Решение по дело №2366/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1442
Дата: 11 октомври 2021 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20197040702366
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

        1442                            11.10.2021 година                                      гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд, седемнадесети състав, на двадесет и девети септември две хиляди двадесет и първа година, в публично заседание в следния състав:

                              Председател: Атанаска Атанасова

 

при секретаря Галина Д., като разгледа докладваното от съдията Атанасова административно дело № 2366 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 215, ал. 1 от ЗУТ и е образувано по повод жалбата на А.Й.Я. с ЕГН **********, с адрес: ***, с искане да бъде обявено за нищожно разрешение за строеж № 9/17.05.1993 г., издадено от началник на отдел при Управление „Архитектура и благоустройство“ в Общинско кметство гр. Царево, поправено с акт № 36/19.12.2003 г. на главен архитект на община Царево, за строеж „магазин за млеко“ в парцел № ХІІ, кв. 25 по плана на гр. Ахтопол.

В жалбата са развити доводи за нищожност на обжалваното разрешение за строеж, поради допуснати нарушения в производството по издаването му. В нея се сочи, че не е дадено съгласие от всички собственици на поземления имот за учредяване право на строеж за разрешения обект, както и че жалбоподателят не е уведомен, в качеството си на собственик на поземления имот, за процедурата по одобряване и съгласуване на инвестиционния проект и издаване на разрешението за строеж. По същество се иска да бъде обявена нищожност на разрешението и на акта за неговата поправка.

В съдебното заседание процесуалният представител на жалбоподателя поддържа жалбата. Моли за обявяване нищожност на оспорения акт, поради некомпетентност на неговия издател. Ангажира доказателства. Подробни съображения излага в писмени бележки. Претендира разноски и прави възражение за прекомерност на извършените от ответната страна разноски за адвокатско възнаграждение.

Процесуалният представител на ответната страна оспорва жалбата. Счита, че разрешението за строеж и актът за неговата поправка са валидни административни актове, издадени от компетентен орган. Ангажира доказателства. Моли за отхвърляне на жалбата и присъждане на направените разноски по делото, като подробни доводи излага в писмени бележки..

Заинтересованите страни Г. Анестев Ч., С. Анестева Я., Я.Й.Я., Р.К.Ч. и М. Анестева Ч. не се явяват и не изпращат представители, редовно уведомени. Не заявяват становище по жалбата.

Жалбата е подадена от надлежна страна и е процесуално допустима. При разглеждането ѝ по същество, съдът намира за установено следното:

Жалбоподателят А.Й.Я. и заинтересованите страни Г. Анестев Ч., С. Анестева Я., Я.Й.Я., Р.К.Ч. и М. Анестева Ч. са собственици на поземлен имот с идентификатор № 00878.501.333 по кадастралната карта на гр. Ахтопол, съставляващ УПИ ХІV-333 в кв. 25 по плана на града.

На 20.11.1992 г. е издадена на Г. Анестев Ч. виза № 785 за проектиране на преустройство на едноетажна жилищна сграда в УПИ ХІV-333, в търговска сграда (на л. 38 от делото). Като издател на същата е посочен гл. архитект на Община Царево.

През м.февруари 1993 г. е изготвен проект за преустройство на съществуващата в имота едноетажна жилищна сграда (на л. 62 - 72).  Видно от обяснителната записка към проекта, преустройството се изразява в разширяване на приемното помещение по посока на улицата, изравняване котите на търговската зала и склад с котата на приемното помещение, избиване на витрина в стената на търговската зала откъм улицата и зазиждане на прозореца на търговската зала откъм двора; демонтиране на покрив и изпълнение на плосък покрив- монолитна стоманобетонова плоча, на котата на съществуващата плоча над приемното; куфраж и армировка на плочата. Върху отделните части на проекта са поставени щемпели „одобрявам“ с подписи на „началник отдел“, гл. арх. Н. Бояджиева. Въз основа на така одобрения проект е издадено оспореното разрешение за строеж № 9/17.05.1993 г. В него е посочен като издател началникът на отдел в Управление „Архитектура и благоустройство“ към Общинско кметство- Царево, а подписът на издателя е положен със запетая (на л. 21). Съгласие за така разрешеното преустройство е дадено от собственика М. Желева с нотариално заверена декларация (на л. 34).

На 27.03.1995 г. е издаден протокол № 32 за определяне на строителна линия и ниво за строеж на магазин за мляко съгласно одобрените планове и разрешение за строеж № 9/17.05.1993 г. (на л. 40). Съгласно екзекутивна проектна документация, одобрена от гл.архитект Н.Бояджиева на 28.05.2001 г., по време на строителството са извършени промени, вкл. в наименованието на обекта от „магазин за млеко“ в „магазин за промишлени стоки“. С акт № 36/19.12.2003 г. за поправка на строителното разрешение (л.20), издаден от гл.архитект Д.Алексиев при община Царево, е изменено вписаното в разрешение за строеж № 9/17.05.1993 г. наименование на обекта в „магазин за промишлени стоки“. Строежът е извършен и въведен в експлоатация с удостоверение № 1/02.02.2004 г.

По делото е представено писмо от кмета на Община Царево (на л. 257), изготвено в изпълнение на решение от 21.02.2020 г. за достъп до обществена информация, по повод заявление с вх. № 94-01-457/10.02.2020 г. от А.Я.. В него се съдържа информация за лицата, заемали длъжността „главен архитект“ в общината от 11.10.1991 г. до 12.12.2005 г., като за периода м.ноември 1991 г. - м.юни 1994 г. и периода 24.11.1999 г. - 15.10.2001 г. е отбелязано, че длъжността „главен архитект“ е изпълнявана от лицето Нели Бояджиева. Представено е и второ писмо, изготвено в изпълнение на решение от 24.02.2020 г. за достъп до обществена информация по повод същото заявление на Я., в което се съдържа по същество идентична информация, но по отношение на първия период е посочен само началният момент- „от ноември 1991 г.“(на л. 256 и л. 257).

По делото е извършена съдебно-техническа експертиза, която дава заключение, че процесната сграда с идентификатор 00878.501.333.4 по КК на гр. Ахтопол отговаря на проектната документация, но в хода на строителството е извършено уширение с 5.15 кв.м., с което първоначалната чупка на сградата е изравнена с улицата. В с.з. вещото лице уточнява, че именно в този вид сградата е въведена в експлоатация. В заключението се сочи, че описаната в нот.акт № 160, том ІІІ, д. 1333/1970 г. сграда е отразена в кадастралния план от 1984 г. с площ от приблизително 57 кв.м. Част от тази сграда (източната) е попаднала под новопроектираната триетажна жилищна сграда и е била съборена, а западната част е попаднала в границите на влязлата в сила улична регулация, като именно тази част е предмет на преустройство с оспореното разрешение за строеж. В заключението е отбелязано, че по отношение на имота са издадени две скици-визи с идентични номера- № 785/13.ХІ.1992 г., като едната от тях е издадена на Г.Ч. и е представена по делото с административната преписка, а втората е издадена на Марулка Ч. и е приложена към заключението на експертизата. Между двете скици е налице несъответствие, като при сравнение с регулационния план точно негово копие представлява тази, издадена на Марулка Ч., а скицата, издадена на Г.Ч., е непълна- в нея е очертана само тази част от съществуващата сграда, попадаща в уличната регулация, но не и частта, която е съборена за изграждане на новата жилищна сграда (източната част). Вещото лице сочи още, че в тази скица е изтрита уличната регулационна линия, което създава впечатление, че несъборената част от сградата, предмет на преустройството по оспореното разрешение за строеж, попада в УПИ ХІV, кв. 25 по плана на гр. Ахтопол. В съдебното заседание вещото лице отбелязва, че уличната регулация не е приложена. Разяснява, че съобразно положените подписи на чертежите проектът е одобрен от арх. Н. Бояджиева, в качеството на главен архитект на общината, а относно отразения в разрешението за строеж парцел ХІІ в кв. 25, счита, че е допусната техническа грешка и се касае за УПИ ХІV, доколкото цялата документация и очертанията на имота съответстват на УПИ ХІV на кв. 25 по плана на гр. Ахтопол.

В хода на съдебното производство е извършена и съдебно-графическа експертиза, която дава заключение, че подписът в процесното Разрешение за строеж № 9/17.05.1993 г. срещу „Началник на отдел“ ТСУ в Община Царево е положен от лицето Златка Иванова Лозанова на длъжност „Главен специалист архитектура“ в общината. В с.з. вещото лице допълва, че подписът не е положен от лицето Нели Бояджиева, заемала длъжността главен архитект на общината.

С административната преписка са представени строителни книжа и документи, изготвени след издаване на разрешението за строеж и касаещи неговото реализиране (л.24, л.26-33, л.35, л.40-61), както и книжа (л.73-104), издадени за проектиране на друг търговски обект. Тези документи са неотносими към предмета на спора и не следва да бъдат обсъждани при формиране на изводите по съществото на спора.

При тези фактически данни съдът намира от правна страна следното:

Оспореното разрешение за строеж е издадено на 17.05.1993 г., при действието на Закона за териториално и селищно устройство (отм.) и правилника за прилагането му- в редакцията от 1985 г. Съгласно нормата на чл. 227, ал. 1 от ППЗТСУ разрешенията за строеж се издават от началника на техническата служба на общинския народен съвет. В случая като издател на разрешението за строеж се сочи началникът на отдел при Управление „Архитектура и благоустройство“ при Общинско кметство- гр. Царево, който е компетентният съгласно цитираната норма орган. Според данните от приложеното по делото допълнително споразумение към трудов договор (на л. 301), считано от 07.01.1993 г. длъжността „Началник на отдел ТСУ“ е заемана от лицето Мара Георгиева Атанасова до 31.01.2000 г., когато трудовото правоотношение е прекратено, поради съкращаване на щата. Подписът за издател на разрешението за строеж, обаче, не е положен от това лице, а от лицето Златка Иванова Лозанова на длъжност „Главен специалист архитектура“ в общината, видно от приетото по делото заключение на съдебно-графическата експертиза. По делото няма данни за надлежно овластяване на същата да изпълнява функциите на началник на отдела към момента на издаване на разрешението за строеж. Следователно, налице е порок, обуславящ нищожност на разрешението. Нищожността на същото може да се обяви без ограничение във времето, а нормата на чл. 154а ал. 2 от ЗТСУ (отм.), с която е установена забрана за отмяна на влезли в сила разрешения за строеж, е неотносима в конкретния случай, доколкото предмет на съдебната проверка е валидността на разрешението. Поради това съдът приема, че жалбата е основателна и следва да се уважи, като се обяви нищожност на същото.

С оглед формирания извод за основателност на жалбата и своевременно направеното искане, на основание чл. 143, ал. 1 от АПК следва да се присъдят на жалбоподателя разноски по делото в размер на 502 лева, от които 10 лева заплатена държавна такса, 300 лева заплатено адвокатско възнаграждение по договор за правна помощ (на л. 136 от делото) и 192 лева заплатен депозит за СТЕ.

Мотивиран от горното, Бургаският административен съд

 

Р Е Ш И

 

ОБЯВЯВА нищожност на Разрешение за строеж № 9/17.05.1993 г. на Управление „Архитектура и благоустройство“ при Общинско кметство гр. Царево, поправено с акт № 36/19.12.2003 г. на главен архитект на Община Царево.

ОСЪЖДА Община Царево да заплати на А.Й.Я. с ЕГН ********** сумата от 502.00 (петстотин и два) лева, представляваща разноски по делото

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд на Република България в 14-дневен срок от връчване на съобщението.

СЪДИЯ: