Определение по дело №53/2019 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 януари 2021 г.
Съдия: Габриел Петков Йончев
Дело: 20191300900053
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 5 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И  Е-1

 

Гр.В.

 

06.01.2021  г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Видинският  окръжен съд  гражданско отделение в открито заседание на  …………………………. две хиляди и двадесет и първа  година в състав:

                                             Председател : Г. Й.

                                                     Членове :1.

                                                                    2.

при секретаря      ......................................................... и с участието на прокурора.....................................................................

изслуша докладваното от съдията Й. т. дело № 53     по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

 

Делото е образувано по исковата молба на  Б.М.Д., ЕГН ***** лично за себе си и като баща и законен представител на малолетната Л.Б.М., ЕГН ***** чрез пълномощника им адвокат Й.Д. от САК, със съдебен адрес *** против "ДЗИ – О. З." ЕАД, вписано в Търговския Регистър с ЕИК.. със седалище и адрес на управление гр.С.

В исковата молба се твърди ,че на 07.11.2018 г., около 08:20 часа, на главен път I-79, в района на с. М. П.Н.К. управлявал л.а. „Пежо 106", с рег.  АН, като заедно с него автомобила пътувала Н. С.

Движейки се по ул. „.", в района пред № 78-ми, водачът на л.а., поради неопитност и движение със скорост, несъобразена с пътните условия, навлизайки в десен за него завой, изгубил контрол над управлението на автомобила, при което навлязъл в лентата за насрещно движение и преобръщайки се самокатастрофирал, като се установил извън пътното платно за движение.

При така настъпилото ПТП  пострадала пътничката в автомобила Н. Г. С., която получила несъвместими с живота травматични увреждания и починала на място.

За така настъпилото ПТП били уведомени органите на реда, като на местопроизшествието пристигнал екип на ОД на МВР – В. и екип на Спешна Медицинска Помощ, който само констатирал смъртта на Н. С.

Полицейските служители съставили Констативен протокол за ПТП с пострадали лица № 6/07.11.2018 г., като на основание чл. 212, ал.2 от НПК било образувано досъдебно производство № 242-ЗМ-311/2018 г. по описа на РУП-Б. пр.пр. № 2421/2018 г. по описа на ОП- В., като производството продължавало да е висящо към настоящия момент .

В срока за произнасяне след извършена служебна проверка в деловодството на Окръжен съд-В. съдът констатира ,че досъдебно производство №242-ЗМ-311/2018 г. по описа на РУП-Б. е висящо и че в деловодството на Окръжна прокуратура-В. няма внесен обвинителен акт.

С оглед на горното Съдът намира от правна страна следното :

Правото на иск е средство за защита на материалното право чрез разрешаване на гражданския спор със сила на пресъдено нещо. За да породи задължение за съда да предприеме необходимите процесуални действия и да разреши конкретния гражданскоправен спор, правото на иск, като всяко субективно право, трябва да е възникнало, да съществува в полза на лицето, от чието име се предявява искът и да бъде надлежно упражнено. Възникването, съществуването и надлежното упражняване на правото на иск се обуславя едновременно от наличието на определени положителни условия (процесуални предпоставки) и от липсата на отрицателни (процесуални пречки), които са уредени в закона и за които съдът е длъжен да следи служебно както при предявяването на иска, така и в хода на производството до приключването му със съдебен акт.

Сред абсолютните процесуални предпоставки за възникването и упражняването на правото на иск  са надлежната процесуална легитимация на страните, тяхната процесуална правоспособност ,наличието на влязло в сила решение по същия спор и между същите страни и др.,сред които е разкриването на престъпни обстоятелства при разглеждането на едно гражданско дело,от установяването на които зависи изхода на гражданския спор /Чл.229 ал.т.5 ГПК/.

В мотивите на ТР № 5/05.04.06 г. по тълк. д. № 5/05 г. на ОСГК и ОСТК на ВКС е посочено, че ако наказателното производство е в досъдебната фаза, до приключването му гражданското дело следва да се спре съгласно чл. 182, б. "д" ГПК (отм.)-Чл.229 ал.1 т.5 от новия ГПК. Ако наказателното производство бъде прекратено, без да се стигне до осъдителна присъда, гражданското дело следва да се възобнови, като се запазва ефекта от спиране на давността. Ако подсъдимият бъде признат за виновен с присъда, споразумение или с налагане на административно наказание, актовете на наказателния съд съгласно чл. 413 НПК - ДВ, бр. 86/2005 г. и чл. 222 ГПК (отм.) са задължителни за гражданския съд, разглеждащ иска за обезщетение за вреди от деликта.

Водим от горното и на основание Чл.229 ал.1 т.5 ГПК   Съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И  :

 

СПИРА производството по т.д.№53/2019 г. по описа на Окръжен съд-В. по постановяването на влязла в сила присъда(постановление за прекратяване ) по наказателното производство  ,предмет на досъдебно производство №242-ЗМ-311/2018 г. по описа на РУП-Б. .

Определението  подлежи на  обжалване пред Софийския Апелативен съд в едноседмичен срок от връчване на препис. 

 

                              СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД :