Решение по дело №157/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 юни 2020 г.
Съдия: Ивайло Йосифов Иванов
Дело: 20207200700157
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                      

гр.Русе, 22.06.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РУСЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в открито заседание на седемнадесети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Председател: ИНА РАЙЧЕВА

                  Членове: ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

                                 ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

при секретаря Наталия Георгиева и с участието на прокурора Георги Манолов, като разгледа докладваното от съдия Йосифов к.а.н.д. № 157 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е касационно по чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН във вр. чл.208 и сл. от глава XII от АПК.

Образувано е по касационна жалба от Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Русе, конституирана с определение от 17.06.2020 г., на основание чл.153, ал.3 вр.чл.228 от АПК вр. чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН, на мястото на заличения касационен жалбоподател Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Русе, против реше­ние № 126/30.01.2020 г., постановено по АНД № 2325/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е отменено наказателно постановление № 38-0001485/28.10.2019 г., издадено от началника на ОО „Автомобилна администрация“ – Русе. С наказателното постановление (НП), на основание чл.104, ал.7, пр.последно от ЗАвПр, за нарушение по чл.91в, т.2, пр.2 от същия закон, на ответника по касация – „М-Газ“ ЕООД, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 5000 лева. Като касационни основания се сочат тези по чл.209 от АПК като касаторът очевидно не е съобразил разпоредбата на чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН, която изрично указва, че приложими в производството по ЗАНН са касационните основания по НПК, т.е. тези по чл.348 от НПК. От неясното изложение в касационната жалба могат да бъдат изведени оплаквания за неправилност на въззивното решение поради неправилно приложение на материалния закон във връзка с извършения от въззивната инстанция анализ на двете форми на изпълнителното деяние, описано в чл.104, ал.7 от ЗАвПр, респ. съществено нарушение на процесуалните правила при оценката на доказателства от гледна точка на направения извод за недоказаност на административнонаказателното обвинение. Иска се отмяна на решението на районния съд и решаване на делото по същество чрез потвърждаване на наказателното постановление.

         Ответникът по касационната жалба – „М-Газ“ ЕООД, чрез процесуалния си представител, изразява становище за нейната неоснователност и моли решението на районния съд да бъде оставено в сила. Претендира присъждането на направените в касационното производство разноски за адвокатско възнаграждение, за които представя списък.

         Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на въззивното решение.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл.218, ал.2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната инстанция напълно споделя изложените от районния съд съображения по тълкуването и приложението на закона, към които тя препраща на основание чл.221, ал.2, изр.второ от АПК вр.чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН.

Обосновано въззивната инстанция е приела, че в извънсъдебната фаза на производството са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, както и че обвинението не е доказано по несъмнен начин.

В текстовата част на наказателното постановление поведението на наказаното лице, осъществяващо изпълнителното деяние на нарушението, за което е наложено административното наказание, е описано като „не представя за проверка“ информация от картата на водача, което, както правилно е приела и контролираната инстанция, не съвпада с нито една от двете форми на изпълнителното деяние, описани в санкционната норма на чл.104, ал.7 от ЗАвПр. Същите се изразяват, според текста на закона, в несъхраняването или отказ за предоставяне за проверка на тахографските листа, разпечатките и извлечените данни от дигиталния тахограф или картата на водача за период 365 дни. Поради неясната формулировка на санкционния акт, въпреки посочването в него само на пр.последно на чл.104, ал.7 от ЗАвПр, което касае единствено отказа за предоставяне за проверка на посочените в нормата документи, въззивната инстанция е изследвала и двете съдържащи се в нея форми на изпълнителното деяние, в резултат на което е достигнала до обоснования извод, че липсват доказателства да е била осъществена която и да е от тях.

От показанията на самия актосъставител – св.Дочев, е видно, че не се твърди наказаното дружество да не е съхранило информацията от картата на водача Юрий Георгиев за посочените в НП периоди, а само, че същата не е била предоставена при извършената проверка. Правилно е прието, че липсват доказателства за осъществяване и на втората форма на изпълнителното деяние, а именно наказаното дружество да е отказало да я предостави при проверката. Напротив, от събраните доказателства се установява, че наличната информация е била предоставена на св.Дочев в хода на проверката като именно въз основа на нея е било установено, че липсва такава единствено досежно посочените часови периоди на посочените в НП дати като актосъставителят изрично е уточнил, че дружеството не е отказвало да я предостави. Както правилно е отбелязал съдът, тази форма на изпълнително деяние се изразява не в простото непредоставяне на информацията, което може да се дължи на различни причини, в това число и на пропуск от страна на проверявания превозвач, а в категоричното волеизявление от страна на последния да изпълни указанията на контролните органи за предоставяне на изисканите документи (т.е. в отказ за тяхното предоставяне).

По изложените съображения, като е приел, въз основа на събраните доказателства, че описаното в НП деяние е несъставомерно, районният съд не е допуснал процесуални нарушения и е приложил правилно материалния закон като е постановил едно правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на делото и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН вр.чл.143, ал.1 от АПК в полза на ответника по касационната жалба следва да бъдат присъдени направените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 720 лева с ДДС, за чието плащане по банковата сметка на адвокатско дружество „Стефанова, Мянкова и С.“ са представени надлежни доказателства. Деловодните разноски, на основание § 1, т.6 от ДР на АПК, следва да бъдат възложени в тежест на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", която е юридическо лице съгласно чл.2, ал.3 от ЗАвПр и чл.2, ал.1 от Устройствения правилник на ИА „Автомобилна администрация“.

Така мотивиран и на осн. чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА реше­ние № 126 от 30.01.2020 г., постановено по АНД № 2325/2019 г. по описа на Районен съд - Русе.

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", със седалище в гр.София, ул.„Ген. Й.В. Гурко“ № 5, представлявана от изпълнителния директор Бойко Рановски, да заплати на „М-Газ“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.Русе, пл.“Хан Кубрат“ № 1, ет.8, представлявано от управителя Стоян Георгиев Манолов, сумата от 720 лева – разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в касационното производство.

Решението е окончателно.

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

 ЧЛЕНОВЕ: