Решение по дело №144/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 158
Дата: 10 май 2019 г. (в сила от 10 май 2019 г.)
Съдия: Милена Рангелова Даскалова
Дело: 20191700500144
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 март 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

   158/  10.05.2019год. гр. Перник 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд, гражданска колегия в публичното заседание  на  десети април през две хиляди и деветнадесета година в състав :

 

 Председател: Милена Даскалова

Членове : Кристиан Петров

Роман Николов 

 

при секретаря Златка Стоянова като разгледа докладваното от съдия Даскалова възз.гр. дело № 144 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

С решение № 1406/29.11.2018г., постановено по гр. дело № 4459/ 2018г. по описа на Пернишкия районен съд поправено и допълнено по реда на чл. 247 и чл.250 ГПК, е признато за установено по отношение на М.Х.С. - А., че дължи на „ТОПЛОФИКАЦИЯ - ПЕРНИК” АД, гр. Перник сумата от 232,51 лв., представляваща стойността на ползвана, но незаплатена топлинна енергия за периода 01.04.2015 г. - 30.04.2017г., ведно с обезщетение за забава в размер на 40,61 лв. за периода 09.06.2015 г. – 15.12.2017 г., както и законна лихва върху главницата от подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение до окончателното й заплащане, като за разликата до пълния предявен размер исковата претенция е отхвърлена.

В установения от закона срок М.Х.С. - А. е обжалвала решението, като моли същото да бъде отменено и искът да бъде отхвърлен.

„Топлофикация – Перник” АД, гр. Перник изразява становище за неоснователност на жалбата.

Пернишкият окръжен съд, след като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Пред районния съд е предявен установителен иск по чл.422, вр. чл.124 ГПК.

Ищецът „Топлофикация – Перник” АД, гр. Перник твърди, че ответницата дължи сумата от 684,88 лв., представляваща главница за неплатена топлинна енергия за периода 01.05.2013 г. - 30.04.2017 г., и 143,15 лв., представляваща законна лихва за забава на месечните плащания за периода 08.07.2013 г. -15.12.2017 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение до окончателното изплащане на вземането.

В срок е постъпил отговор на исковата молба, с който ответницата е оспорила иска, твърдейки, че не е била собственик на процесния имот през исковия период, направено е и възражение за изтекла погасителна давност.

С обжалваното решение районният съд е приел, че ответницата е била потребител на топлинна енергия за исковия период, като не е изпълнила задължението си да заплати стойността на потребената такава. Съдът е направил тези си изводи, вземайки предвид представената декларация по чл. 14 ЗМДТ, приемайки, че данъчната декларация не е документ, който доказва собствеността на имота, но е достатъчно доказателство за установяване качеството на клиент на топлинна енергия. Съдът е посочил, че главният факт на доказване не е правото на собственост върху имота, а качеството на клиент на топлинна енергия, което се установява и с косвени доказателства, а в случая и партидата за процесния имот е открита на името на ответницата.

Решението на ПРС е валидно и допустимо, а по отношение законосъобразността му, въззивният съд, на основание чл.269 ГПК, е ограничен от посоченото в жалбата.

Жалбоподателката поддържа, че не е доказано, че е потребител на топлинна енергия.

По силата на чл.150, ал.1 от Закона за енергетиката /ЗЕ/ продажбата на топлинна енергия от топлопреносното предприятие на потребители на топлинна енергия за битови нужди се осъществява при публично известни общи условия, предложени от топлопреносното предприятие и одобрени от ДКЕВР. По силата на пар.1 т.2а от ДР на ЗЕ / в сила от 17.07.2012 г.) битов клиент е клиент, който купува електрическа или топлинна енергия с топлоносител гореща вода или пара за отопление, климатизация и горещо водоснабдяване, или природен газ за собствени битови нужди. Съгласно чл. 3, ал.1 от ОУ за продажба на топлинна енергия за битови нужди от „Топлофикация – Перник”, ЕАД , купувач на топлинна енергия може да бъде всяко физическо лице, което е собственик или титуляр на вещно право на ползване в имот в топлоснабдена сграда. От тези разпоредби следва, че потребител на топлинна енергия е лицето, което получава топлинна енергия и я използва за собствени нужди като ползва топлоснабдения имот по силата вещно или по силата на облигационно право на ползване.

За установяване обстоятелството, че ответницата  е потребител на топлинна енергия, ищцовата страна е представила декларация по чл.14 от ЗМДТ от 23.11.2015г., с която ответницата е декларирала, че е собственик на имота, описан в исковата молба, като е придобила същия на основание наследство, като е посочено и удостоверение за наследници № ***. Последното е приложено като доказателство по делото и видно от същото ответницата е  единствен наследник на А.С. С., починала на ***. С исковата молба ищецът е поискал от ответника на основание чл.190 ГПК да представи документа за собственост, като с отговора на исковата молба ответницата е заявила, че не може да представи документ защото не е собственик на имота .

Представената по делото декларация представлява изходящ от страната частен документ, в който се съдържа признание за неизгоден за страната в настоящето производство факт, а именно притежаваното право на собственост. От тук се налага извод, че ответницата не би могла да се противопостави на обвързващата я доказателствена сила на изходящия от нея частен документ, предвид на което и вземайки предвид приетото в определение №220 от 01.03.2017г. по гр.д. № 4084/2016г. на ВКС, IV г.о, постановено по идентичен казус, настоящият състав намира, че по делото е установено, че ответницата е потребител на топлинна енергия. По делото липсват твърдения и доказателства, че след декларирането на имота,ответницата го е отчуждила.

Исковата претенция е уважена за периода от 01.04.2015г. до 30.04.2017г., т.е. и за период, предшестващ датата на откриване на наследството, като в тази връзка жалбоподателката поддържа, че исковата молба не е основана на твърдения за наследствено правоприемство.

По аргумент от приетото в т.2 от ТР8/2017г. на ОСГТК на ВКС, въззивният съд намира, че горните доводи са неоснователни, защото предмет на спора е установяване дължимост на сума, съставляваща стойност на доставена топлинна енергия за топлофициран имот и произнасяйки се по същия районният съд е формирал своите правни изводи, като е приел, че ищцата дължи сумите, за които е предявен искът. Следва да се има предвид, че на основание чл.60, ал.1 ЗН ответницата отговаря и за задълженията, с които наследството е обременено, т.е. и за задълженията на своя наследодател за заплащане на топлинна енергия. След като по делото е доказано, че жалбоподателката е единствен наследник на А. С., както и липсват каквито и да било данни, че е налице отказ от наследство или пък, че последното е прието по опис, то и са налице предпоставките за ангажиране на отговорността й. Поддържа се, че липсата на посочване в исковата молба,че част от сумата се претендира на основание наследствено правоприемство е довела до ограничаване правото на защита на ответницата. Когато страна в процеса в нарушение на процесуалните правила е била препятствана да посочи доказателства в хода на първоинстанционното производство, то тя разполага с правната възможност да представи съответните доказателства с въззивната жалба, което в случая не е сторено.

Неоснователни са и доводите във въззивната жалба, че съдът неправилно е изчислил размера на погасената част от вземането

В съдебно заседание от 15.10.2018г. процесуалният представител на ответницата е направил изявление, че не оспорва сумите като главници и лихви и с оглед на това съдът е постановил определение, с което е приел за безспорно,че за процесния период е доставяна топлинна енергия на стойност, посочена в исковата молба. При тези обстоятелства, съдът не може да отхвърли иска по съображения, че няма достатъчно данни за неговия размер. В посочената хипотеза, съгласно чл. 162 от ГПК, съдът трябва сам да определи размера, а ако това не е възможно поради необходимост от специални знания, каквито той не притежава - да назначи експертиза. В случая, доколкото не се оспорва общата стойност на начислените суми, то и съдът в съответствие с разпоредбата на чл. 162 ГПК е определил размера на задължението, като жалбоподателката не е посочила в какво точно се изразява неправилността в изчисленията, както и не е ангажирала доказателства, въз основа на които да се приеме, че изводите на съда са неправилни.

Във въззивната жалба са развити и доводи за неправилност на решението в частта му за разноските, по които настоящата инстанция не следва да се произнася. Съдът е бил сезиран с искане по чл. 248 ГПК, по което е налице произнасяне и актът на районния съд не е обжалван в предвидения за това срок.

По изложените съображения, въззивният съд намира, че обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

Ответното дружество претендира разноски в размер на 300 лв., представляващи юрисконсултско възнаграждение. Жалбоподателят е направил възражение по чл. 78, ал.5 ГПК .С оглед на обстоятелството че пред въззивната инстанция е проведено само едно съдебно заседание, в което не са събирани нови доказателства, не са извършвани други процесуални действия,то се дължи юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева и такова следва да бъде присъдено на ответника по жалбата.

Водим от гореизложеното Пернишкият окръжен съд

 

Р Е Ш И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА решение № 1406/29.11.2018г., постановено по гр. дело № 4459/ 2018г. по описа на Пернишкия районен съд.

ОСЪЖДА М.Х.С. - А. *** да заплати на „Топлофикация Перник“ АД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр.Перник, кв.“ Мошино“, ТЕЦ „Република“ сумата от 100 лева разноски във въззивното производство, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

 РЕШЕНИЕТО  не подлежи на  обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                   ЧЛЕНОВЕ: 1.                   2.