Решение по дело №484/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260172
Дата: 13 април 2021 г. (в сила от 17 март 2022 г.)
Съдия: Мария Атанасова Терзиева
Дело: 20205310100484
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

                                                    13.04.2021 г.                           гр. Асеновград

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

АСЕНОВГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, трети граждански състав на девети март две хиляди двадесет и първа година в публичното заседание в следния състав:

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ТЕРЗИЕВА

 

секретар Йорданка Тянева, като разгледа докладваното от съдия МАРИЯ ТЕРЗИЕВА гражданско дело № 484 по описа за 2020 г. и като обсъди:

 

            Обективно съединени искове с правно основание чл.45 от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД.

            Постъпила е искова молба от М. М.Ч., чрез адв. Г., с която моли да бъде осъден ответника С.Х.К., да му заплати сумата от 21 500 лева обезщетение за причинените му неимуществени вреди – болки и страдания от причинените му телесни увреждания и психически травми, изразяващи се в страх, безсъние, тревожност и безпокойство, главоболие, напрегнатост и липса на енергия, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 25.10.2019 г. до окончателното и изплащане. Заявява, че при инцидента от ответника са му причинени сериозни травми на физиката и психиката му, които оценява по следния начин: 10 000 лв. за вътреставно счупване на главичката на дясната лъчева кост; 1 000 лв. за счупване на крайната фаланга на ІV-ти пръст на лявата ръка – което увреждане е довело до трайна деформация на ІV-ти пръст на лявата ръка; 1000 лв. за счупване на ІХ-то ребро в лява; 2000 лв. за множество охлузвания и кръвонасядания по главата, гръдния кош и горните крайници, 500 лв. за хематом на ІV-ти пръст на лявата ръка и 5000 лв. за нанесените психически травми.  Твърди, че ответникът е осъден за извършено престъпление по чл. 144, ал. 3, вр. с ал. 1 от НК, за това, че се е заканил с убийство на ищеца, като това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му, и за престъпление по чл. 129, ал. 2, вр. с ал. 1 от НК, за това, че е причинил на ищеца средна телесна повреда, изразяваща се във въртеставно счупване на главичката на дясната лъчева кост, довело до трайно затрудняване на движението на десния горен крайник за повече от 30 дни, от деянията от които са произтекли вредите, както и от нанасяне на леки телесни повреди: счупване на крайната фаланга на четвърти пръст на лявата ръка, довело до трайна деформация на пръста; счупване на девето ребро вляво,; множество охлузвания и кръвонасядания по главата, гръдния кош и горните крайници, извън обхвата на наказателното производство. Ангажира доказателства, претендира за разноски в производството.   

            Ответникът С.Х.К., чрез процесуалния си представител адв. Е.Н., е подал писмен отговор в срока по чл. 131 ал.1 от ГПК. Счита иска допустим, но оспорва същия по отношение размера на обезщетението като неоснователен, необоснован и прекомерно завишен. Твърди, че причината за нанасяне на ударите била стремеж за защита на баща си, който бил пострадал в инцидента. Твърди също, че ищецът не е бил на болнично лечение, продължил е да работи и управлява МПС, не е променил начина си на живот, не е бил подложен на оперативно лечение или гипсова имобилизация, поради което следва извода, че болките му не са били с голям интензитет, а липсата на промяна в трудовата му дейност и начин на живот са показател за липса на твърдените дълбоки и дълготрайни психологически травми. Моли искът да бъде уважен до размер от 5000 лв., ведно с обезщетението за забава от датата на увреждането, като в останалата част да бъде отхвърлен като неоснователен, както и да му бъдат присъдени разноски, съразмерно отхвърлената част от иска. По отношение на доказателствата не оспорва представените писмени доказателства и фактическата обстановка и механизма на причиняване на телесните повреди, поради което счита, че не следва да бъдат допускани свидетели за тези обстоятелства. Ангажира доказателства, претендира за разноски в производството.

След като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено следното:

Със споразумение по НОХД № 938/2018 г. по описа на Асеновградския РС С.Х.К. е признат за виновен в това, че на 25.10.2019 г. в с. Мулдава се е заканил с убийство на М.М.Ч., което заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му,  и на същата дата е причинил седна телесна повреда на М.М.Ч., изразяващо с във вътреставно счупване на главичката на дясната лъчева кост, довело  до трайно затрудняване на движенията на десния горен крайник за повече от 30 дни, които са престъпление по чл.144 ал.1 вр.ал.1 от НК и по чл.129 ал.2 вр.ал.1 от НК. Споразумението е влязло в сила на 29.11.2019 г.

От заключението по приетата съдебно-медицинската експертиза на вещото лице С.С., неоспорено от страните, което съдът кредитира като компетентно изготвено се установява, че на М.М.Ч. е било причинено: вътреставно счупване на главичката на дясната лъчева кост;  счупване на крайната фаланга на ІV-ти пръст на лявата ръка; счупване на ІХ-то ребро в лява; множество охлузвания и кръвонасядания по главата, гръдния кош и горните крайници и хематом на ІV-ти пръст на лявата ръка. Описаните увреждания са причинени по най-общ механизъм от действието на твърди, тъпи и тъпоръбести предмети, и е възможно да са били получени както е съобщено в доказателствата по делото. Счупването в областта на главичката на дясната лъчева кост е причинено по директен механизъм, най-вероятно от удар с твърд тъп предмет и е довело до трайно затрудняване на движението на десния горен крайно за повече от 30 дни (по смисъла на чл.129 НК). А оздравителните процеси са протекли обичайно, продължили са около 2 месеца, без остатъчни явления. Счупването на крайната фаланга на ІV-ти пръст на лявата ръка е причинена по директен механизъм – удар с или върху твърд тъп предмет, оздравителните процеси са продължили около 30 дни и като остатъчно явление четвърти пръст е изкривен навътре със задебелена кост на крайната фаланга, без да е загубил функционалността си. Само по себе си това увреждане е довело до разстройство на здравето извън случайте на чл.128 и 129 от НК (по смисъла на чл.130 ал.1 от НК). Счупването на ІХ-то ребро вляво, множеството охлузвания и кръвонасядания по главата, гръдния кош и горните крайници, както и хематома на ІV-ти пръст на лявата ръка са довели до разстройство на здравето, извън случайте на чл.128 и чл.129 от НК (по смисъла на чл.130 ал.1 от НК). Възстановяването е в рамките на 20-30 дни. Установените и описани по-горе травми са причинно свързани  с нанесения побой на Ч. на 25.10.2019 г. Това, че някои от травмите са установени няколко дни по-късно е често срещан факт в спешната медицини и се дължи на спецификата на обслужване на спешно болни и търсенето на опасни за живота състояние, като част от по-леките увреждания се неглижират и при налична симптоматика се установяват по-късно (както в случая)

От показанията на свидетелите К.Б.К.и М.И.Р.– приятели на ответника, които съдът кредитира се установява, че между страните е имало съседски скандал. Свидетелите са участвали в разтоварване на сепарета в базата на С. ***, която се намира в стопанския двор. На няколко дни са товарили и разтоварвали инвентар в този склад. След инцидента С. е бил задържан в МВР за 24 часа, а ищеца е работил в базата с мотокар или електрокар. Същия е изглеждал нормално, не е бил гипсиран.

От показанията на свидетеля К.П.М.– братовчед на М., очевидец на инцидента се установява че е видял как двама мъже бият братовчед му с палка и юмруци. След излизане на свидетеля мъжете са избягали, а той е забелязал че по лицето и тялото на М. има кръв, нокътя му бил отлепен, а тениската скъсана. М. не можел да работи след инцидента около седмица, бил много изплашен, уведомили Полицията, а след това потърсил медицинска помощ – тъй като го боляло на много места.

От показанията на свидетелката М.П.Ч.– съпруга на ищеца, които съдът кредитира се установява че същата е видяла съпруга си непосредствено след инцидента. Той бил много изплашен, трепел, от пръста му течала кръв и се оплаквал че го боли навсякъде, а дрехите му били разкъсани. Разбрала е, че побоя над мъжа и бил нанесен от съседи – баща и син. След това са потърсили съдействие от полицията и са отишли на преглед в болницата. Около седмица или 10 дни след инцидента М. не е можел да работи, тъй като го боляла много ръката, която била шинирана. Оплаквал се и от болки в тялото. След случилото се М. се променил много, станал много раздразнителен-нервен, страхувал се този случай да не се повтори страхувал се както за себе си, така и за семейството си.

От показанията на свидетелят В.И.Ч.– познат на ищеца, които съдът кредитира се установява, че М. ***, в стопанския двор имат къща и цех – в които работят. През есента на миналата година М. е бил бит на съседи. Седмица след инцидента М. е извикал свидетеля да поставят камери за видеонаблюдение, както и да работи при него в цеха – тъй като той не можел. М. се оплаквал, че го боли гръдния кон – не може да диша нормално, боляли го пръста на ръката и лакътя. След инцидента той е станал по-мнителен, страхлив, избягвал да остава сам, а около месец след това не е можел да работи.

Споразумението, с което е приключило наказателното производство за извършените престъпления от ответника има сила на влязла в сила присъда, а тя - съгласно чл. 300 от ГПК - е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това, дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. Ето защо и на основание чл.45 от ЗЗД ответникът следва да заплати обезщетение за вредите, настъпили в причинна връзка от престъплението, извършено от него – причиняване на средна телесна повреда. От заключението на съдебно-медицинска експертиза се налага изводът, че освен средната телесна повреда: вътреставно счупване на главичката на дясната лъчева кост, на ищеца са били причинени и други травматични увреждания, което е довело до разстройство на здравето: счупване на крайната фаланга на ІV-ти пръст на лявата ръка – което увреждане е довело до трайна деформация на VІ-ти пръст на лявата ръка; счупване на ІХ-то ребро в лява; множество охлузвания и кръвонасядания по главата, гръдния кош и горните крайници и хематом на ІV-ти пръст на лявата ръка. То е пряка и непосредствена последица от действията на ответника, като М.Ч. е изпитал болки и страдания вследствие на причиняването им. Психическите травми, които Ч. търпи се изразяват в това, че след инцидента същия продължава да живее в страх от ответника и баща му, че това което се е случило може да се повтори, че може да бъде предприето нападение срещу него и членовете на семейството му. Този страх е нарушил нормалния му живот, той е изживял е психически стрес, което е довело да безспокойство, нервност, главоболие, безсъние – което е попречило да изпълнява задълженията си. Ето защо и по отношение на него е доказано наличие на елементите на чл.45 от ЗЗД, поради което ответникът дължи обезщетение за претърпените вреди от тези увреждания.  

За да бъде определен размерът на сумата, с която следва да се репарират претърпените вследствие на тях болки и страдания, съгласно чл. 52 от ЗЗД за справедливо определяне обезщетението, следва да се преценят конкретно и обективно настъпилите обстоятелства. Като има предвид степента на търпените болки и страдания, които първоначално са били значителни и интензивни, необходимостта от медицински прегледи и лечение, продължителността на оздравителния процес от около един месец, обстоятелството, че са останали трайни увреждания на здравето на пострадалия, че уврежданията са засегнали горния крайник на лицето като са затруднили изключително много ежедневието му и като следствие от това извършването на обичайните дейности, като са довели и до невъзможност да изпълнява предишната си работа за около месец-два, и поради това са създали усещане за комплексно страдание, съдът намира, че справедливото обезщетение е в размер на: 5000 лева за средната телесна повреда: вътреставно счупване на главичката на дясната лъчева кост;  1000 лева за счупване на крайната фаланга на ІV-ти пръст на лявата ръка – което увреждане е довело до трайна деформация на VІ-ти пръст на лявата ръка;  1500 лева за счупване на ІХ-то ребро в лява;  500 лева за множество охлузвания и кръвонасядания по главата, гръдния кош и горните крайници и 200 лева за хематом на ІV пръст на лявата ръка, а за нанесените психологически травми следва да се присъди обезщетение в размер на 2 000 лева.

Ето защо ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца тези суми, исковете следва да се отхвърлят до пълните им размери.

            Съгласно чл. 86 от ЗЗД във връзка с чл. 84, ал. 3 от ЗЗД при задължения от непозволено увреждане длъжникът изпада в забава и без покана. Ето защо ответникът следва да бъда осъден да заплати обезщетение за забава в размер на законната лихва от датата на причиняване на вредите – 25.10.2019 г. до окончателното изплащане на главниците.

            На основание чл. 78, ал.1 от ГПК той дължи направените по делото разноски по съразмерност или сумата от 570 лева, от общо 1200 лева, заплатено адвокатско възнаграждение. На основание чл. 78, ал. 3 от ГПК ответникът също има право на направените разноски съразмерно с отхвърлената част, поради което ищецът му дължи сумата от по 315 лева, от общо 600 лева, заплатено адвокатско възнаграждение. Ето защо и по компенсация съдът присъжда на ищеца сумата от 255 лева.

            На основание чл. 78, ал.6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен съд – Асеновград държавна такса в размер на 408 лева, както и 250 лева разноски са съдебна експертиза.

            По мотивите, изложени по-горе, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

            ОСЪЖДА С.Х.К., ЕГН ********** ***, да заплати на М.М.Ч., ЕГН ********** ***, общо сумата 10 200 лева (десет хиляди и двеста лева), от които:

          5 000 лева (пет хиляди), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания от нанесената на 25.10.2019 г. в село Мулдава, област Пловдивска, средна телесна повреда: вътреставно счупване на главичката на дясната лъчева кост, довело до трайно затрудняване на движенията на десния горен крайник;

          1 000 лева (хиляда), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се претърпени болки и страдания от нанесената на 25.10.2019 г. в село Мулдава, област Пловдивска, лека телесна повреда: счупване на крайната фаланга на ІV-ти пръст на лявата ръка – което увреждане е довело до трайна деформация на VІ-ти пръст на лявата ръка;

         1 500 лева (хиляда и петстотин), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се претърпени болки и страдания от нанесената на 25.10.2019 г. в село Мулдава, област Пловдивска, лека телесна повреда: счупване на ІХ-то ребро в лява;

         500 лева (петстотин), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се претърпени болки и страдания от нанесената на 25.10.2019 г. в село Мулдава, област Пловдивска, лека телесна повреда: множество охлузвания и кръвонасядания по главата, гръдния кош и горните крайници;

          200 лева (двеста), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се претърпени болки и страдания от нанесената на 25.10.2019 г. в село Мулдава, област Пловдивска, лека телесна повреда: хематом на ІV пръст на лявата ръка;

          2 000 лева (две хиляди), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се причинени психически травми и страдания: страх, безсъние, тревожност и безспокойство, главоболие, напрегнатост и липса на енергия, причинени от инцидента на 25.10.2019 г. в село Мулдава, област Пловдивска,

          ведно с обезщетение за забава, в размер на законната лихва от датата на причиняване 25.10.2019 г. до окончателното изплащане на главниците, както и сумата от 255 лева (двеста петдесет и пет), направени по производството разноски, като ОТХВЪРЛЯ предявените искове до пълните им размери от 21 500 лева (двадесет и една хиляди и петстотин лева) обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания от нанесените на 25.10.2019 г. в с. Мулдава, област Пловдив: средна телесна повреда, леки телесни повреди и причинени психически травми и страдания.

          ОСЪЖДА С.Х.К., ЕГН ********** ***, да заплати по сметка на Районен съд Асеновград сумата от 408 лева (четиристотин и осем)  държавна такса и сумата от 250 лева (двеста и петдесет), направени по производството разноски за съдебно-медицинска експертиза.

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Плодвив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: