Решение по дело №947/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 януари 2022 г. (в сила от 24 януари 2022 г.)
Съдия: Росица Веселинова Чиркалева-Иванова
Дело: 20217260700947
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 330

 

24.01.2022г. гр. Хасково

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХАСКОВО в открито съдебно заседание на двадесет и втори декември две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

                                                                                   Председател: Пенка Костова

                                                                                          Членове: Росица Чиркалева

                                                                                                          Антоанета Митрушева

 

при секретаря Мария Койнова и в присъствието на прокурор Валентина Радева - Ранчева при Окръжна прокуратура, гр. Хасково, като разгледа докладваното от  съдия Чиркалева АНД (К) № 947 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба от К.Н.И. ***, подадена чрез пълномощник – адв. П.Т. ***, с посочен съдебен адрес:***, против Решение №90 от 03.08.2021 г., постановено по АНД №687 по описа на Районен съд – Хасково за 2021 г.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд e незаконосъобразно поради нарушение на материалния закон и постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Сочи се, че при постановяване на обжалваното решение съдът допуснал грешки при формиране на фактическите си и правни изводи, като решаващият състав не обсъдил всички приложени по делото доказателства, както и тези, събрани в хода на производството, а част от събраните такива били тълкувани превратно. Съдът незаконосъобразно приел, че при издаване на НП не били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Встрани от вниманието на същия останало основното и най-важно обстоятелство, свързано с вида на управляваното МПС (колесен трактор) и приложимите законови текстове, касаещи неговата регистрация и управление. Излагат се подробни съображения, въз основа на които се твърди, че в случая нямало извършено деяние по чл.140 ал.1 от ЗДвП. Твърди се също, че актосъставителят и АНО не били компетентни да започнат производството и да реализират отговорността на ползвалия трактора жалбоподател. Сочи се, че жалбоподателят извършил нарушение на чл.11 ал.11 вр. ал.1 от Закон за регистрация и контрол на земеделската и горската техника (ЗРКЗГТ) и следвало да носи отговорност по реда на чл.19 ал.1 от посочения нормативен акт. Навеждат се и доводи, че на регистрация по чл.11 ал.1 от ЗРКЗГТ подлежи земеделска и горска техника с мощност на двигателя над 10 kW, като не било установено от АНО този трактор подлежи ли въобще на регистрация. Неправилно АНО приел, че в случая се касае за управление на нерегистрирано МПС, за което се изисквала регистрация и поставяне на регистрационни табели. Неправилно АНО ангажирал административно-наказателната отговорност на касационния жалбоподател, поради което и НП се явявало незаконосъобразно и на това основание следвало да бъде отменено.

Моли се да бъде отменено решението на районния съд и да бъде постановено ново, с което да се отмени наказателното постановление. Претендира се присъждане на направените пред въззивния съд  съдебно-деловодни разноски в размер на 250 лева.

Ответникът, редовно призован, не изпраща представител. Не ангажира становище по делото.

Представителят на Окръжна прокуратура – Хасково счита, че касационната жалба е основателна.

Касационната инстанция, като се съобрази с нормата на чл.218, ал.1 от АПК, обсъди наведените от касатора касационни основания, а съобразно правилото на чл.218, ал.2 от АПК извърши и служебна проверка относно допустимостта, валидността и съответствието на решението с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, срещу неблагоприятен за нея акт, поради което е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното Решение №90 от 03.08.2021г., постановено по АНД №687/2021г., Районен съд – Хасково е потвърдил Наказателно постановление №20-1253-002335 от 01.12.2020г., издадено от Началник група към ОДМВР Хасково, Сектор „Пътна полиция“ Хасково, с което на К.Н.И., за нарушение на чл.140 ал.1 от Закон за движението по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел, че при издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до отмяната на същото. Приел е за доказано по безспорен начин, че санкционираното лице е извършило описаното в АУАН и НП нарушение, поради което правилно била ангажирана административно-наказателната му отговорност. Изложени са и съображения, че наложените административни наказания са определени правилно.

Касационната инстанция намира проверяваното решение за правилно.

Не са налице наведените в жалбата касационни основания. Изложената от районния съд фактическа обстановка изцяло се споделя от настоящия състав. При спазване на процесуалните правила районният съд е събрал необходимите и относими доказателства, които са били нужни за установяване на фактите по делото. При анализа на събраните доказателства, от правна страна, решаващият състав е изложил мотиви относно преценката на доказателствата, която е извършил, въз основа на което е формулирал крайния си правен извод за потвърждаване на обжалваното пред него наказателно постановление.

В случая не са налице съществени нарушения на процесуални правила, които да опорочават процедурата по административното наказване и да са основания за отмяна на наказателното постановление. В наказателното постановление е направено достатъчно ясно описание на нарушението, посочени са датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, поради което не се е стигнало до неразбиране от страна на лицето за какво го санкционират и по никакъв начин не е възпрепятствано или ограничено правото му на защита.

Настоящата инстанция намира за правилни изводите на районния съд, че е доказано извършването на описаното в НП административно нарушение.

Съгласно посочената като нарушена разпоредба на чл.140 ал.1 от ЗДвП, по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата. В чл.175 ал.3 от ЗДвП е предвидено, че се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

От събраните по делото доказателства се установява, че на посочените в НП дата и място К.Н.И. е управлявал МПС, което не е регистрирано по надлежния ред. В тази връзка, при анализа на доказателствата по делото се налага извода, до който е достигнал и районният съд, че извършеното от касационния жалбоподател административно нарушение е доказано от обективна и субективна страна.

От касационния жалбоподател не са ангажирани пред районния съд, а и пред настоящата инстанция, никакви доказателства, оборващи съставомерността на описаното в НП нарушение. Предаставения пред първоинстанционния съд договор за покупко продажба на процения колесен трактор не води на извод, че същият не подлежи на задължителна регистрация. Видно от договора същият е марка KUBOTA, модел L1-18D, по отношение на който са налице общодостъпни данни за мощност. От същите се установява мощност 18 НР, което е над 10 kw. Последното оборва изложените в жалбата възраженията за липсата на доказателства, обосноваващи задължителната регистрация на процесния трактор. Не се споделят и изложените твърдения за неправилна правна квалификация на деянието и за некомпетентност на органа, издал наказателното постановление. Безспорно установено е, че тракторът се е движел в населено място по път, отворен за обществено ползване, не е бил регистриран по надлежния ред, респ. не е бил регистриран по надлежния ред съгласно изискванията на чл.11 ал.1 от ЗРКЗГТ, поради което законосъобразно водачът е бил санкциониран на основание чл.175 ал.3 от ЗДвП. Наказанията са определени към установения от закона минимум и с оглед конкретните факти по случая, са справедливи.

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че Районен съд Хасково правилно е приложил закона като е потвърдил наказателното постановление изцяло. Касационните оплаквания не намират опора в доказателствата по делото и са неоснователни. Обжалваното решение е постановено изцяло в необходимата форма и реквизити, същото е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и следва да бъде оставено в сила.

 

По изложените съображения и на основание чл.221 ал.2 от АПК съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №90 от 03.08.2021г., постановено по АНД №687/2021г. по описа на Районен съд - Хасково.

Решението е окончателно.     

 

 

Председател:                                                    Членове: 1. 

 

                                                                                              2.