Решение по дело №3884/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260503
Дата: 2 декември 2020 г. (в сила от 30 декември 2020 г.)
Съдия: Радостина Стаматова Методиева
Дело: 20203110203884
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ………/……………..…  , гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд, наказателна колегия, VІ състав, в публично заседание на шестнадесети ноември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСТИНА МЕТОДИЕВА

при участието на секретаря Красимира Манасиева-Димитрова, като разгледа докладваното от съдията НДАХ № 3884 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано на основание чл.59 и сл. от ЗАНН по жалба на М.П.М. ЕГН ********** ***-0000746 от 31.08.2020год. на директора на РД „АА“ Варна, с което за нарушаване нормата на чл. 18, т.1 от Наредба № Н-8 от 27.06.2008год. му е било наложено адм. наказание глоба в размер на 100лв. на основание чл. 93, ал.2 от ЗАвтП.

В жалбата си въззивникът твърди, че НП е незаконосъобразно, тъй като неправилно била отразена фактическата обстановка и бил приложен неправилно материалния закон. Сочи още, че били допуснати и съществени нарушения на процес. правила, които ограничавали правото му на защита. Оспорва изобщо извършването на нарушението като сочи, че нямало доказателства изобщо да е извършвал превоз за собствена сметка от една страна,  а от друга сочи, че НП било издадено в нарушение на чл.5, ал.2 от ЗОАРАКСД. Навежда и доводи за маловажност на адм. нарушение по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Моли ВП да бъде отменено.

В съдебно заседание процес. представител на въззивника поддържа жалбата. Същият заявява, че оспорва фактическите констатации изложени в АУАН и НП, а във фазата по същество моли НП да бъде отменено с основен аргумент липса на извършено нарушение. Претендира присъждане на разноски.

Процес. представител на въззиваемата страна оспорва жалбата, а във фазата по същество моли НП да бъде потвърдено, като отправя искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Варненска районна прокуратура, редовно призована за датата на с.з., не изпраща представител и не изразява становище.

След като прецени обжалваното постановление с оглед основанията посочени във въззивната жалба и събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

На 17.06.2020год. свидетелите И. и К., и двамата инспектори в РД „АА“ Варна, изпълнявали служебните си задължения като се били позиционирали на ул. „Девня“ в гр.Варна, в посока към ЖП Гара Варна, на около 20м. преди кръстовището с бул. „Република“. Около 09:35ч. двамата спрели за проверка въззивникът който управлявал товарен автомобил „Ивеко“, кат N2, с рег.№ В5349НК, собственост на В.Д.Д. като превозвал земно влажен бетон. По данни получени от въззивника и след проверка на представените от него товарителница и пътен лист, проверяващите приели, че въззивникът извършва превоз за собствена сметка по маршрут в рамките на гр.Варна. По време на проверката свидетелите поискали от въззивника да им представи копие на ТД с който е назначен на работа или извлечение от него което съдържа името на работодателя, името на водача, датата на сключване и срока за който е сключен договорът. Той не представил такъв документ. Направени били и снимки на МПС-то управлявано от въззивника.

За констатираното нарушение на място на въззивникът бил съставен АУАН бл.№ 275676/17.06.2020год. в който било посочено че е нарушил разпоредбата на чл. 18, т.1 от Наредба №Н-8/27.06.2008год. на МТ.

Актът бил надлежно предявен и връчен на въззивника който го подписал вписвайки в него „бях го забравил в другия камион, но ми го донесоха“.

В срока по чл. 44 от ЗАНН писмени възражения не били подадени.

На 31.08.2020год., въз основа на акта, АНО издал атакуваното НП като е приел изцяло фактическите констатации изложени в него, приел е, че въззивникът е нарушил разпоредбата на чл. 18, т.1 от Наредба № Н-8 от 27.06.2008год. и на основание чл. 93, ал.2 от ЗАвтП му наложил адм. наказание глоба в размер на 100лв.

Като свидетели в хода на съдебното следствие показания са дали актосъставителя Б.И. и свидетеля по акта К.К., които възпроизвеждат възприятията си от извършената проверка и констатациите от същата с нужната конкретика. В показанията си пред съда св. И. сочи, че е приел че се извършва превоз за собствена сметка въз основа на товарителницата.

Като писмени доказателства към АНП са приложени Заповед № РД-08-30/24.01.2020год. на МТИТС, товарителница сер.М № 459476/17.06.2020год., експедиционна бележка, пътен лист серия А № 623720, писмо изходящо от и.д. Директор на РД „АА“ Варна адресирано до въззивника; ТД № 05.03.20202год. сключен между въззивника и „Темпо 2“ ООД, справка за приети и отхвърлени уведомления по чл.62, ал.5 от КТ с вх.№ 03388203027481/05.03.2020, справка за сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори и уведомления за промяна на работодател, Заповед №6/31.05.2020год. от Д.В.Д. - управител на Темпо 2 ООД, справка за нарушител.

Като ВДС към преписката е приложен снимков материал.

Като писмено доказателство в хода на съдебното следствие е допълнително прието удостоверение за дейности.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на всички събрани в хода на съдебното следствие доказателства, както писмени, така и гласни и ВДС, които са непротиворечи, взаимнодопълващи се, не водят на различни правни изводи и се кредитират от съда изцяло.

При така установената по делото фактическа обстановка и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото НП относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, съдът прави следните правни изводи:

Съдът, предвид становището на страните и императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена от надлежна страна, в срока за обжалване поради което и е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

При извършена служебна проверка на приложените към преписката АУАН и НП съдът констатира, че същите са издадени от компетентните длъжностни лица и в сроковете по чл.34 от ЗАНН.

АУАН е надлежно връчен на нарушителя. Срещу акта не са били депозирани възражения, поради което очевидно АНО е приел липса на спорни обстоятелства.

Въпреки горното обаче съдът споделя изцяло становището изложено във въззивната жалба, че в хода на адм.наказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения и АНО се е произнесъл при непълнота на доказателствата.

Съгласно разпоредбата на чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН, НП следва да съдържа описание на нарушението, дата и място, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и доказателствата, които го потвърждават.

В случая както в обст. част на акта, така и в тази на НП липсват факти, от които да се направи извод, че в действителност към датата и часа на проверката, с управляваното от въззивника ППС е извършван превоз за собствена сметка. Видно от обстоятелствената част на НП, в същата се сочи единствено, че в горния смисъл са някакви обяснения на водача/ недокументирани по никакъв начин/, товарителница и пътен лист, но няма никакви факти, дали е следвало да се извърши някакъв превоз на товари, със или без заплащане и дали водачът е в някакви правоотношения със собственика на превозното средство, който видно от обстоятелствената част на НП не е самият жалбоподател, а физическото лице В.Д.Д.. Факти, в чия полза е следвало да се извърши превоза и във връзка с какви нужди също липсват.

Следва да бъде отбелязано, че дали един превоз е обществен или такъв за собствена сметка (както е посочено в случая в НП) е правен извод, който следва да почива конкретни установени факти и то факти от кръга на тези посочени в дефинициите за всеки един от посочените превози дадени в ДР на ЗАвтП - §1, т.1 (за обществен превоз) и §1, т.4 - за „превоз за собствена сметка. В случая минимални предпоставки за това липсват.

Пълното, точно и ясно описание на нарушението, обстоятелствата, при които същото е извършено и доказателствата, които го подкрепят, освен, че са задължителни реквизити на АУАН и НП, същите индивидуализират пряко нарушението като такова, като непосочването им по ясен и категоричен начин винаги съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като пряко рефлектира върху правото на защита на нарушителя. Освен, че ограничават възможността нарушителят да разбере в извършването на точно какво нарушение е обвинен, горните процесуални нарушения лишават и съда от възможността да прецени в съответствие с материалния закон има ли извършено нарушение, правилно ли е квалифицирано същото и правилно ли е приложена санкционната норма. Недопустимо е факти, касаещи съставомерни признаци на нарушението, да се установяват едва в с.з., тъй като същите императивно следва да фигурират в НП.

С оглед на изложеното по-горе съдът счете, че атакуваното НП е издадено при допуснати съществени нарушения на процес. правила и като такова следва да бъде отменено.

Доколкото с НП на въззивника е наложено наказание за нарушаване нормата на чл. 18, т.1 от наредба № Н-8/27.06.2008год. на МТ, съдът след преценка на събраните по делото доказателства счете че НП е издадено и в нарушение на материалния закон по следните съображения:

Съгласно цитираната по-горе разпоредба при извършване на превози на товари за собствена сметка водачът представя при поискване от контролните органи заверено копие на трудовия договор, с който е назначен, или заверено извлечение от него, което съдържа името на работодателя, името на водача, датата на сключване и срока, за който е сключен договорът, и/или заверено копие на договор, с който водачът е предоставен на разположение на лицето по чл. 9.

В случая безспорни и категорични доказателства; които да установят, че към момента на проверката въззивникът е извършвал превоз за собствена сметка по делото няма.

По преписката е приложено копие от ТД на въззивника с ЮЛ „Темпо 2“ООД, но какво общо има това лице с превозното средство и превозвания товар от съдържанието на АУАН и НП не става ясно. От друга страна по преписката е приложена и Заповед № 6/31.05.2020г. на управителя на „Темпо 2“ООД за извършване в периода от 01.06.2020г. до 30.06.2020г. на превози с т.а. В5349НК на инертни материали, необходими за дейността на дружеството- за производство на бетонови изделия. В АУАН и НП пък са описани представените от въззивника товарителница с № 459476/17.06.2020г. и пътен лист № 623720/17.06.2020г., които също са приложени по АНП. Посочените документи обаче са относими към извършването на обществен превоз – превоз срещу заплащане. В тази връзка правилно е отбелязано във въззивната жалба, че съгласно Приложение № 11 към чл. 66, т. 2 от Наредба № 33/1999г. на МТ, пътният лист е документ, който се издава единствено и само при извършването на обществен превоз на пътници и товари, а съгласно чл. 49 и чл. 50, ал. 1 от ЗАвтП вр. с чл. 367 и следващите от ТЗ товарителницата е договор за извършване на превоз на товари срещу възнаграждение или за чужда сметка. В крайна сметка какъв е бил конкретният превоз, осъществяван от въззивника от противоречивите материали събрани в АНП не става ясно. Събраните в хода на АНП, а и в с.з. доказателства не водят до категоричен и еднозначен извод, че към момента на проверката въззивникът е извършвал превоз за собствена сметка съгласно законовата дефиниция, а наказанието му е наложено именно за това.

В конкретният случай АНО се е произнесъл и при непълнота на доказателства, предвид факта, че видно от доказателствата по делото – писмените приложени към АНП и гласни (събрани в хода съдебното следствие, фактът че се извършва превоз за собствена сметка е бил приет за установен въз основа на твърденията, че са дадени обяснения от водача (въззивника), необективирани по никакъв начин, и документи – товарителница и пътен лист, които имат отношение към обществения превоз. В тежест на АНО е да докаже извършеното нарушение, а не на нарушителя, че не го е извършил. Произнасянето от страна на АНО с налагане на административно наказание за нарушение, което не е било безспорно установено, че е извършено, обуславя и неправилно приложение на материалния закон.

Предвид констатираните нарушения на материалния и процесуалния закон съдът намира за ненужно да коментира приложението на чл. 28 от ЗАНН.

Абсолютно безпредметно се явява и обсъждането на изразеното в жалбата становище, че нормата на чл. 18, т.1 от Наредбата противоречи на чл. 5, ал. 2 от ЗОАРАКСД и по силата на чл. 15 от ЗНА, не следва да се прилага. За пълнота на мотивите обаче съдът намира за нужно да посочи, че в случая в жалбата неправилно се тълкува чл. 5, ал. 2 от. 5, ал. 2 от Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност / ЗОАРАКСД/. Съгласно чл. 1, ал. 2 от ЗОАРАКСД целта на закона е да улесни и насърчи извършването на стопанската дейност, като ограничи до обществено оправдани граници административното регулиране и административния контрол, осъществявани върху нея от държавните органи и от органите на местното самоуправление. Ако се възприеме възражението на защитата за приложимост на чл. 5, ал. 2 от ЗОАРАКСД и съответно отпадане задължението по чл. 89, т. 1 от Наредбата, на практика би означавало правото на свободна стопанска дейност да придобие абсолютен характер и за стопанските субекти да отпаднат всякакви нормативни задължения, предвидени в множество нормативни актове, идентични с нарушената в случая разпоредба. Разпоредбата на чл. 5, ал. 2 от ЗОАРАКСД касае процеса на събиране на доказателства в административните производства и не обхваща случаите на проверки, извършвани на място от контролните органи, за които има специални разпоредби на закона, дерогиращи общите. Поради това двете норми не се конкурират и чл. 15 от ЗНА е неприложим. Аналогични задължения за представяне на документи има и в ЗДвП, задължаващ водачите да представят удостоверение за управление на МПС и СРМПС въпреки, че в сектор ПП има база данни и за правоспособните водачи и за собствеността на МПС, такива норми има и в ЗМВР, задължаващ българските граждани да носят и представят винаги при поискване документ за самоличност, въпреки, че МВР разполага с пълна база данни и т. н. В този смисъл е налице произнасяне на АдмС-Варна по к.а.н.д. № 3095/2014г.

С оглед на всичко изложено по-горе съдът счете, че жалбата на въззивника се явява основателна, а атакуваното наказателно постановление – незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено.

По разноските.

С оглед изхода на делото (налице основания за цялостна отмяна на НП) направеното макар и своевременно искане от процес. представител на въззиваемата страна за присъждане на юрисконсултско възнаграждение се явява неоснователно, по арг. на противното на чл.78, ал. 8 от ГПК, вр. чл.144 от АПК и се отхвърля от съда.

При този изход на спора и с оглед направеното своевременно от процес. представител на въззивника искане за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение съдът счете, то се явява основателно, поради което и такива следва да му се присъдят съгласно чл. 63, ал.3 от ЗАНН вр. чл. 143, ал.1 от НПК. В случая въззивникът е представил доказателства за направени разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 330лв., която сума надвишава размера на минималното адвокатско възнаграждение за този тип дела определен в чл. 18, ал.2 вр. чл. 7, ал.2, т.2 от Наредбата №1 от 09.07.2004год. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Съдът като взе предвид, че делото не е с фактическа и правна сложност изискващи специални усилия за реализиране правото на защита, съответно опровергаване на обвинителната теза от една страна и от друга направеното своевременно от страна на АНО в придружителното писмо възражение за прекомерност на възнаграждението счете, че последното се явява основателно. Прецени, че на въззивника следва да бъдат присъдени разноски в минималния размер определен съобразно цитираната по-горе наредба, а именно 300лв.

Водим от горното Варненският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ НП № 23-0000746 от 31.08.2020год. на директора на РД „АА” Варна, с което на М.П.М. ЕГН ********** е било наложено адм. наказание глоба в размер на 100лв. на осн. чл. 93, ал.2 от ЗАвтП за нарушаване нормата на чл. 18, т.1 от Наредба № Н-8 от 27.06.2008год. на МТ.

 

 

ОСЪЖДА ИА „Автомобилна администрация” да заплати на М.П.М. ЕГН ********** *** сума в размер на 300лв. представляваща адвокатско възнаграждение.

 

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Варненски административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че решението и мотивите са изготвени.

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: