Решение по дело №3740/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260046
Дата: 14 август 2020 г. (в сила от 11 септември 2020 г.)
Съдия: Ивелина Ленкова Мавродиева
Дело: 20202120103740
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 260046                                        14.08.2020 година                                     град Бургас

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Бургаският районен съд                                                         ІІІ-ти граждански състав

На четвърти август                                                       две хиляди и двадесета година

В публично заседание в състав

 

                                                                                     Председател: Ивелина Мавродиева

 

при секретаря Недялка Д.  

като разгледа докладваното от съдията Мавродиева

гражданско дело № 3740 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба на В.Д.Р. с ЕГН **********, действаща чрез настойника си Д.Ц.Р. с ЕГН **********, против Д.Д.Й. с ЕГН **********, адрес: ***, с която се иска намаляване на завещателното разпореждане, направено от Д.В.Р. в полза на ответницата за цялата парична сума по срочен депозит в „Първа Инвестиционна Банка“ АД, до размера на запазената част от наследството в размер на ½ идеална част и възстановяването й. Моли се и за присъждане на разноските по делото.

Ищцата твърди, че е единствен наследник по закон на своя баща Д.В.Р. с ЕГН **********, б.ж. на гр. Б., починал на *** г., който приживе с валидно саморъчно завещание от 19.12.2018 г. е завещал на ответницата цялата сума по посочената банкова сметка, ***ата от сумата, представляваща нейна запазена част от наследството, оставено й от баща й.

Правното основание на предявения иск е чл. 30, ал. 1 от Закона за наследството.

В срок е постъпил отговор на исковата молба от ответницата, като със същият се депозира признание на иска. Също иска признание на иска.

С оглед на това ищцата е направила искане за постановяване на решение при признание на иска.

Разпоредбата на чл. 237 от ГПК предвижда възможност ищецът да поиска от съда да прекрати съдебното дирене и да поиска постановяването на решение при признание на иска.

В този случай съдът постановява решението си, като в мотивите му е достатъчно да се укаже, че същото е постановено при признание на иска.

В процесния случай ответницата изрично е признала иска. Признанието на иска не противоречи на закона, доколкото и между страните няма спор, че ищцата е дъщеря и единствен законен наследник на Д.В.Р., като е приела под опис оставеното й наследство, видно от протокола от съдебно заседание на 13.10.2019 г. по гр.д. № 5971/2019 г. по описа на Бургаския районен съд. Приживе   наследодателят с валидно саморъчно завещание от 19.12.2018 г. е завещал на ответницата притежаваната от него парична сума на срочен депозит в „Първа Инвестиционна Банка“ АД в размер на 330 000 лева. По делото не е спорно също така, че това е единственото имуществото, принадлежало на наследодателя към момента на смъртта му.

При това и съдът намира, че като основателен следва да бъде уважен досежно сумата от 165 000 лева, при все че съгласно 29, ал. 1 от ЗН запазена част от наследството оставено й от баща й възлиза на 1/2 част от него.

При този изход на спора и по искането на ищцата за присъждане на разноските по делото, съдът намира, че ищцата няма право да получи направените от нея разноски по аргумент за противното от чл. 78, ал. 2 от ГПК, тъй като ответницата действително е признала иска и не е дала повод за завеждане на делото. Съдът намира, че ответницата не е дала повод за завеждане на делото, като изрично е декларира  на 23.04.2019 г., че е уведомена от нотариус Н.М., че прекият наследник на Д.Р. – дъщеря му В.Р. има право на ½ запазена част от цялото му наследство, което доказателство е приложено от самата ищца към исковата й молба. Няма данни преди образуване на делото да е била отправена до ответницата  покана за това да предостави доброволно половината от сумата на ищцата, още пък по-малко такива тя да е отказала, при което няма как да се приеме, че тя е дала повод за завеждане на делото. Същевременно докато ищцата не упражни потестативното си право да иска възстановяване на запазената й част от наследството чрез иска по чл. 30 от ЗН и докато всъщност не бъди уважен същия, не настъпва конститутивния ефект на възстановяването, при което и няма как ответницата да не плати данъка върху завещаната й парична сума, която действително е приела като наследство, което действие обаче не може да бъде възприето като повод за завеждане на делото. Друг и е въпросът, че наследникът може да реши да не води иск по чл. 30 от ЗН и да се съгласи с волята на своя наследотател, което само потвърждава, че ответницата с поведението си не е дала повод за завеждане на делото. При това и съдът намира, че действително е налице хипотезата на чл. 78, ал. 2 от ГПК, поради и което ищцата следва да бъде осъдена да заплати на ответницата сумата от 500 лева за направените по делото разноски.

Мотивиран от горното и на основание чл. 237 от ГПК във връзка с чл. 30, ал. 1 от ЗН, Бургаският районен съд

 

Р Е Ш И:

 

            НАМАЛЯВА саморъчно завещателно разпореждане от 19.12.2018 г., с което Д.В.Р. с ЕГН **********, б.ж. на гр. Б., починал на *** г., е завещал на Д.Ц.Р. с ЕГН ********** цялата парична сума от срочния му депозит в „Първа инвестиционна банка“ АД в размер на 330 000 лева, с 1/2 част, КАТО ВЪЗСТАНОВЯВА ЗАПАЗЕНАТА ЧАСТ НА В.Д.Р. с ЕГН **********, от наследството, оставено й от баща й Д.В.Р. с ЕГН **********, б.ж. на гр. Б., починал на *** г., в размер на 165 000 лв. /сто шестдесет и пет хиляди лева/.

            Осъжда В.Д.Р. с ЕГН ********** да заплати на Д.Д.Й. с ЕГН **********, адрес: ***, сумата от 500 лв. /петстотин лева/ за направените по делото разноски.

            Решението може да се обжалва пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му.    

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала: НД