Решение по дело №1216/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 април 2021 г. (в сила от 5 май 2021 г.)
Съдия: Мариела Викторова Йосифова
Дело: 20201320201216
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

                                              Р Е Ш Е Н И Е № 98

                                            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                            гр.Видин 08.04.2021 год.

 

         Видински районен съд, наказателна колегия, в публичното заседание на  девети март  две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                        Председател:Мариела Йосифова                                                                    Съдебни заседатели:

                                                         Членове:

при секретаря К. Илиева и в присъствието на прокурора ................................ като разгледа докладваното от съдия Йосифова НАХД № 1216 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Административно-наказателното производство е с правно основание по чл.59, ал.1 и сл. от ЗАНН.

Делото е образувано по жалба, която е подадена от „ПСТ Видин“ ЕООД , представлявано от И.И. – управител, против наказателно постановление № 05-0001118/20.10.2020г. на Директор Дирекция „Инспекция по труда“  гр.Видин, с което за нарушение на чл.3 ал.1 от ЗЗБУТ във вр. чл. 194 ал.2 от Наредба №7 За минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работно оборудване на дружеството жалбоподател е наложена Имуществена санкция в размер на 1500 лева  , на основание чл.416 ал.5 във вр. чл. 413 ал.2 от КТ.

         С жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно, поради което се иска неговата отмяна.

         В съд. заседание  жалбоподателя– редовно призован не  се явява Представлява се от редовно упълномощен процесуален представител.

За ответната по жалбата страна – редовно призовани се явява редовно упълномощен проц. представител.

         От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени всяко поотделно и в съвкупност,  посочените основания в жалбата, Съдът прие за установено следното от фактическа страна:

Жалбата е подадена в срока на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и процесуално допустима, а разгледана по същество се явява основателна.

 

В.Ц. ***  е съставил АУАН на 14.09.2020г. на дружеството жалбоподател, за това, че при извършена проверка на обект ТРП на път между с.Срацимир и гр.Грамада във връзка с трудов инцидент , възникнал същия ден се е установило, „че „ПСТ Видин“ ЕООД  в качеството на работодател е допуснал В С да сменя спукана задна гума на трактор „БОЛГАР ТК80“ , като  не е предприел всички необходими мерки за осигуряване на безопасността и здравето на работещите съобразно спецификата на работа, с цел осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на обслужване и ремонт на МПС /колесен трактор/ , като всички операции, извършвани с работно оборудване или с негови части и елементи във връзка с монтаж , експлоатация , поддържане , ремонт и демонтаж не са изпълнени при спазване на инструкциите на производителя и установените организационни и технически мерки за безопасност и опазване на здравето при работа“.

Въз основа на съставения АУАН, повтаряйки  фактическата обстановка описана в АУАН Директор на Дирекция „ИТ“ Видин е съставил обжалваното наказателно постановление.

В съд. Заседание актосъставителят и свидетел по настоящето производство - Ц., подържа констатациите в акта.

В качеството на свидетели са разпитани В С – пострадал при трудовия инцидент и С Н – работник и очевидец на инцидента.

По делото са приложени трудови договори на лицата присъствали при инцидента /вкл. И на пострадалия/ , длъжностните им характеристики, ,доказателства за това , че същите са преминали начален инструктаж, инструктаж на работното място и периодичен инструктаж.

Съдът дава вяра на показанията на разпитаните свидетели, като намира , че същите правдиво и достоверно пресъздават възприетото от тях.

Не се спори от страните по делото , че действително на посочената дата и място пострадалия В С при смяна на спукана задна дясна гума на колесен трактор , повдигайки трактора с хидравличен крик МПС-то е паднало от крика и е минало  през тялото на С.

В случая обаче не е изяснено с кои свои действия /бездействия работодателя е извършил твърдяното нарушение на трудовото законодателство. Безспорно е , че лицата извършващи обслужването и ремонта на МПС-то са били инструктирани за правилата за безопасност. Не е изяснено работодателя предоставил ли им е ЛПС,каквито се изискват при извършване на ремонтни дейности, предоставил ли им е стойки за подсигуряване против самопридвижване на трактора и т.н. , които обстоятелства имат значение за конкретизиране на нарушената материалноправна норма.

            Оказва се, че при издаването на НП наказващият орган е нарушил императивната разпоредба на чл.57,ал.1,т.5 и т.6 от ЗАНН, съобразно която следва да има пълно описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. В НП липсва такава фактическа обстановка, в която да са описани ясно и точно обстоятелствата, при които е извършено нарушението, съответно с кои свои действия или бездействия работодателя е нарушил Закона. Реквизитите на АУАН и НП са изчерпателно изброени и императивно определени, поради което липсата на който и да е от тях води до порочност на издадения акт.

          Именно в тежест на административнонаказващият орган е да докаже и подкрепи със съответните доказателства, твърденията и констатациите си, относно извършено административно нарушение. В случая липсата на съставомерни елементи и на относими към тях факти, както е съществено процесуално нарушение, тъй като ограничава правото на защита на наказаното лице. Описанието на нарушението в НП не дава възможност да бъде извършена преценка относно вмененото нарушение.

           Горното води до незаконосъобразност на НП. Още повече, че едва когато нарушението е коректно и правилно описано и е посочена нарушената правна норма, едва тогава нарушителят би могъл да организира адекватна защита и съответно да ангажира доказателства. В противен случай е налице нарушаване на правото му на защита, което от своя страна е категорията на съществените такива, които не биха могли да бъдат санирани, от която и да било съдебна инстанция и при наличието, на които обжалваното НП подлежи на отмяна. 

             При това положение  съдът намира , че атакуваното НП е незаконосъобразно, като издадено при нарушаване на съществени процесуални правила и като такова същото следва да бъде отменено.               

        

С оглед гореизложеното,Съдът намира , че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по установяване на административните нарушения и налагане на административните наказания, поради което атакуваното  НП следва да бъде отменено .

 

  Водим от горното и на основание чл.63, ал.1,т.3 от ЗАНН,  Съдът,

 

 

                                     Р             Е            Ш            И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 05-0001118/20.10.2020г. на Директор Дирекция „Инспекция по труда“  гр.Видин, с което за нарушение на чл.3 ал.1 от ЗЗБУТ във вр. чл. 194 ал.2 от Наредба №7 За минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работно оборудване на „ПСТ Видин“ ЕООД , представлявано от И.И. – управител е наложена Имуществена санкция в размер на 1500 лева  , на основание чл.416 ал.5 във вр. чл. 413 ал.2 от КТ.

 

                   Решението може да бъде обжалвано пред АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ВИДИН по реда на глава дванадесета от АПК в 14-дневен срок от съобщението до страните.  

 

 

         

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: