Определение по дело №163/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 169
Дата: 27 април 2020 г.
Съдия: Михаела Христова Буюклиева
Дело: 20205000600163
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 169

              гр.Пловдив, 27.04.2020г.

Пловдивският апелативен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на двадесет и седми април две хиляди и двадесета година, в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ       ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА  

                                                                         МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА  

                                             

като разгледа докладваното от съдия Буюклиева ВЧНД № 163 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.345 от НПК.

С протоколно определение от 19.02.2020г., постановено по НОХД № 748/2019г., Окръжен съд гр.*, обсъждайки въпросите визирани в чл.248 от НПК, е прекратил съдебното производство и е върнал делото на Окръжна прокуратура гр.* за отстраняване на допуснати в хода на досъдебното производство съществени нарушения на процесуалните правила.

Постъпил е протест от Окръжна прокуратура гр.* срещу съдебния акт на първоинстанционния съд с оплакване за неправилност и незаконосъобразност. Прави се искане за неговата отмяна и продължаване на съдопроизводствените действия от Окръжен съд гр.*.

Постъпило е възражение от адв.Н.Б., повереник на частния обвинител Г.Н., в което се изразява становище за неоснователност на частния протест.

Пловдивският апелативен съд, след като се запозна с материалите по делото и с изнесеното в протеста, и след извършената  служебна проверка, намира  за установено следното:

Протестът е процесуално допустим, тъй като е подаден в срок от надлежна страна в процеса. Разгледан по същество е основателен.

За да прекрати съдебното производство и върне делото на Окръжна прокуратура гр.*, Окръжен съд гр.* е приел, че в хода на досъдебното производство са допуснати отстраними съществени  нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правото на защита на подсъдимите Б.М.К. и Г.Д.Д.. Изготвеният срещу тях обвинителен акт за престъпление, съответно по чл.116 от НК и чл.129 от НК,  не отговаря на изискванията на чл.246 от НПК.

Настоящата съдебна инстанция не споделя горните изводи. Намира, че повдиганото с прокурорския акт обвинение не нарушава правото на защита на подсъдимите.

С постановления на разследващия орган подсъдимите са привлечени към наказателна отговорност за горните престъпления. В акта  по чл.219 от НПК като дата на извършване на деянията е посочено „16 срещу 17.12.2017г.“. С обвинителния акт на подсъдимия К. е повдигнато обвинение за престъпление по чл.116 от НК, а на подсъдимия  Д. - по чл.129 от НК. И за двете деяния е прието, че са осъществени на 17.12.2017г.

Въззивният съд счита, че не е нарушено правото на защита на подсъдимите относно времето на извършване на вменените им престъпления. В хода на разследването е повдигнато обвинение за период от време, състоящ се от две дати. С обвинителния акт е прецизирано само за една от тях. Подсъдимите са се защитавали за въпросната дата /17.12.2017г./, тя не им се вменява за първи път с прокурорския акт по чл.246 от НПК.  В хода на разследването не са налице основания за изменение на обвинението по реда на чл.225 от НПК.

Не се споделя и извода, че за подсъдимия Д. не е ясно за кой месец се касае, така както е посочено „012“. При внимателно запознаване с обвинителния акт е видно, че наблюдаващият прокурор в обстоятелствената част на акта си е изложил виждането, че деянията са извършени на 17.12.2017г., т.е. през месец декември /стр.2 и 3/. Въпросното изписване може да се разгледа като очевидна техническа грешка, която подлежи на отстраняване по реда на чл.248а от НПК.   

Настоящият съдебен състав намира, че обвинителният акт е годен да сложи началото на съдебната фаза на процеса, да определи предмета на доказване от гледна точка на вменените престъпления и участието на подсъдимите, както и осъществяване на правото на защита. Подсъдимите не са лишени от възможността да научат в какво точно са обвинени и да организират защита си.

С оглед на изложеното Пловдивският апелативен съд  счита, че атакуваното определение на Окръжен съд гр.* е незаконосъобразно и необосновано и като такова следва да се отмени и делото да се върне на същия състав за продължаване на подготвителните действия за разглеждането му в съдебно заседание. Частният протест, като основателен, трябва да се уважи.

С оглед на изложеното съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :      

 

ОТМЕНЯ протоколно определение от 19.02.2020г. на Окръжен съд гр.*, постановено по НОХД № 748/2019г. по описа на същия съд, за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на  Окръжна прокуратура гр.* за отстраняване на допуснати в хода на досъдебното производство съществени нарушения на процесуалните правила.

ВРЪЩА делото на Окръжен съд гр.*  за продължаване на подготвителните действия за разглеждане на делото в съдебно заседание.

 

Определението е окончателно.

                                                               

                                                

                

         

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                            

 

                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                               

 

                                                                                    

 

                                  2.