания като релевираните пред въззивния съд за пропускане на срока почл.34 от ЗАНН, тъй като нарушението е извършено на 02.03.2021г. по твърдения на АНО, но АУАН не е съставен в срок от три месеца, считано от тази дата, а едва на 22.06.2021г. На следващо място се твърди, че няма доказателства за извършена на 02.03.2021г проверка от контролен орган при ДАМТН. Ако се приеме, че нарушителят е открит на датата 30.03.2021г, посочена в съставените АУАН и НП, то тази дата би следвало да бъде отбелязана и като дата на нарушението.  С посочването на датата на откриване на нарушителя и нарушението се създава неяснота относно момента на неговото извършване и така се нарушава правото на защита. но за неяснота относно един от обективните факти със съставомерно значение, а именно датата на неговото осъществяване. От съда се иска отмяна на въззивното съдебно решение и постановяване на друго, с което да се отмени и наказателното постановление. Претендира възнаграждение за юрисконсулт.

 Ответника Председателя на ДАМТН не се явява, не се представлява. Представя писмен отговор в срок, с който иска от съда да бъде оставено в сила въззивното съдебно решение с присъждане на възнаграждение за юрисконсулт.

 Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба.  Счита решението за правилно и предлага на съда да бъде оставено в сила.

 

Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона и след извършена служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, намира за установено следното:

Жалбата е неоснователна.

 Срокът за образуване на административно наказателно производство, който тече от откриване на нарушителя е преклузивен, защото се отнася пряко до процесуалното по своя характер правомощие за съставяне на АУАН, и косвено до правото да се търси административно наказателна отговорност, за ангажиране на която е предоставено. Преклузивния срок за образуване на административно наказателно производство тече от момента, в който нарушителят бъде открит, независимо, че самото нарушение може да е известно и от по-ранен момент. Само откриване на нарушителя е годно да постави началото на краткия преклузивен срок за съставяне на АУАН,  защото с това процесуално действие  едновременно се образува производството и се повдига обвинението. Поради това и производството по ЗАНН се води срещу конкретно лице като се образува в рамките три месеца от неговото откриване, но не по-късно от една година от датата, на която деянието е извършено.  Да е открит нарушителя означава, че на контролните органи е станало известно не само нарушението, но и неговия автор е открит, поради което да е възможно да бъде призован за съставяне на АУАН, с чието връчване са повдига обвинение. Редовното уведомяване на уличеното лице за момента на извършване на това процесуално действие, гарантира и правото му на защита от първия възможен момент, наред с изискването за връчване на препис от редовно съставения АУАН. Датата на извършване на нарушението има правно значение като начало на едногодишния давностен срок, с чието изтичане се погасява пряко материалното право на държавата да привлича към административно наказателна отговорност и косвено се отнася към процесуалното действие -съставяне на АУАН. Това е така, защото с изтичане на една година от извършване на нарушението се преклудира и процесуалното правомощие за образуване на производство със съставяне на АУАН дори, когато три месечния срок от откриване на нарушителя не е изтекъл, като последица от погасяване на правото, за чието упражняване е предоставено. Ето защо и законодателя е предвидил едногодишния срок от извършване на нарушението да спира своето течение, когато нарушението е известно на контролните органи, но нарушителя не е открит, за да му бъде повдигнато административно обвинение. С откриването му продължава течението на едногодишния срок и започва да тече краткия три месечен за съставяне на АУАН. В настоящия случай нарушението и нарушителя са  открити на 30.03.2021г, поради което към датата на съставяне на АУАН три месечния срок, който тече от 31.03.2021г не е изтекъл. Не е изтекъл и едногодишния, който започва от 02.03.2021г, когато нарушението е извършено.

На ответника се следва възнаграждение за юрисконсулт в размер на 120лв.

 

 Водим от тези мотиви и на основание чл.221 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №6/09.01.2023год., постановено по АНД №39/2022г. по описа на РС Чирпан.

ОСЪЖДА Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ гр. София да заплати на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор сумата от 120лв / сто и двасет/, представляваща възнаграждение за юрисконсулт.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

    

                                                                              2.