Решение по дело №367/2019 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 17
Дата: 10 февруари 2020 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Йохан Мирославов Дженов
Дело: 20194440200367
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 декември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.Червен бряг, 10.02.2020 година

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Червенобрежки районен съд, в публичното заседание на двадесет и осми януари през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОХАН ДЖЕНОВ

при секретаря Елеонора Йотова,

като разгледа докладваното от съдията Дженов AНД № 367 по описа за 2019 година на Червенобрежки районен съд на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.59 от ЗАНН

 

В Червенобрежки районен съд е постъпила *** от И.А.Т., с ЕГН ********** *** подадена по реда на чл. 59 от ЗАНН, против Наказателно постановление № 18-00938-004805/12.09.2018 г. на *** с което на *** на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл. 174, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП е *** глоба в размер на 2000.00 лв. и лишаване от право *** в размер на 10.00 лв. на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.2 от с.з., за това, че на 02.09.2018 г. в 04:30 ч., в ***управлява МПС лек ***с рег. ***собственост на М.Т.като ***. Издаден му е талон за медицинско изследване № 0001395, не представя контролен талон – нарушение на чл.174, ал.3 и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

***т редовно призован, в съдебно заседание се явява лично.

Недоволен от наказателното постановление останал ***т И.А.Т. в, който го обжалва в срок и излага, че същото е неправилно и незаконосъобразно. Оспорва констатациите, предмет на обжалваното НП и описани в АУАН № 853960/02.09.2018 г., като противоречащи на фактическата обстановка по случая. Навежда подробни доводи за допуснати съществени процесуални нарушения при реализиране на административно наказателната му отговорност, ограничаващи правато му на защита, гарантирано от Конституцията и закона. С оглед гореизложеното моли да се отмени обжалваното НП.

Административно наказващият орган редовно призован не изпраща представител и не взема становище по ***та.

Съдът като съобрази събраните по делото доказателства – поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид изложеното в ***та и становищата на страните, намира за установено следното:

ПО ДОПУСТИМОСТТА НА ***ТА:

***та е подадена в преклузивния срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от активно легитимирано лице, поради което е допустима и следва да бъде разгледана.

ПО ОСНОВАТЕЛНОСТТА НА ***ТА:

Предмет на преценка в настоящото производство е както материалната законосъобразност на наказателното постановление, така и съответствието му с процесуалния закон.

По делото са събрани писмени и гласни доказателства, след чиято преценка в тяхната съвкупност и поотделно, а така също и във връзка със становищата на страните, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 02.09.2018 година бил съставен Акт с бл. № 853960 за установяване на ***от *** Д.Л.Д. – *** в присъствието на *** С.Д.И., ***срещу И.А.Т. *** за това, че на 02.09.2018 г. в 04:30 ч., в ***управлява МПС лек ***с рег. ***собственост на М.Т.като ***. На Т. е издаден талон за медицинско изследване № 0001395, указващо му да се яви до 120 мин. в ***с отбелязване, че последния отказва да го получи, без това обстоятелство да е потвърдено с подписа на *** Т., не представя и контролен талон – нарушения на чл.174, ал.3 и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. АУАН не е връчен на ***, като същия не е подписан и от свидетел на отказа, нито са налице данни за връчването му. Въз основа на акта за установяване на административно нарушение, след 10 /десет/ дни е издадено обжалваното наказателно постановление 18-00938-004805/ 12.09.2018 г. на *** с което на *** на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл. 174, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП е *** глоба в размер на 2000.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца и три глоби от по 10.00 лв. на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.1,2 и 3 и т.3 от с.з.

           Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в тяхната съвкупност и поотделно като безпротиворечиви и относими към предмета на делото, съдът направи следните  правни изводи:

При така изяснената фактическа обстановка, според съда в хода на производството административно наказващия орган /АНО/ е допуснал процесуални нарушения при установяване на административното нарушение и по-конкретно при предявяване и връчване на препис от акта за нарушение, които опорочават издаденото, въз основа на този акт, наказателно постановление. Допуснато е съществено нарушение на процесуалните правила – чл.43, ал.1 и ал.5 от ЗАНН. Според посочените разпоредби актът се предявява на ***за да се запознае със съдържанието му и го подпише със задължение да уведоми наказващия орган, когато промени адреса си, както и при подписване на акта ***се връчва препис от него срещу разписка, а в акта се отбелязва датата на неговото подписване. Целта на връчването на препис от акта е да запознае лицето с образуваното спрямо него административно наказателно производство, с нарушението, в чието извършване е обвинено и да му даде възможност да изложи своите писмени и гласни възражения и доказателства. Установяването на тези обстоятелства, както и че акта е бил предявен ***и му е дадена възможност да се запознае със съдържанието му, подлежи на доказване с всички доказателствени средства. В конкретният случай от показанията на *** Д.Л.Д. – *** и С.Д.И. – ***разпитани в хода на съдебното следствие се установи, че ***не е бил връчен екземпляр от АУАН, и тези обстоятелства не се оборват от показанията на ***върху които има тежест на доказване на обстоятелствата по извършеното нарушение, посочено в акта. Разпоредбата на чл.43, ал.5 от ЗАНН, предвижда след подписването на акта препис да се връчи ***срещу разписка. Правото ***да не подпише акта, не влече със себе си санкция за него да не получи един екземпляр от акта, тъй като той има право да направи възражения в тридневен срок. Дори при наличие на отказ от ***т да подпише АУАН не се изключва в никакъв случай задължението за връчване на препис, тъй като това са две последователни и самостоятелни действия. След като приключи процедурата по съставяне на акта, ***ят следва да връчи препис на ***като ако същия откаже да го получи това следва да се отбележи в разписката.

Неслучайно законодателят изисква към АУАН да е предвидена самостоятелно наличие на разписка, касаеща връчването на препис от него, която следва да се оформи независимо и без значение, дали по-горе в акта е положен подписа ***или отказът на същия е удостоверен с подпис на *** Ето защо съдът приема, че съществено е опорочена процедурата по връчване на акта за установяване на административно нарушение. Отказът да се подпише акта от нарушителя не освобождава органа от задължението екземпляр от акта да му бъде връчен. Съществено е нарушено правото на защита на ***, който не е могъл в установения в чл.44, ал.1 от ЗАНН, срок да се възползва от правото си да даде писмени възражения. Нарушението на това правило е самостоятелно основание за отмяна на процесното наказателно постановление.

В случая допуснатото нарушение е от категорията на абсолютните, водещи до незаконосъобразност на акта, които не могат да бъдат санирани и преодолени с издаването на НП по реда на чл.53, ал.2 от ЗАНН. АНО е следвало да констатира допуснатото процесуално нарушение  и да го отстрани, като връчи АУАН на нарушителя. Като последица от изложеното наказателното постановление, следва да бъде отменено само на това основание.

Само за пълнота настоящия съдебен състав намира за необходимо да отбележи, че критерият за определяне на съществените нарушения на процесуалните правила е този, че нарушението е съществено, когато ако не е било допуснато, би могло да се стигне и до друго решение по въпроса, или когато е довело до ограничаване на правата на страните в която и да е фаза на процеса. В настоящия случай горното нарушение на процесуалните правила е съществено, тъй като е във връзка с нарушеното право на защита на ***. След като има неизпълнение на задължението на ***я да предяви АУАН на ***то *** Т. е бил лишен от възможността на разбере за какво точно свое виновно поведение се обвинява с акта, какви нарушения се твърди, че е извършил, бил е лишен и от възможността да организира адекватно и в пълен обем защитата си, като направи необходимите за това коректни възражения, които да се вземат в предвид както от ***я, така и от ***Нещо повече нарушението по  чл. 43, ал. 1 ЗАНН се е отразило върху цялото производство, като се има предвид, че съгласно чл. 36, ал. 1 от ЗАНН административно наказателно производство се образува със съставяне на акт за установяване на извършеното административно нарушение. Всички гореизброени разпоредби на ЗАНН са все процесуални гаранции за осъществяване правото на защита на наказаното лице и затова нарушаването им винаги се преценява като съществено нарушение на процесуалните правила и е основание за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно.

            Настоящия състав счита за необходимо да отбележи и друго съществено процесуално нарушение, което е допуснато при съставянето на атакуваното НП, което също води до неговата отмяна, а именно на разпоредбата на чл. 43, ал.2 от ЗАНН, с което е нарушено правото на защита на ***. За да достигне до този извод, съдът съобрази следното: Процесуалният закон – ЗАНН урежда четири категории свидетели, които е допустимо да присъстват при съставяне на акта и да го подпишат. Първата – свидетели, присъствали при извършване на нарушението, а именно лицата, възприели пряко и непосредствено един или повече елементи от състава на нарушението и/или личността на ***и които в най-голяма степен биха могли да допринесат за изясняване на обективната фактическа обстановка. Втората – свидетели, присъствали при установяване на нарушението, а именно лицата, възприели факти и обстоятелства относими към датата, мястото и условията, при които съответния контролен орган е възприел елементи от състава на нарушението или данни за неговия извършител, и чиито показания биха могли да дадат ясна представа за това, дали възприетите факти и обстоятелства са надлежно обективирани в акта. Третата – свидетели, присъствали при съставяне на акта, а именно това са лица както от посочените по - горе две групи, така и лица, които не са възприели нито факта на извършване на нарушението, нито условията, при които то е било установено, а единствено обстоятелствата, свързани с реда на изготвяне на акта. Четвъртата – свидетели на отказа ***да подпише акта, а именно това са лица, чието участие се налага, само в случай, че лицето, посочено като нарушител, се възползва от процесуалната възможност по чл. 43, ал.2 от ЗАНН. Видно от изложеното, тези четири категории свидетели, удостоверяват различни факти и обстоятелства.

              Ето защо, според настоящия състав, за да не възникнат съмнения в обективността и безпристрастността на ***я и в истинността на отразеното от него в обстоятелствената част от акта, ***т по чл. 43, ал.2 от ЗАНН следва да е лице, различно от *** по чл. 40, ал.1 и ал.3 от ЗАНН. До този извод настоящия състав достигна и анализирайки разпоредбите на чл. 40, ал.1 и ал.3, чл. 42, т.7 от ЗАНН и чл. 43, ал.2 от ЗАНН. Изрично според нормата на чл. 42, т.7 от ЗАНН като реквизит на акта следва да бъдат посочени имената, точните адреси и ЕГН на *** по акта. Съгласно чл. 43, ал.2 от ЗАНН, когато ***да подпише акта, това се удостоверява чрез подписа на един свидетел, имената и точният адрес на който се отбелязват в акта. По аргумент от последното, и след като съгласно чл. 42, т.7 от ЗАНН в акта като негов реквизит се посочват данните на лицата, свидетели при извършване, респективно при установяване или при съставяне на АУАН, то следва единствения извод, че ***т при отказа следва да е лице различно от другите по-горе посочени свидетели, но в конкретния казус в съдебно заседание *** Д.Л.Д. – *** и С.Д.И. – ***на нарушението изрично заявиха, че са спрели още един автомобил и неговия шофьор е станал свидетел на действията по проверката извършена на ***, без да го идентифицират. Това се потвърждава категорично и от самия оригинал на АУАН, приложен по делото, където е празно мястото за подпис на лице станало свидетел и удостоверяващо отказа ***да получи съставения АУАН.

Настоящият съдебен състав счита, че е налице още едно съществено процесуално нарушение допуснато от контролните органи. Издадения талон за медицинско изследване не е в съответствие с изискването на чл.6, ал.8 от Наредба №1/19.07.2017 год. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС. Същия не е оформен съгласно посочената разпоредба, като е празно мястото за подпис на лице станало свидетел и удостоверяващо отказа ***да получи издадения талон.

Нарушението и на това правило представлява още едно процесуално нарушение, което е самостоятелно основание за отмяна на процесното наказателно постановление, без да се разглежда спора от съда по същество.

Ето защо съдът намира, че ***преди да издаде атакуваното наказателно постановление не е преценил всички събрани доказателства. АНО е длъжен след получаване на преписката да провери предявен ли е актът ***и ако не е, както следва да се приеме и в случая, е следвало да го върне на ***я. Но последното не е сторено. Отделно, с нормата на чл. 52, ал.4 ЗАНН в негова тежест е вменено изрично и задължението, преди произнасянето си да прецени АУАН с оглед неговата законосъобразност и обоснованост, а при необходимост и да извърши допълнително разследване на спорните обстоятелства, което наказващия орган не е изпълнил, отново. Очевиден е пропускът за упражняване на това правомощие от наказващия орган, който най-малко е следвало да върне акта за връчване на препис от него. Като е пристъпил към издаване на НП, той е допуснал процесуално нарушение и в резултат на това ***е ***, без да бъде дадена възможност да се запознае със съдържанието на акта, да направи своите възражения при съставянето на акта, да направи и писмени такива по реда на чл. 44 от ЗАНН и да представи доказателства в предвидения от закона срок, и в крайна сметка е нарушен принципът на правото на защита.

При този изход на делото, според съда не е необходимо да се обсъжда по същество нарушението и се изследва извършването му, авторство и субективна страна, както и останалите доводи наведени в ***та. Тези въпроси предпоставят редовен от формална страна акт, какъвто в случая липсва.

            Поради изложеното съдът приема, че обжалваното НП е незаконосъобразно и необосновано и като такова следва да бъде отменено изцяло.

            По разноските:

            Страните не претендират разноски, поради което и Съдът не дължи произнасяне по въпроса.

            Водим от гореизложеното и на основание  чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-00938-004805/12.09.2018 г. на *** с което на И.А.Т., с ЕГН ********** *** на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл. 174, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП е *** глоба в размер на 2000.00 лв. и лишаване от право *** в размер на 10.00 лв. на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.2 от с.з., за това, че на 02.09.2018 г. в 04:30 ч., в ***управлява МПС лек ***с рег. ***собственост на М.Т.като ***. Издаден му е талон за медицинско изследване № 0001395, не представя контролен талон – нарушение на чл.174, ал.3 и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Плевенски административен съд по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс, в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                       

                                                                      

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: