Решение по дело №212/2019 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 декември 2019 г.
Съдия: Людмил Петров Хърватев
Дело: 20193400600212
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

                        Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

                                               59

 

                                              гр. Силистра 16.12.2019г.

 

                          В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Силистренски окръжен съд наказателна колегия в съдебно заседание на двадесет и първи ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮДМИЛ ХЪРВАТЕВ

 

                                                              1.АНЕЛИЯ ВЕЛИКОВА

                                         ЧЛЕНОВЕ:

                                                           2.АНА АВРАМОВА

 

при участието на секретаря ЕЛИ НИКОЛОВА и в присъствието на прокурора СТЕФКА ГАНЧЕВА като разгледа докладваното от съдия ХЪРВАТЕВ ВАНД №212 по описа за 2019 година за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

С решение №167 от 05.09.2019г. постановено по АНД №264/2019г., Тутракански районен съд е признал обвиняемия Т.О.Т. за виновен в това, че на 30.10.2018г. по път II-21, посока главен път Русе-Силистра, в близост до кръстовището образувано с път III-205, без редовно позволително събрал и извозил с МПС-товарен автомобил „Форд Транзит“ с рег.№ РВ 7470 ХА, дърва за огрев от дървесен вид „топола“ в размер на шест пространствени кубични метра, на стойност 180 лева от общински горски фонд, собственост на Община гр.Сливо поле, като случаят е маловажен, поради което и на основание чл.235, ал.6, вр.с ал.1 от НК и чл.78а от НК го е освободил от наказателна отговорност и му е наложил административно наказание глоба в размер на 1000 /хиляда/ лева.

Осъдил е обв.Т. да заплати направените по делото разноски.

На осн.чл.53, ал.1, б.“а“ от НК е отнел в полза на държавата вещественото доказателство-моторен трион марка „ЩИЛ МS 440“.

Вещественото доказателство товарен автомобил „Форд Транзит“ с рег.№ РВ 7470 ХА е върнал на собственика.

Върнал е на собственика и отнетите шест пространствени куб.м. дърва за огрев от дървесен вид „топола“.

Недоволен от решението е останал обв.Т.О.Т., който чрез процесуалният си представител-адв.К. го оспорва в частта, с която на осн.чл.53, ал.1, б.“а“ от НК е отнет в полза на държавата моторния трион „ЩИЛ“. Той твърди, че отнетия трион не е собственост на обвиняемия, а на неговия дядо, поради което счита, че не са налице основания за отнемането му. В подкрепа на това представя писмени доказателства. Поради това иска от въззивната инстанция, да отмени решението на ТРС в тази му част, като постанови вещта да бъде върната на собственика й-О.Т. Х.

Редовно призован, обв.Т. не се явява в съдебно заседание, не се явява и адв.К..

Представителят на Окръжна прокуратура-Силистра намира жалбата за основателна, с оглед на конкретно предявеното обвинение, което е за събиране и извозване на дърва за огрев, а не за сеч. Предвид на това прокурорът пледира за уважение на жалбата, а алтернативно за връщане на делото за ново разглеждане, поради допуснато съществено процесуално нарушение.

Съдът за да постанови своето решение, прецени доводите изложени в жалбата, становището на прокурора, събраните по делото доказателства и прие за установено следното:

От фактическа страна първоинстанционният съд е установил, че в землището на с.Бръшлен, обл.Русе имало насаждения от дървета „топола“, с площ от около 500дка. Това било общинска гора, собственост на община Сливо поле. По решение на собственика била извършена сеч на дървесината, а след това остатъците били предоставени на населението, като дърва за огрев. За тази цел се извършвало заплащане в кметството в с.Бръшлен, където се издавали и фактури. За инкриминираната дата не са издавани фактури на обв.Т. или на негови близки.

На 30.10.2018г. св.Лазаров, при изпълнение на служебните си задължения като полицай в РУМВР-Тутракан, спрял за проверка товарен автомобил „Форд Транзит“ с рег. №РВ7470ХА, който превозвал дърва за огрев. Св.Л. установил, че автомобила се управлява от обв.Т., който нямал документи за превозваните дърва. Извиканият за съдействие св.Ройбов-горски инспектор към РДГ гр.Русе-ТП на ДГС-Тутракан измерил натоварената дървесина и установил, че тя е шест пространствени куб.м. Установено било също така, че по дървесината няма поставени контролна или пространствена марка. В кабината на автомобила се намирал и моторен трион „ЩИЛ“.

От назначената ценова експертиза е видно, че стойността на дървесината възлиза на сумата от 180 лева.

С оглед характера на производството /такова по реда на Глава двадесет и осма от НПК/, първоинстанционният съд е установил изложената фактическа обстановка след преценка на доказателствата събрани в наказателното производство, съобразно нормата на чл.378, ал.2 НПК.

Предмет на жалбата е единствено решението, в частта относно приложението на чл.53, ал.1, б.“а“ от НК.

Настоящата инстанция счита, че жалбата е основателна.

Съгласно разпоредбата на чл.379 от НПК, в производството пред съда важат правилата на чл.17-21 от ЗАНН, и в случая не е следвало да бъде прилагана разпоредбата на чл.53, ал.1, б.“а“ от НК, а приложимата норма е на чл.20, ал.1 ЗАНН. Тя предвижда отнемане в полза на държавата на вещите, които принадлежат на нарушителя, и които са послужили за извършване на нарушението.

В настоящият случай не са налице и двете посочени предпоставки, позволяващи отнемането в полза на държавата на моторния трион „ЩИЛ“. С жалбата са представени писмени доказателства, изразяващи се във фактура и договор за покупка на стоки на името на О.Т. Х., които удостоверяват, че именно това лице, а не обв.Т. е собственик на процесната вещ.

От друга страна, видно от материалите по делото, спрямо обв.Т. е предявено обвинение за това, че е събирал и извозвал дървесина без редовно позволително, като липсва обвинение за това да е извършвал сеч на такава, което е отделна, самостоятелна  форма на изпълнителното деяние. По такъв начин не е изпълнено условието предвидено в чл.20, ал.1 ЗАНН, позволяващо отнемане на определена вещ, а именно тя да е послужила за извършване на нарушението.

Предвид на горното въззивната инстанция счита, че решението в тази част следва да бъде изменено, като се отмени приложението на чл.53, ал.1, б.“а“ от НК, а верижния трион марка „ЩИЛ“ бъде върнат на собственика О.Т. Х.

Според съда, в хода на досъдебното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до отмяна на решението и връщането му на прокурора.

Действително, в кориците на делото се съдържа протокол за разпит на свидетел неподписан от разследващият орган, но обстоятелството което се изяснява с разпита на този свидетел, се изяснява и посредством други доказателствени източници, предвид на което, с липсата на това следствено действие не се засягат интересите на която и да е страна в процеса. Ето защо, настоящата инстанция не намира това нарушение да е от категорията на съществените.

Водейки се от тези си съображения Окръжния съд

 

                    Р    Е     Ш     И:

 

ИЗМЕНЯ решение №167 от 05.09.2019г. постановено по АНД №264/2019г. на Тутракански районен съд, като го ОТМЕНЯ в частта, с която на основание чл.53, ал.1, б.“а“ от НК е отнет в полза на държавата верижен трион „ЩИЛ МS440“, който да бъде върнат на собственика  О.Т. Х.

ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата му част.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                                                                                       1.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ:

                                                                                                        2.