Решение по дело №8600/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1656
Дата: 8 март 2019 г. (в сила от 13 януари 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20171100108600
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 юли 2017 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

08.03.19г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 07.02.19г. /с участието на секретаря Р. Манолова/  гражданско дело № 8600/17г. и констатира следното:

Предявен е иск от П. Д. против З. „Л.и.“ АД с правно основание чл. 226 от КЗ за сумата 100 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от влошаване на здравословното състояние на ищеца - ексцес, установен на 23.05.13г., последният следствие от ПТП/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законната лихва върху посочената главница за периода след 23.05.13г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 09.07.09г. е настъпило ПТП-е и в резултат на същото ищецът е претърпял физически увреждания /травми/, съответно и - неимуществени вреди. Обстоятелствата, касаещи инцидента /деянието на делинквента, противоправността му, вредоносния резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата, и вината на причинителя на ПТП-е/ не са спорни. Същите обстоятелства са установени и с влязъл в сила съдебен акт /решение на ВКС от 07.10.13г. по т.д. № 700 от 13г./, с което имуществената отговорност на ответника вече е била ангажирана /при условията на чл. 226 от КЗ/.

По настоящото дело се претендира допълнително обезщетение за неимуществени вреди, следствие от ексцес /“мозъчна обща корова атрофия“/ – влошаване на здравословното състояние на ищеца, установено на 23.05.13г.

Главният иск е частично основателен – до размера на сумата 50 000 лева:

От една страна:

Възражението на ответника за изтекла давност /по смисъла на чл. 110 от ЗЗД/ е неоснователно – в процесната хипотеза /и във всяка хипотеза, подобна на настоящата/ давността започва да тече не от момента на ПТП-е, а от момента на установяване на ексцеса.

Възражението на ответника по чл. 299 от ГПК е неоснователно – фактическите твърдения на П. Д. /обстоятелствената част на настоящата искова молба/ и заявеният от ищеца петитум /които в съвкупност описват естеството на процесния ексцес/ очертават правен спор, който не покрива по предмет споровете, разглеждани в предходните съдебните производства /приключили с решение на ВКС от 07.10.13г. по т.д. № 700 от 13г. и с определение на ВКС от 22.07.16г. по т.д. 2357 от 15г./. На практика едва по настоящото дело /за пръв път/ процесният ексцес е конкретизиран изрично като “мозъчна обща корова атрофия“ /в рамките на предходните процеси са били заявени други диагнози – макар и близки по естество с посочената/. Обстоятелството – дали така конкретизираният ексцес вече е бил обезщетен /с решението на ВКС от 07.10.13г./ е въпрос по същество и именно в тази връзка:

Процесното мозъчно заболяване /и това обстоятелство е констатирано както от всички съдебни инстанции в рамките на предходните съдебни производства, така и от медицинските експертизи – приети и по настоящото дело, и по предходните такива/ по естеството си /принципно/ е – необратимо /съответно прогресиращо/. Целият доказателствен материал – събран и по настоящото дело, и в рамките на предходните съдебни производства /писмен, гласен и  особено експертен – в това число и обясненията на вещото лице от съдебното заседание/ установява реално наличие именно на такъв негативен, необратим прогрес /който се явява закономерен, произтичащ от естеството на самото заболяване: увреждане на мозъчната тъкан, „мозъчна атрофия“/. Именно това обстоятелство /констатираният реален прогрес на заболяването/ в случая може да се окачестви като „ексцес“ /обективна, действителна негативна промяна в здравният статус на пострадалия/, която също се явява следствие от претърпяното ПТП-е и поради това подлежи на обезщетяване при условията на чл. 226 от КЗ. С оглед това – искът следва да бъде уважен до размера на горната сума.

Действително – ВКС /в решението от 07.10.13г./ е определил /и присъдил/ в полза на ищеца обезщетение за неимуществени вреди като е отчел - както конкретното /констатирано към момента на разглеждане на делото/ здравословно /физическо и психическо/ състояние на пострадалия, така и бъдещата неблагоприятна перспектива за здравния статус на ищеца. Едва ли може да се приеме обаче /в случая – предвид спецификата, предвид естеството на процесното увреждане, а именно – мозъчно такова, засягащо най-важният орган в човешкото тяло/, че съдът /дори и обосновавайки своите съображения в контекста на приетите по делата експертизи/ е могъл да предвиди /да отчете/ изцяло всяко възможно /бъдещо/ конкретно негативно проявление на процесното увреждане. С оглед това – председателят на състава приема, че в рамките на предходния процес /приключил с посоченото решение на ВКС/ съдът е отчел само принципната /потенциална неконкретизирана, не съвсем ясна/ неблагоприятна перспектива на заболяването, но не и реалните измерения в прогреса на болестта /които действително са настъпили във времето/. С други думи – с посоченото решение на ВКС ищецът не е бил обезщетен изцяло за всички бъдещи увреждания /и този извод обосновава до-присъждане на обезщетение при условията на ексцес/.

Досежно размера на иска:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице физическо увреждане, болест /или влошаване на здравословното състояние – физическо, съответно психическо/ наличието на неимуществени вреди следва да се презумира /т.е. обезщетение се следва винаги, във всички такива случаи/. От друга страната – конкретното измерение на процесния ексцес е и установено по делото с целият събран доказателствен материал /и по настоящото дело и по предходните такива/.

Процесното обезщетение се определя в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна съобразява горните принципни съображения, а от друга страна отчита и конкретните събрани по делото доказателства /експертни и гласни, последните събрани в рамките на производствата по предходните дела/ досежно претърпените неимуществени вреди. Съдът отчита също и възрастта на пострадалия и липсата на доказателства /съответно и на твърдения/ за съпричиняване на процесния вредоносен резултат /последицата по чл. 51, ал. 2 от ЗЗД не е била приложена и в рамките на производството по предходното дело/.

Основателен е и акцесорният иск:

На ищеца следва да бъде присъдена и законната лихва върху горната главница за периода след 23.05.13г. /когато е бил установен процесния ексцес; тази дата на практика не е спорна по делото, а е установена и в рамките на предходния процес/ доколкото застрахователят покрива изцяло отговорността на делинквента, а последният дължи лихва при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА З. „Л.и.“ АД да плати на П.Д.Д. ЕГН ********** сумата 50 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от влошаване на здравословното състояние на ищеца - ексцес, установен на 23.05.13г., последният следствие от ПТП/ - на основание чл. 226 от КЗ.; законната лихва върху тази сума от 23.05.13г. до цялостното й изплащане и 225 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважената част от иска/.

ОТХВЪРЛЯ иска за сумата над 50 000 лева.

ОСЪЖДА П.Д.Д. да плати на З. „Л.и.“ АД 75 лева - съдебни разноски /съразмерно на отхвърлената част от иска/ и 100 лева - юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него.

ОСЪЖДА З. „Л.и.“ АД да плати на адвокат Г. 2 030 лева – адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА З. „Л.и.“ АД да плати на СГС 2 000 лева - държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: