Определение по дело №281/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 342
Дата: 17 юли 2019 г. (в сила от 25 юли 2019 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20191400200281
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 17.07.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на седемнадесети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:                                             

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

 

 

при участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Николай Лалов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 281 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

    

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от Т.К.Т., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на Т..

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С. М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Врачански окръжен съд след като се запозна с молбата на осъдения, с приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира същата за основателна по следните съображения:

С присъда № 20/12.10.2017г., постановена по НОХД № 328/2017г. на РС - Козлодуй Т.Т. е признат за невиновен в извършване на престъпление по чл. 343в, ал. 2 вр.чл. 26, ал.1 НК.

С присъда № 4/25.01.2018г., постановена по ВНОХД № 657/2018г. на ОС - Враца е отменена присъдата на РС - Козлодуй, като  Т.Т. е бил осъден на 2 год. и 1 месец лишаване от свобода, при първоначален "строг" режим за престъпление по чл.343в, ал.2 вр чл.54 НК.

На основание чл. 68, ал. 1 НК, съдът е привел в изпълнение отложеното по отношение на Т. наказание по НОХД № 261/2015г. на РС - Козлодуй в размер на 3 месеца лишаване от свобода, като е бил определен първоначален "общ" режим за изтърпяване.

С Решение № 154/26.06.2018г. по КНД № 544/2018г. на ВКС е изменена присъда по ВНОХД № 657/2018г. на ОС - Враца, като е намалено размера на наказанието лишаване от свобода на 1 година и 6 месеца при първоначален "общ" режим.

Осъденият е постъпил в Затвора Враца за изтърпяване на така определеното му наказание на 27.06.2018г., като до 24.09.2018г. е изтърпял приведеното му в изпълнение наказание по НОХД № 261/2015г. на РС - Козлодуй, като след 24.09.2018г. е започнал да търпи наказанието по НОХД № 328/2017г. на РС - Козлодуй.

До момента фактически е изтърпял 9 месеца и 23 дни, от работа му се зачитат 4 месеца и 13 дни, или общо изтърпяно до момента наказание е в размер на 1 година, 2 месеца и 6 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 3 месеца и 24 дни.

При тези данни е видно, че осъдения Т. фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата на осъдения сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

При първоначално изготвената оценка са отчетени ниски стойности на риска от рецидив - 38 т. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните

"отношение към правонарушението" - не съзнава в пълна степен мотивите за криминалното си поведение, изразява желание за промяна, но мотивацията е лабилна, омаловажава сериозността на деянието;

"умения за мислене" - признава наличието на проблеми, но е непоследователен в решаването им, пренебрегва възможните негативни последици от действията си, ригиден в мисленето.

Рискът от вреди за служителите и за останалите лишени от свобода е бил нисък. Няма случаи на обидно отношение или агресивно поведение към длъжностни лица. В отношенията с останалите лишени от свобода избягва конфликтите и агресивното поведение. Рискът от суицид и самоувреждане е с ниски стойности - няма суицидни мисли и предишни автоагресивни прояви, които да са индикация за подобен тип поведение в затворническото общежитие.

Рискът от вреди за обществото е среден и се определя от постановената присъда и характера на извършеното престъпление - шофиране без свидетелство за управление на МПС.

Затова и целите в плана са били насочени към ангажиране с трудова дейност и затвърждаване на трудовите навици, ограничаване на въздействието на затворническата субкултура и съхраняване на социалните контакти чрез редовно провеждане на свиждания с лица, които влияят положително на осъдения Т., както и формиране на самокритичност и осъзнаване на последиците от извършените деяния, подкрепа и мобилизация на нагласите за законосъобразно поведение.

В условията на контролирана среда, по време на изтърпяване на наказанието и в следствие на интензивно провежданото корекционно въздействие над осъденото лице, в него се наблюдава положителна промяна в цялостното му поведение. Рискът от рецидив е снижен до 35 т.

В зоната умения за мислене се отчита, че Т. разпознава проблемите, овладява импулсивността си при вземане на решения и осъзнаване на последствията.

Рискът от вреди по време на изтърпяване на присъдата е в НИСКИ стойности за всички категории. Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора е СРЕДЕН и се определя от характера на извършеното престъпление.

Според ИСДВР лишеният от свобода Т. е включен в трудов процес на шест дневна работна седмица на външен работен обект "Земеделско стопанство", назначен е на работа по щат в стопанството като овчар, с оглед съвестното и стриктно изпълнение на служебните си задължения. Излиза редовно на работа и не е допускал безпричинни отсъствия от регулярните си задължения. Ангажиран е с работа като животновъд, подкарвач, чистене на обори, събиране на сено, товарене и разтоварване на бали, бране на царевица и други селскостопански дейности, свързани с осигуряването на прехраната на отглежданите в затворническото общежитие животни. не показва враждебни нагласи, не влиза в конфликти, няма злоупотреба с гласувано доверие, има примерно и дължимо поведение и спазва реда и дисциплината.

Награждаван е със заповеди № 361 от 29.11.2018г., № 97 от 19.04.2019г. и № 196/12.06.2019г.

Лишеният от свобода Т. показва трайна тенденция на позитивни промени и устойчиво просоциално поведение и със заповед № 2 от 10.01.2019г. му е сменен режимът на изтърпяване на наказание от "Общ" на "Лек".

Пускан е в домашен отпуск шест пъти, по режим за срок от две денонощия, като се завръща навреме и в посочения срок. За периода от 18.06.2019г. до 25.06.2019г. е награден да ползва част от годишната си отпуска извън затворническото общежитие, като отново се е завърнал в срок и няма данни и регистриране на деструктивно поведение за посочения период.

Има трайно формирани трудови навици и изпълнява трудовите си задължения, а при поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен.

По отношение на извършеното престъпление признава вината си и съжалява за деянието си, започнал е да разсъждава и да анализира ситуациите, в които попада, не взема прибързани решения и поема отговорност за постъпките си. Това индикира наличие на изградени умения за самоконтрол и намалява риска от извършване на импулсивни и необмислени постъпки.

Осъзнава тежестта на престъпното си посегателство и е склонен да ограничава собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите, установени в обществото.

В дефицитната зона "отношение към правонарушението" се маркира критично отношение към престъпните деяния и деклариране на воля за водене на социално приемлив начин на живот. Изградена е стабилна мотивация за просоциална промяна и нагласи подкрепящи законосъобразно поведение. Регистрират се коректни и етични отношения на работното място и със съкилийниците си, не са маркирани агресивни и гневни изблици при попадане в конфликтни ситуации.

Сравнително добре осъзнава тежестта на извършеното закононарушения. С действията си показва, че има критично отношение към престъпните си постъпки и осъзнава негативните последици, които са рефлектирали върху него, в резултат на незаконосъобразното му поведение.

Има положително отношение към плана на присъдата, договорените цели и дейности са изпълнени в пълен обем, което води до намаляване на риска от рецидив.

В лишеният от свобода Т. са изградени способности и умения за самоконтрол на емоциите, които при настоящето престъпление са били детерминиращ фактор, който вече е елиминиран.

Съхранил е социалните си контакти, жилищно е устроен и е с формирани трудови навици и умения, което ще спомогне за успешната и адекватна реинтеграция след освобождаването.

Изложеното несъмнено сочи, че с цялостното поведение на осъдения, понижените стойности на фиксираните проблемни зони в първоначалната оценка на правонарушителя, промененият профил на нуждите и поведението е постигнат поправителен ефект на наложеното наказание лишаване от свобода.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 наложеното му наказание и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието с остатък от 3 месеца и 24 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на Т. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 3 месеца и 24 дни.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО Т.К.Т., роден на ***г. в гр.Оряхово, ЕГН ********** от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му наказание лишаване от свобода в размер на 1 година и 6 месеца, с остатък 3 месеца и 24 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 НК на Т.К.Т. изпитателен срок в размер на 3 месеца и 24 дни.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Оряхово за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: