Решение по дело №36/2020 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 юли 2020 г. (в сила от 27 юли 2020 г.)
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20207210700036
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

45

гр. Силистра, 27 юли 2020 година

 

СИЛИСТРЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в публично заседание на  осми юли през две хиляди и двадесета година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Павлина Георгиева-Железова

                                                   ЧЛЕНОВЕ:  Валери Раданов

                                                                    Елена Чернева

при секретаря Румяна Пенева и с участието на прокурора при Окръжна прокуратура Стефка Ганчева,  като разгледа докладваното от съдия  Чернева КАНД № 36 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на ЗК “16 декември” с ЕИК:********* и седалище в с. Гарван, общ. Ситово, обл. Силистра, против Решение № 462 от 05. 02. 2020 г. на Районен съд гр. Силистра, постановено по АНД № 801 / 2019 г., с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 19-001009/21.10.2019 г., издадено от Директора на Дирекция "Инспекция по труда" гр.Силистра.

Касаторът счита, че решението на РС-Силистра е постановено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила  - касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Твърди, че  първоинстанционният съд  не отдал нужното значение на част от доказателствата по делото и не е обсъдил въведените доводи от кооперацията срещу оспореното НП. Посочва, че в резултат на това е извършена погрешна преценка на естеството и характера на извършваната работа от свидетелката С. Г.. Акцентира се, че в случая липсват основни елементи от съдържанието на трудовото правоотношение и не се касае за престиране на работна сила по смисъла на чл. 1, ал. 2 от КТ, а за постигане на определен резултат – изготвяне на справки за член кооператорите, безвъзмездно, от член-кооператор, който желае да помогне. С оглед на всичко това моли за отмяна на обжалваното решение и на потвърденото с него наказателно постановление.

Ответната страна Дирекция„Инспекция по труда“ гр.Силистра, чрез процесуалния си представител по пълномощие старши юрисконсулт И. А., изразява становище за неоснователност на касационното оспорване.

Прокурорът от ОП – Силистра изразява становище, че решението на районния съд е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Касационната жалба е постъпила от надлежна страна, в законния срок поради което е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

С наказателно постановление № 19-001009/21.10.2019 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Силистра, на кооперацията, на основание чл. 414, ал. 3 КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв. за нарушение на чл. 62, ал. 1 от КТ, изразяващо се в приемане на работа на работник при отсъствието на сключен трудов договор в писмена форма.

За да потвърди оспореното НП, РС-Силистра е възприел фактическите констатации на наказващия орган и факта на извършване на административно нарушение по чл. 414, ал. 3 от КТ във вр. с чл. 62, ал. 1 от КТ.  Въззивният съд, позовавайки се на събраните в хода на съдебното следствие гласни и писмени доказателства, е  счел, че АНО правилно е приел, че между св. Г. и кооперацията е било установено трудово правоотношение, след като е било уговорено работно време, и срок. Въз основа на това е прието, че кооперацията е  извършила деяние, изразяващо се в допускане на работа на свидетелката Г. да изпълнява задължения свързани с полагането на труд, без за това да е бил сключен трудов договор в писмена форма. Съдът е приел, че деяние с описаните по-горе признаци е в противоречие с разпоредбата на чл.62, ал.1 от Кодекса на труда и обявено за наказуемо от нормата на чл.414, ал.3 от същия Кодекс и следователно представлява административно нарушение, за което е наложено адекватно по размер наказание. Приел е, че при издаването на наказателното постановление не са били допуснати нарушения, от категорията на съществените, които да доведат до неговата незаконосъобразност и следователно трябва да бъде потвърдено. Коментирал е, че: “… не обсъждането на подадените възражения не води до незаконосъобразност на обжалваното Наказателно постановление, тъй като в последното е даден отговор на всички възражения от жалбоподателя и е описано защо е прието, че отношенията между страните е следвало да се уредят с трудов договор в предписаната от КТ форма.“.

Настоящият състав, след проверка на касационните оплаквания и в обхвата на правомощията си от чл.218 АПК за контрол относно допустимостта, валидността и съответствието на оспореното решение с материалния закон, намира за установено следното:

Основното оплакване на касатора е свързано с твърдяно нарушение на съдопроизводствените правила, изразяващо се в това, че съдът не е обсъдил всички събрани доказателства по делото и въведените доводи от кооперацията срещу оспореното НП. Оплакването е основателно. При обсъждането на фактите и обстоятелствата по делото съдът е възпроизвел установената в акта и НП фактическа обстановка,  позовавайки се е бланкетно на събраните в производството гласни и писмени доказателства, без обаче да обсъди наведените доводи от кооперацията и да коментира доказателствата, събрани по нейна инициатива, и по-конкретно свидетелските показания на С. Г.. В решението не се съдържат и съображения защо едни от свидетелските показания се приемат, а други се отхвърлят, и въз основа на какви доказателства съдът е изградил изводите си относно наличието на уговорка за работно време и срок. Липсата на формирани фактически и правни изводи по наведените от кооперацията доводи опорочава съдебното решение и обуславя извод за неговата неправилност. Съдебната практика е категорична, че не съществува пречка съдът да възприеме всички фактически и правни изводи на една от страните по делото, както е направено в случая, но това може да бъде направено само след като се обсъдят доказателствата по делото и доводите на страните. В този смисъл решението е постановено в нарушение на чл. 339, ал. 2 НПК, приложим по силата на препращащата разпоредба на чл. 84 ЗАНН, тъй като при потвърждаването на санкционния акт съдът е бил длъжен да посочи основанията, поради които не приема доводите, изложени в подкрепа на жалбата.

Предвид гореизложеното настоящата инстанция приема, че решението на Районен съд Силистра е неправилно, като постановено при допуснато съществено нарушение на процесуални правила по смисъла на чл. 348, ал. 3, т. 2, предложение "първо" от НПК. Съдът има задължение да разкрие обективната истина и да събере и анализира всички необходими доказателства за установяване на релевантните обстоятелства за решаване на спора, като решението му следва да е основано на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото, като се ръководи от закона. В този смисъл са разпоредбите на чл. 13 и чл. 14 от НПК. Като е изложил формално мотиви съдът е постановил решение в нарушение на принципа, предвиден в чл. 14 от НПК.

В заключение на изложеното касационната жалба се явява основателна. Обжалваното решение е постановено в нарушение на чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК. Същото е неправилно и следва да бъде отменено на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, а делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд, на основание чл. 222, ал. 2, т. 1 от АПК. При повторното разглеждане, съдът, след анализ на всички събрани по делото доказателства, следва да обсъди изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, като се съобрази с разпоредбата на чл. 339 от НПК, във връзка с чл. 84 от ЗАНН.

Воден от горните мотиви и на основание чл. 63, ал. 1, изречение "второ" от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и следващите от АПК, Административен съд Силистра

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решение № 462 от 05. 02. 2020 г. на Районен съд гр. Силистра, постановено по АНД № 801 по описа на съда за 2019 г.

 

ВРЪЩА делото на Районен съд Силистра за ново разглеждане от друг състав, като се съобразят дадените по-горе указания по тълкуване и прилагане на закона.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ:  1.                                 2.