Решение по дело №57/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 111
Дата: 22 май 2023 г. (в сила от 22 май 2023 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20237240700057
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№111

Стара Загора, 22.05.2023 г.

 

    В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският административен съд III касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и шести април през две хиляди и двадесет и трета година в състав:

                                         

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА ТАБАКОВА 

                                             ЧЛЕНОВЕ: КРЕМЕНА КОСТОВА-ГРОЗЕВА

                                                                ЗЛАТКО МАЗНИКОВ

 

При секретаря ПЕНКА МАРИНОВА и с участието на ГРИША МАВРОВ разгледа докладваното от съдия ЗЛ. МАЗНИКОВ административно дело № 57 по описа за 2023 година и за да се произнесе, съобрази:                                                         

 

 

        Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

        Образувано е по касационна жалба на Г.Р.И. ***, подадена чрез пълномощника му адв. Е. М. от АК-Разград, против Решение № 25 от 18.01.2023 г., постановено по АНД № 2877/2022 г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е потвърден електронен фиш (ЕФ), серия К, № 5953091 на ОД на МВР гр. Стара Загора и Г.Р.И. е осъден да заплати на ОД на МВР гр. Стара Загора сумата от 100 лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

        В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на материалния закон – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно- процесуалния кодекс (НПК) във връзка с чл. 63в от ЗАНН. Жалбоподателят поддържа, макар и имплицитно – доколкото същите доводи са били наведени с представеното писмено становище пред въззивния съд, че последният не е обсъдил релевираните от него възражения относно незаконосъобразността на ЕФ и неправилно е приел, че ЕФ е законосъобразен. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да бъде постановено друго, с което да бъде отменен като незаконосъобразен ЕФ. Претендира се адвокатско възнаграждение за процесуалния му представител на основание чл. 38, ал. 2 във връзка с ал. 1, т. 3 от Закона за адвокатурата (ЗА) за двете инстанции.

       Ответникът – ОД на МВР гр. Стара Загора, редовно призован, не изпраща представител в касационното производство и не изразява становище по основателността на касационната жалба. 

        Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

        Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства и оплакванията на жалбоподателя и извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

       Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, и е процесуално допустима.

        Разгледана по същество, жалбата е основателна.

       Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба на Г.Р.И. *** срещу ЕФ, серия К, № 5953091 на ОД на МВР гр. Стара Загора, с който на основание чл. 189, ал. 4 във връзка с  чл. 182, ал. 4 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) на Г.И. е наложена глоба в размер на 800 лв. за нарушение на чл. 21, ал. 2 във връзка с ал. 1 от ЗДвП, изразяващо се в това, че на 31.05.2022 г. в 17:38 часа в гр. Стара Загора, път І-5, км. 236+100 – на разклона на фирма „Мегатрон“, при ограничение на скоростта от 50 км/ч, въведено с пътен знак В-26, е установено управление на лек автомобил „Порше Кайен“ с рег. № ***, собственост на Г.И., със скорост от 86 км/ч, съответно – превишаване с 36 км/ч на разрешената за движение скорост при отчетен километров толеранс -3 км, като нарушението е заснето с автоматизирано техническо средство ARH CAM S1 № 120сса6 и е извършено в условията на повторност – в едногодишния срок от влизане в сила на ЕФ, серия К, № 4003413.

        Въз основа на събраните по делото доказателства Старозагорският районен съд е приел, че извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение е установено по безспорен и несъмнен начин, както и че ЕФ отговаря на изискванията на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП и при издаването му не са допуснати съществени процесуални нарушения, а наложеното с него административно наказание съответства по вид и размер на предвиденото в чл. 182, ал. 4 от ЗДвП.

        Решението на Старозагорския районен съд е постановено при неправилно приложение на закона.

       Съгласно чл. 182, ал. 4 от ЗДвП, когато нарушението по ал. 1, т. 1 – 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 – 5 е повторно, наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно нарушение по ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 – предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок три месеца. Следователно разпоредбата на  чл. 182, ал. 4 от ЗДвП е бланкетна и за да бъде изпълнена с конкретно съдържание, е необходимо да е налице изрично препращане към някое от нарушенията, посочени в ал. 1, т. 1 – 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 – 5. В оспорения пред районния съд ЕФ не е посочено при коя от хипотезите, към които препраща  чл. 182, ал. 4 от ЗДвП, е осъществено конкретното нарушение, което представлява съществено процесуално нарушение, дори от изложената в ЕФ фактическа обстановка да може да се определи приложимата санкционна норма. Принципно съдът би могъл да измени основанието за налагане на санкцията при прилагането на закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо нарушение, без съществено изменение на обстоятелствата на нарушението, но само ако административно-наказващият орган (АНО) е извършил привръзката на нормата на  чл. 182, ал. 4 от ЗДвП със съответната норма на чл. 182, ал. 1, ал. 2 или ал. 3 от ЗДвП, към които изрично препраща  чл. 182, ал. 4 от ЗДвП. В случая обаче, както беше отбелязано, дадената от АНО правна квалификация на нарушението е непълна и неконкретна до степен, че липсва такава, тъй като в ЕФ не е посочено коя от хипотезите на чл. 182, ал. 1, 2, или 3 от ЗДвП е осъществил водачът, за да му се наложи и съответното наказание по  чл. 182, ал. 4 от ЗДвП за повторност на това именно нарушение, т.е. не е налице хипотеза на неправилно посочена административнонаказателна правна квалификация на деянието, а липса на посочен в ЕФ приложим закон, определящ съответното деяние като съставомерно и наказуемо административно нарушение, който да подлежи на проверка и изменение чрез прилагане на закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо нарушение. С оглед на това липсата на посочване в ЕФ на приложимия закон се явява съществено нарушение на процесуалните правила, водещо до ограничаване правото на защита на нарушителя, реализиращо се в рамките на фактически и юридически формулираното в съдържанието на ЕФ административнонаказателно обвинение, поради което, тъй като не би могло да бъде санирано от съда, представлява достатъчно и самостоятелно основание за отмяна на санкционния акт, без да е необходимо обсъждането на спора по същество.

        По изложените съображения обжалваното съдебно решение, с което ЕФ е потвърден като законосъобразен и Г.И. е осъден да заплати на ОД на МВР гр. Стара Загора юрисконсултско възнаграждение, се явява постановено в нарушение и при неправилно приложение на закона и следва да бъде отменено, като вместо него бъде постановено друго, с което бъде отменен като незаконосъобразен ЕФ, серия К, № 5953091 на ОД на МВР гр. Стара Загора.

        С оглед на изхода от спора и тъй като касаторът е представляван от адвокат в първоинстанционното и касационното производство при условията на чл. 38, ал. 1, т. 3 от ЗА съгласно представен договор за правна помощ и съдействие – л. 3 от АНД № 2877/2022 г. на РС-Стара Загора, своевременно направеното от последния, както с жалбата против НП, така и с касационната жалба, искане за присъждане на възнаграждение за двете инстанции на основание чл. 38, ал. 2 от ЗА се явява основателно и следва да бъде уважено. В случая изявленията на страните по сключения договор за правна помощ и съдействие относно наличие на конкретно основание за оказване на безплатна помощ по  чл. 38, ал. 1, т. 3 от ЗА обвързват съда и той не дължи проверка за съществуването на конкретната хипотеза – определение № 7159 от 10.06.2020 г. по адм. д. № 11735/2019 г. На ВАС, I о., а противната страна не е твърдяла нито в първоинстанционното производство, нито в касационното производство, че предпоставките за предоставяне на безплатна адвокатска помощ не са налице. По тези съображения и тъй като съгласно чл. 38, ал. 2 от ЗА адвокатът има право на адвокатско възнаграждение, което съдът определя в размер не по-нисък от предвидения в наредбата по чл. 36, ал. 2, съдът, изхождайки от вида и размера на наложеното с ЕФ наказание – глоба от 800 лева, фактическата и правна сложност на делото, намира, че ОД на МВР гр. Стара Загора следва да бъде осъдена да заплати на пълномощника на жалбоподателя – адв. Е. М., адвокатско възнаграждение за всяка една инстанция в минималния размер по чл. 8, ал. 1 във връзка с чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения – 400 лева, или общо за двете инстанции 800 лева.

        Водим от горните мотиви, Старозагорският административен съд на основание чл. 221, ал. 2, предложение второ във връзка с чл. 222, ал. 1 от АПК

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 25 от 18.01.2023 г., постановено по АНД № 2877/2022 г. по описа на Районен съд Стара Загора, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТМЕНЯ електронен фиш, серия К, № 5953091 на ОД на МВР гр. Стара Загора.

ОСЪЖДА ОД на МВР гр. Стара Загора да заплати на адв. Е.Г.М. от АК – Разград с адрес на кантора гр. Свиленград, бул. „България“ № 55, сумата от 800 (осемстотин) лева, представляваща адвокатско възнаграждение по чл. 38, ал. 2 във връзка с ал.1, т. 3 от Закона за адвокатурата за осъществената от нея правна помощ и съдействие по АНД № 2877/2022 г. на Районен съд Стара Загора и КАНД №57/2023 г. на Административен съд Стара Загора.

 

Решението е окончателно.

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                   2.