Решение по дело №583/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 октомври 2019 г. (в сила от 13 ноември 2019 г.)
Съдия: Милена Карагьозова
Дело: 20194120200583
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2019 г.

Съдържание на акта

                                  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

Гр.Горна Оряховица – 23.10.2019 год.

 

    

В       И  М  Е  Т  О    Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

      Горнооряховският районен съд в публично заседание на 22.10.2019 год. в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА КАРАГЬОЗОВА

                                                                         

 

при секретаря М.****нова, като разгледа докладваното от съдията М.Карагьозова АНД № 583/ 2019г.,  за да се произнесе съдът взе предвид следното:

                       

                   

             Производството е по жалба на А.В.М. против Наказателно постановление /НП/ № 19-0350-000267 от 02.08.2019 г.на Началник РУ към ОДМВР В.Търново, РУ- Стражица-М.Т..

                    С горното наказателно постановление, издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение/АУАН/  № 195, бланков № 120165/ 29.05.2019год., на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП на М. е наложено наказание глоба в размер на 200 лв.  и същият е лишен от право да управлява МПС за шест месеца.Санкциите са наложени за това, че на 29.05.19г. в с.****, ул.”****” управлявал колесен трактор „Джон Диър”-нерегистриран по надлежния ред, с което се сочи да е осъществил нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП.

                    В законоустановения срок М. обжалва пред ГОРС горепосоченото наказателно постановление.Моли да се отмени наказателното постановление и наложените  с него наказания.Излага  съображения в тази насока.

                    В хода на разглеждане на делото пред настоящата инстанция, жалбоподателят се явява и се представлява,  поддържа се жалбата.

                    Ответникът  по жалбата не заема становище.

Горнооряховският районен съд, като прецени и обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, както и доказателствата по делото, приема за установено следното:

                    На  29.05.19г. в с.****, ул.”****”  служители при РУ-Стражица/свидетелите И. и Ч./ изпълнявали служебните си задължения, свързани с контрол на движението по пътя. Жалбоподателят на посоченото място бил забелязан от полицаите да управлява колесен трактор „Джон Диър”. Бил съставен от св.И. АУАН № 195, бланков № 120165/ 29.05.2019год./л.5 от делото/, въз основа на който е издадено обжалваното НП № 19-0350-000267 от 02.08.2019 г.на Началник РУ към ОДМВР В.Търново, РУ- Стражица-М.Т./л.4 от делото/. В АУАН жалбоподателят не е вписал възражение. В съдебно заседание посочва, че тракторът му е докаран на платформа, а той е целял единствено да го вкара в дома си.

При така изяснената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Следва да се посочи, че  НП е издадено без да са спазени изискванията на чл. 57 ал.1 т.5 от ЗАНН. При описание на нарушението, което се твърди да е извършено от жалбоподателя при управление на колесен трактор „Джон Диър”, същото превозно средство не е индивидуализирано по ясен,недвусмислен и точен начин чрез описание на съществените характеристики на превозното средство, така, както е подходено в акта за установяване на административно нарушение. Там, макар и нечетливо, е видно, че са записани някакви индивидуализиращи данни за превозното средство, които не се съдържат в НП. Така, освен вида и марката на трактора, липсва яснота относно неговата точна индивидуализация и технически спецификации/номер на шаси, рама, тонаж, година на производство и прочие/. Липсва аналогична санираща разпоредба като тази по чл.53 ал.2 от ЗАНН. В конкретния случай пороците засягат наказателното постановление и са с характер да затруднят лицето, чиято отговорност е ангажирана, да разбере смисъла на административнонаказателното обвинение- с какво точно превозно средство е осъществено нарушението и с оглед на неописаните негови характеристики кой е надлежния ред за неговата регистрация. В случая АУАН и НП не са годни да послужат за реализиране на административнонаказателна отговорност. Жалбоподателят не е санкциониран при изпълнение на строго формалните правила при реализиране на отговорност по админстративнонаказателното обвинение.

Следва да се отбележи и следното: И при редовна процедура, съобразяваща изискванията на ЗАНН, наказателното постановление следва да бъде отменено, по следните съображения.

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства, намира че административнонаказващият орган, при евентуално липсващи нарушения, е следвало също така да приложи и разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Съгласно ТР № 1 от 12.12.2007 г. на НК на ВКС преценката за "маловажност на случая" подлежи на съдебен контрол. В обхвата на съдебният контрол се включва и проверка относно законосъобразността на преценката по чл. 28 от ЗАНН. Съдът не може да бъде обвързан от решението на административния орган и не може да бъде възпрепятстван в правомощията си да проучи в пълнота фактите, релевантни за спора, с който е сезиран. За да се установи дали случаят е маловажен или не, следва да се обсъди степента на обществена опасност на извършеното нарушение,  за да се установи дали е социално необходимо и оправдано да се прибегне до прилагане на административнонаказателната отговорност. Действително, нарушението е формално по своя характер. В случая обаче следва да се отчете обстоятелството, че управлението на процесното превозно средство е било в кратък времеви диапазон и в населено място с неинтензивно движение. Не на последно място съдът взе предвид и обстоятелството, че непосредствено след санкционирането му жалбоподателят е предприел необходимите действия за регистрация на превозното средство/л.28-30 от делото/.  Поради изложеното  съдът намира, че извършеното нарушение и при законосъобразна процедура за неговото санкциониране е с незначителна степен на обществена опасност, с оглед на което следва да се приложи разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН и да се приеме, че случаят е маловажен. Наказващият орган от своя страна е преценил, че случаят не е маловажен, като е взел предвид единствено обществената значимост на отношенията, които регламентира ЗДвП, но не е обсъдил останалите обстоятелства, визирани в чл. 27 от ЗАНН.

 

Всичко изложено мотивира извод за  отмяна на обжалваното наказателно постановление.

Водим от горното и на осн. чл.63 ал.1от ЗАНН, съдът

 

Р                 Е                  Ш                  И    :

 

                        ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0350-000267 от 02.08.2019 г.на Началник РУ към ОДМВР В.Търново, РУ- Стражица-М.Т., издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение № 195, бланков № 120165/ 29.05.2019год., с което на А.В.М. за нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 200 лв.  и същият е лишен от право да управлява МПС за шест месеца, като незаконосъобразно.

 

                    Решението  подлежи на обжалване пред Адм.съд-В.Търново в 14-дн. срок.

 

                                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: