Определение по дело №1300/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 8
Дата: 9 януари 2020 г. (в сила от 17 януари 2020 г.)
Съдия: Даниел Нанев Марков
Дело: 20192100201300
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 6                                               09.01.2020г.                                   град Бургас

 

Бургаският окръжен съд,                                               наказателно отделение

на девети януари                                               две хиляди и двадесета  година

в открито заседание в следния състав:

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Даниел Марков                                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                2.

Секретар: Ваня Димитрова

Прокурор: Десислава Трифонова

като разгледа докладваното от съдия Марков

НЧД № 1300 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.439, ал.1 от НПК, вр. чл.70, ал.1 от НК. Образувано по молба осъдения Р.Г.Д., ЕГН **********  за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, наложено му с влязло в сила на 06.12.2018 г. определение за одобряване на споразумение по НОХД № 878/2018 г. по описа на Районен съд - гр. Асеновград.

В съдебно заседание Началникът на Затвора - гр. Бургас изразява становище за неоснователност на молбата.

Представителят на Окръжна прокуратура намира молбата на осъдения за неоснователна. Мотивирайки отсъствие на всички предпоставки по чл.70, ал.1 от НК, прокурорът пледира същата да бъде оставена без уважение.

Осъденото лице моли съда да уважи молбата и да го освободи условно предсрочно от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. Заявява желанието си за трудова реализация извън затвора, изразява увереност, че се е поправил.

Защитникът му намира, че са налице всички предвидени в закона предпоставки за предсрочно освобождаване на осъдения Д. и моли съда да уважи молбата му като основателна.

Съдът, след като изслуша становищата на страните и като прецени поотделно и съвкупно събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Лишеният от свобода Р.Д. е роден на *** *** и с постоянен адрес ***. Той е български гражданин, със средно  образование, семеен с две деца. Срещу него са постановени 11 съдебни акта, преимуществено за престъпления срещу собствеността и личността. Последното му осъждане е с влязло в сила на 06.12.2018 г. определение за одобряване на споразумение по НОХД № 878/2018 г. по описа на Районен съд - гр.Асеновград, с което за извършено от него на 19.09.2018 г. престъпление по чл.196, ал.1, т.2, вр. чл.195, ал.1, т.4, вр. чл.29, б.“а“, б.“б“ от НК  му е наложено наказание от една година и девет месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим на изтърпяване. Към днешна дата фактически е изтърпял повече от две трети от наказанието. Остават му да изтърпи още 2 месеца и 26 дни, отчитайки времето на положения труд.

Съгласно разпоредбата на чл.70, ал.1 от НК, за да се приложи института на условно предсрочното освобождаване, осъденият следва да е дал доказателства за своето поправяне.

Доказателства за поправянето са всички обстоятелства, които сочат за положителната промяна у осъдения по време на изтърпяване на наказанието, посочени в чл.439а от НПК,  като доброто поведение, участието в трудови, образователни, обучителни, квалификационни или спортни дейности, в специализирани програми за въздействие, общественополезни прояви. Доказателствата за поправянето се установяват от оценката на осъдения по чл.155 от ЗИНЗС, работата по индивидуалния план за изпълнение на присъдата по чл.156 от същия закон, както и всички други източници на информация за поведението на осъдения по време на изтърпяване на наказанието.

Първоначално е търпял наказанието лишаване от свобода в Затвора – гр. Пловдив, а от 21.01.2019 г. е преведен в Затвора – гр. Бургас. Настанен е бил в ЗОЗТ „Дебелт“, където е полагал доброволен труд за раздаване на храна на лишените от свобода, а след това е назначен по домакински щат като отговорник на група. Избран е бил за председател на груповия съвет към самодейните затворнически органи. Участвал е в турнир по канадка борба и в турнир „Лъвски сърца“. Включил се е в клуб по английски език, във викторина посветена на народните будители, в изработването на коледна украса и в клуб „Музика“, участвал е в тренинг за стресоустойчивост и справяне с дезадаптивно поведение на лишените от свобода. През август 2019 г. е награден с писмена похвала. Със  Заповед №220/30.10.2019 г. режимът на изтърпяване на наказанието е променен от строг на общ. Не е наказван.

За отчитане на поправителното въздействие от престоя му в затвора, на лишения от свобода Д. са били извършени общо 3 оценки на риска от рецидив и вреди.

Първоначалната оценка на риска е отчела 71 точки. Като проблемни зона са идентифицирани: криминалното минало, отношението му към правонарушението, начин на живот и обкръжение, междуличностни проблеми. При втората оценка, величината на риска е  снижена на 62 точки, а при последната оценка, рискът от рецидив е 57 точки. Видно от материалите по делото рискът за вреди остава в средни размери, а в проблемните зони - криминално минало, отношение към правонарушението, начин на живот и обкръжение, междуличностни проблеми и умения за мислене, са останали същите, макар в тях да е налице незначително положително изменение. Според индивидуалния план за изпълнение на присъдата, корекционно-възпитателната работа с лишения от свобода са оказали положително, но недостатъчно въздействие върху осъдения, особено по отношение на нагласата му към тежестта на деянието му,  а по отношение на начина на живот и на мислене отчитаните резултати са за частично или в известна степен изпълнение на поставените цели.

Преценката по чл.70, ал.1 от НК, че осъденият е дал доказателства за своето поправяне, предполага  изследване на цялостното поведение на лицето по време на изтърпяване на наказанието. Доброто поведение на осъдения следва да сочи за осъзнатото му  поправяне.  Броят и характерът на престъпните деяния, за които е осъждан лишеният от свобода Д., освен че са обусловили квалификация на дейността му като опасен рецидив, свидетелстват за висока степен на криминализация на личността му. Това обстоятелство изисква да се преценява дали  действително се е поправил осъдения (п.2 ППВС№7/75 г. изм. ППВС№7/87 г.) В този аспект не може да не направи впечатление, че наказанието, което търпи в момента е за престъпление, извършено от осъдения Д. само четири месеца, след като е изтърпял две общи наказания лишаване от свобода, съответно с продължителност от две години и 10 месеца и от пет години и четири месеца.

Установените по делото обстоятелства, водят до извода за неоснователност на молбата. Безспорно е доказана единствено първата от кумулативно предвидените в чл.70, ал.1 от НК предпоставки за допускане на условно предсрочно освобождаване на осъдения Д. – изтърпяването на не по-малко от две трети от наложеното му наказание.

Не е налице втората установена от закона предпоставка, въвеждаща изискване за доказано добро поведение на осъдения, до такава  степен, която да позволи преценка  за постигнато поправяне. Резултатите от проведените оценки на риска отчитат незначителна тенденция за постигнат  корекционен ефект. Криминалната обремененост на Д., видът и броят на извършените от него престъпления, незначителните промени в нагласите и мотивите като резултати от пенитенциарното въздействие спрямо него при изтърпяване на наказанието му, не дават на съда основание да счита, че процесът на поправянето му е достигнал до  степен, достатъчна да се приеме, че се е поправил. Без да се оспорва заявената от осъдения силна мотивация за законосъобразен начин на живот, активното му участие в социалния живот на затвора, спазването на а режимните изисквания, тези обстоятелства, поотделно и заедно, те не са достатъчни за извод, че Д. действително е осъзнал и поел в пълна степен отговорността за извършеното престъпление и че е преосмислил своите основни ценности. Доказателствата мотивират съда да счита, че при осъдения наистина е в ход процес на положителна промяна, но без тази промяна да е достигнала посочената в чл.70, ал.1, предл. първо от НК степен на поправяне. В същия аспект – за недостатъчност на реализираното корекционно въздействие върху осъдения е становището на затворническата администрация, която е осъществявала непосредствен контакт и работа с него през изтърпяната вече част от наказанието му, поради което не следва да бъде игнорирана.

 Не е налице втората предпоставка по чл.70, ал.1 от НК, не е постигната докрай поправителната  цел на наказанието, предвидена в чл.36 от НК, поради което молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване следва да бъде оставена без уважение.

Предвид изложеното и на основание чл.440, ал.1 от НПК, Бургаският окръжен съд

 

                            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Р.Г.Д., ЕГН **********, за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, наложено му с влязло в сила на 06.12.2018 г. определение за одобряване на споразумение по НОХД № 878/2018 г. по описа на Районен съд - гр.Асеновград.

Определението може да бъде обжалвано или протестирано с частна жалба или частен протест пред Апелативен съд - гр. Бургас в седемдневен срок от обявяването му.

    

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………….