Определение по дело №417/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 ноември 2020 г.
Съдия: Стилиян Кирилов Манолов
Дело: 20207240700417
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 398

 

 гр.Стара Загора, 09.11.2020г.

 

   Старозагорският административен съд, VIII състав, в закрито заседание на девети ноември през две хиляди и двадесета година:

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

при участието на секретаря......................................................, като разгледа адм.д. № 417 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:             

                                                          

                                   

            Производството е по реда на чл.248 от Гражданско-процесуалния кодекс /ГПК/ във вр. с чл.144 от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.

 

Образувано е по молба вх.№ 5562/08.10.2020г. на адвокат С. Г. – пълномощник на Община Мъглиж, за изменение на Решение №369/24.09.2020г. по адм.д.№ 417/2020г. по описа на Административен съд Стара Загора, с искане ДФЗ да бъде осъден да заплати на Община Мъглиж сумата от 900 лева с ДДС, представляваща платено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство по делото. Обосновава се, че пълномощното, придружено от представената по делото фактура, както и представеното преводно нареждане за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 900 лева, представляват договор, по силата на който Община Мъглиж е възложила и заплатила на процесуалния представител адвокатско възнаграждение в размер на 900 лева. Излагат се съображения, че представената по делото фактура съдържа всички необходими реквизити на договора за правна помощ – страни, предмет и размер на договореното адвокатско възнаграждение. Сочи се, че представеното преводно нареждане за плащане, представено към списъка на сторените разноски по делото доказва по безспорен начин, че плащането на договореното възнаграждение е извършено по банков път. В заключение се твърди, че е налице договор за правна защита и съдействие между страната и нейния процесуален представител, а с представяне на преводното нареждане за плащане на адвокатското възнаграждение е налице и доказателство за действително сторените разноски. Моли се съда да измени решението в частта за разноските, като ответника да бъде осъден да заплати на Община Мъглиж сумата от 900 лева с ДДС, представляващи платено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство по делото.

 

Ответникът по молбата – Изпълнителен директор на ДФЗ, в срока по чл.248, ал.2 от ГПК, не изразява становище по молбата.

 

         След запознаване с материали по делото съдът намира следното:

 

         Съгласно разпоредбата на чл.248, ал.1 от ГПК, субсидиарно приложима в съдебния административен процес по силата на препращащата норма на чл.144 от АПК, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските.

 

Искането на адвокат С. Г. е подадено в срока по чл.248, ал.1 от ГПК, поради което е процесуално допустимо, а разгледано по същество се явява неоснователно, поради следните съображения:

 

 С Решение №369/24.09.2020г. по адм.д.№ 417/2020г. по описа на Административен съд Стара Загора е отменено по жалба на Община Мъглиж Решение №03-РД/1678/25.06.2020г. на Изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“, в частта му, с която отказан достъп до обществена информация по заявление вх.№ 06-2-001-0800/9 от 17.03.2020г. за предоставяне на следната информация: Класирането на общинските проекти по подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ по мярка 7 „Основни услуги и обновяване на селата и селските райони“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 към 10.03.2020г., касаеща периода преди 2018г., като административната преписка е върната на Изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ за произнасяне по заявление вх.№ 06-2-001-0800/9 от 17.03.2020г. в тази му част при спазване на задължителните указания на съда по тълкуването и прилагането на закона. Със същото решение Държавен фонд „Земеделие“ е осъден да заплати на Община Мъглиж, сумата от 50 лева –  направени разноски по делото за внесена държавна така, като е прието за неоснователно искането на жалбоподателя за присъждане на адвокатско възнаграждение в размер на 900 лева.

 

От материалите по делото е видно, че е представена фактура за заплатеното адвокатско възнаграждение, банково извлечение за превод на сумата и списък на разноските по чл.80 от ГПК. Договор за правна защита и съдействие не е представен. С оглед това съдът приема, че договарянето на платеното адвокатското възнаграждение не е доказано по надлежния ред - с договор за правна защита и съдействие, в който да е отбелязан размера на договореното плащане, както и начина на плащане - в брой или по банков път. С представянето на доказателства за заплащане на възнаграждението не отпада задължението на страната да представи и самия договор, в който то е уговорено. Съгласно т.1 от Тълкувателно решение № 6 от 06.11.2013г. по тълк. дело № 6/2012г. на Общото събрание на Гражданската и Търговска колегия на Върховния касационен съд, съдебни разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат, когато страната е заплатила възнаграждението. В мотивите на същото е прието, че в договора за правна помощ следва да бъде указан видът на плащане, освен когато по силата на нормативен акт е задължително заплащането да се осъществи по определен начин - например по банков път. От изложеното следва, че наличието на договор за правна помощ се явява основна предпоставка за преценката дължат ли се претендираните разноски, тъй като в него се съдържа и информация за договорената сума. В разглеждания случай договор не е представен и това е пречка за присъждането на разноски за възнаграждение за адвокат, без да е установен договореният размер на възнаграждението и кой е страна по този договор в качеството на доверител. Изложеното обосновава извод за неоснователност на искането за изменение на решението в частта за разноските и то следва да бъде оставено без уважение.

         

         Водим от тези мотиви и на основание чл.248 от ГПК във връзка с чл.144 от АПК, Старозагорският административен съд

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И   :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх.№ 5562/08.10.2020г. от адвокат С. Г. – пълномощник на Община Мъглиж, с която е направено искане изменение на Решение №369/24.09.2020г. по адм.д.№ 417/2020г. по описа на Административен съд Стара Загора, в частта за разноските.

 

Определението не подлежи на обжалване съгласно чл.248, ал.3 от ГПК, вр. чл.144 АПК.

 

                                                                 СЪДИЯ: