Определение по дело №10502/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 13465
Дата: 15 октомври 2019 г. (в сила от 24 януари 2020 г.)
Съдия: Кристиана Стоянова Кръстева
Дело: 20193110110502
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ …............./15.10.2019г., гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 19 състав, в закрито заседание, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: КРИСТИАНА КРЪСТЕВА

 

като разгледа гр. д. № 10502 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 15, ал. 1 ГПК.

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от ЕТ „Б.А.Д.“, срещу „ЕНЕРГО ПРО-ПРОДАЖБИ” АД, с която е предявен иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК.

В отговора на исковата молба ответникът е направил възражение за неподведомственост на спора на държавния съд, предвид арбитражно споразумение между страните, обективирано в  заявения с №№ 3645406/04.03.2015г., **********/15.04.2019г. за продажба на електрическа енергия и Констативен протокол № 19135092/16.04.2019г. за извършена проверка на клиент за обект, с което Ерджан Дурал от името на ищеца ЕТ „Б.А.Д.“ е заявил желание за снабдяване на процесния обект, представляващ хлебопекарна, находящ се в с. Брадвари, община Силистра, с електрическа енергия за небитови нужди.

На основание чл. 8, ал. 3 вр. ал. 1 ГПК на ищеца е предоставена възможност да изрази становище по направеното от ответника възражение за неподведомственост на спора.

В указания срок е постъпила молба от ищеца, чрез процесуалния му представител – адв. Трифон Станев. Поддържа становище за неоснователност на възражението. Твърди, че националното законодателство не е допускало и не допуска арбитражна клауза в отношенията между електроенергийните дружества и техните потребители/клиенти. Счита, че компетентен да разгледа правния спор е Районен съд – Варна.

Съдът намира, че възражението за неподведомственост на спора е направено в срока по чл. 8, ал. 2 ЗМТА вр. чл. 131 ГПК.

За да се произнесе, съдът взе предвид следното:

С договора за арбитраж страните по него се съгласяват, че всички или някои от споровете, които са възникнали или могат да възникнат от конкретно правоотношение подлежат на разглеждане от арбитраж /институционален или ad hoc/. За да породи действие арбитражното споразумение, следва  същото да отговаря на изискванията за валидност на договорите, както и спорът да е арбитрируем. Доколкото представлява договор, арбитражното споразумение /по смисъла на чл. 19, ал. 1  ГПК/, подлежи на свой ред на тълкуване съобразно правилата на чл. 20 ЗЗД за тълкуване на договорите.

Съгласно разпоредбата на чл. 19, ал. 1 ГПК страните по имуществен спор могат да уговорят той да бъде решен от арбитражен съд, освен ако се касае за спор, по който една от страните е потребител по смисъла на пар. 13, т. 1 от ДР на ЗЗП.

По смисъла на пар. 13, т. 1 от ДР на ЗЗП „потребител“ е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън рамките на своята търговска или професионална дейност.

В настоящия случай, видно от приложените към отговора на исковата молба искания/заявления №№ 3645406/04.03.2015г., **********/15.04.2019г. и Констативен протокол № 19135092/16.04.2019г., ищецът ЕТ „Б.А.Д.““, представлявано от Ерджан Дурал, е поискал неговия обект, а именно – хлебопекарна, находящ се в с. Брадвари, община Силистра, да бъде снабден с ел. енергия за небитови нужди. В този смисъл неоснователно е възражението на процесуалния представител на ищеца, че националното законодателство не допуска арбитражна клауза в отношенията между електроенергийните дружества и техните потребители. Това е така, само при положение, че ищецът ползваше потребената от него ел. енергия в качеството си на „потребител“ по смисъла на пар. 13, т. 1 от ДР на ЗЗП. В случая обаче ищецът няма това качество, доколкото имотът и потребяваната в него ел. енергия се полза именно с търговска цел /за небитови нужди/.

В процесните заявления и констативен протокол са уговорени арбитражни клаузи в следния смисъл: „Всички спорове, възникнали в отношенията между страните се отнасят за решаване пред Арбитражен съд – гр. Варна при Сдружение „ППМ“, съобразно неговия правилник“. Заявлението и констативния протокол, с така уговорените арбитражни споразумения, са лично подписани от представителя на ищеца, съответно е прието от служител на ответното дружество „Е.П.“ АД.

Арбитражът е разрешаване на спор от трето лице, овластено от страните по спора с това правомощие. В разглеждания случай съответният арбитражен съд е ясно и конкретно индивидуализиран.

По изложените съображения съдът приема, че направеното от ответното дружество възражение за неподведомственост на спора е основателно. Ето защо производството по делото следва да бъде прекратено, на основание чл. 15, ал. 1 ГПК.

Воден от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 10502/2019г. по описа на Варненски районен съд, 19 състав, поради неподведомственост на спора, на основание чл. 15, ал. 1 ГПК.

 

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщаването му страните с частна жалба пред Варненски окръжен съд.

 

Препис от определението да се връчи на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: