Решение по дело №40/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 114
Дата: 10 април 2020 г. (в сила от 10 април 2020 г.)
Съдия: Милена Стоянова Маркова-Георгиева
Дело: 20207100700040
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

114

гр. Добрич, 10.04.2020 год.

 

В  ИМЕТО  НА   НАРОДА

 

          ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в публично заседание на десети март,през две хиляди и двадесета  година, ІІ кас.състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА  ИВАНОВА

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: НЕЛИ  КАМЕНСКА

                                                                                             МИЛЕНА  ГЕОРГИЕВА

                                 

при участието на прокурора ВИОЛЕТА ВЕЛИКОВА и секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА, разгледа докладваното от съдия М.Георгиева кас.адм.дело № 40/ 2020г. по описа на АдмС-Добрич и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.208 и сл. от  АПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

          С Решение,постановено по н.а.х.д. № 930/2019г.  Районен съд-Добрич  е отменил Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство Серия Г №0002675, издадено от ОДМВР-Добрич, с което на С.И.А. с ЕГН ********** ***,  за извършено на 14.03.2019г. в 10.39 ч. в гр.Добрич,нарушение на чл.483,ал.1,т.1 от Кодекс за застраховането КЗ/ , във вр.с чл.638,ал.4 от КЗ е наложена глоба в размер на 250.00 лева.

           В законния срок,ОДМВР-Добрич,обжалва решението като неправилно, поради нарушение на материалния закон и необоснованост.Иска решението да бъде отменено и да се потвърди ЕФ.В съдебно заседание, редовно призован, касаторът не изпраща представител.

           Ответникът,се явява лично и оспорва жалбата.

           Представителят на ОП – Добрич изразява становище, че жалбата е неоснователна, а решението на РС-Добрич е правилно и законосъобразно. Споделя становището на решаващия съд,че в ЕФ има допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в неспазване императивните формални изисквания досежно съдържанието, което би трябвало да има ЕФ и в този смисъл решението на РС-Добрич, следва да бъде оставено в сила.  

          Административният съд,като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и предвид разпоредбата на чл. 218 ал. 2 от АПК, намира за установено следното:

          Касационната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима,а разгледана по същество, е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.         

          За да отмени ЕФ, районният съд е приел фактическата обстановка , описана в него,потвърдена от приобщените по делото писмени и гласни доказателства. Приел е,че е налице нарушение на КЗ-на посоченото във фиша време и място, за автомобилът не е имало сключена застраховка Гражданска отговорност. Това обаче не е описано в ЕФ.За да бъде индивидуализирано едно нарушение е необходимо да се посочи начинът на извършване на нарушението. В този смисъл съдът е приел,че ЕФ страда от порок, от вида на съществените , което е самостоятелно основание за отмяната на фиша. Решаващият съд е изложил много подробни мотиви както относно спора по същество,така и относно наличието на съществено процесуално нарушение.Изводите на съда са правилни и законосъобразни и касационната инстанция счита, че не следва да преповтаря мотивите на оспорвания съдебен акт, в резултат на които, ЕФ е отменен.

           Касационният състав напълно споделя  изводите на съда. Решението е  правилно и законосъобразно.При постановяването му решаващият съд е извършил цялостна проверка на обжалваното НП, съгласно задължението по чл. 312 и чл. 313 НПК, приложим по препращане от чл. 84 ЗАНН. Съдът не е нарушил процесуалните правила и относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства, обсъдил е доводите на страните. В мотивите към решението е направено изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящия съдебен състав.

          Електронният фиш е издаден за това,че на 14.03.2019г., в 10.39 часа, в област Добрич, община Добричка, по път ІІ 71 до Комплекс ловчанско ханче, с л.а.  Форд Галакси, с регистрационен № ТХ1564АТ е установено нарушение на Кодекса за застраховането,заснето с автоматизирано техническо средство/ система №ТFR1-M 518.Във фиша е посочено,че собственик на когото е регистрирано МПС е С.И.А. ***.Посочен е единния граждански номер на водача и е изписано,че за извършено нарушение на член 483,ал.1,т.1 от КЗ, във връзка с член 638,ал.4 от КЗ се налага глоба в размер на 250.00 лева. Видно е,че в ЕФ липсва описание на нарушението, което правилно е определено от решаващия съд като съществено процесуално нарушение,водещо до отмяната на ЕФ. Съгласно чл. 647,ал.3 от КЗ, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Съдържанието на  ЕФ е уредено в чл.189,ал.4 от ЗДвП съгласно който, електронният фиш съдържа данни за  териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното и заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи. След като специалният закон-КЗ,препраща към ЗДвП относно задължителните реквизити на ЕФ, то задължително е те да се съдържат в него. От приложения ЕФ се установява,че същият е бланков фиш, вероятно одобрен,както изисква нормата на ЗДвП, това обаче по никакъв начин не означава,че бланката отговаря на изискванията на закона, а неговото спазване се дължи не само от участниците в движението, а и от администрацията, на която е възложен контролът за движение по пътищата. В случая администрацията се е отнесла недобросъвестно към задължението си да състави бланка, отговаряща на изискванията както на КЗ,така и на ЗДвП и резултатът е невъзможност да бъдат санкционирани собствениците на МПС, които нямат действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. За пълнота на изложението следва да се отбележи,че АО е приложил към ЕФ Клип №2181,заснет с автоматизирано техническо средство/ система №ТFR1-M 518, но от този клип се установява нарушение за превишена скорост, а не нарушение на КЗ. Това нарушение се установява с направена справка в системата на “Гаранционен фонд”,която справка и резултатът от нея следва да са описани в ЕФ.

          Предвид гореизложеното, касационната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение,а решението на РС-Балчик, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

           Така мотивиран, както и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

                                                                Р Е Ш И                      

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение, постановено по н.а.х. дело № 930/ 2019 г. по описа на Районен съд-Добрич.

РЕШЕНИЕТО  не подлежи на обжалване.    

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: