Решение по дело №136/2022 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 160
Дата: 10 октомври 2022 г.
Съдия: Снежина Петкова Чолакова
Дело: 20227270700136
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юли 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 10.10.2022г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на деветнадесети септември две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Росица Цветкова

                                                                          Членове:  Снежина Чолакова

                                                                                              Бистра Бойн

                                                                          

при секретаря Ив. Велчева и с участие на прокурор С. Александрова при ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия Сн. Чолакова КАНД № 136 по описа за 2022г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в  от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от С.Д.М., с ЕГН **********, с адрес ***, срещу Решение № 208 от 23.05.2022г., постановено по АНД № 533/2022г. по описа на Районен съд - гр. Шумен. С обжалвания съдебен акт  е потвърдено Наказателно постановление №22-179-000017/28.02.2022 г.,  издадено от Началника на  РУ – гр.Шумен при ОДМВР - гр.Шумен, с което на С.Д.М.   е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 /четиристотин/ лева, на основание чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането (КЗ). Със същото решение съдът е осъдил касационния жалбоподател да заплати на ОДМВР-гр.Шумен юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.

В жалбата се излагат аргументи за незаконосъобразност на атакуваното решение, по същество свеждащи се до издаването му в нарушение на материалния закон. В тази връзка се сочи, че районният съд не е отчел обстоятелството, че АУАН и НП са издадени при допуснати съществени нарушения на чл.42, т.5, респ. на чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН, изразяващи се в липса на правно единство между цифровата квалификация на нарушението, посочена в акта и тази, съдържаща се в издаденото въз основа на същия постановление. Твърди се също, че в АУАН е описано, че нарушението е осъществено в 14.00 часа, а в НП – в 14.05 часа, както и, че според НП, нарушението е констатирано „в община Шумен, на път втори клас № II-73 - на гл.път II-73 км 9+890 в посока с.Ивански“, като по този начин е допълнено мястото на извършване на нарушението спрямо описаното такова в АУАН -  „гл.път II-73 км 9+890 в посока с.Ивански“. Счита се, че описаните различия обуславят извод за допуснати в хода на производството съществени нарушения на административнопроизводствените правила. По изложените съображения се отправя искане за отмяна на атакуваното решение и за постановяване на ново решение, отменящо наказателното постановление. В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касационната жалба, ОДМВР - гр. Шумен, не депозира писмен отговор срещу касационната жалба. В проведеното открито съдебно заседание, редовно призован, се представлява от гл.юрисконсулт И.С., която оспорва жалбата и отправя искане за оставяне в сила на атакувания с нея съдебен акт. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр. Шумен застъпва становище за неоснователност на касационната жалба и пледира за оставяне на атакуваното решение в сила.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството пред районния съд е образувано по жалба на С.Д.М.,***, срещу Решение № 208 от 23.05.2022г., постановено по АНД № 533/2022г. по описа на Районен съд - гр. Шумен, с което  е потвърдено Наказателно постановление №22-179-000017/28.02.2022 г.,  издадено от Началника на  РУ – гр.Шумен при ОДМВР - гр.Шумен, с което на основание чл.638, ал.3 от КЗ на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 /четиристотин/ лева, а именно за това, че на  11.02.2022 г., около 14,05 часа, в община Шумен, по гл. път II -73, км 9+890 в посока с.Ивански, управлявал товарен автомобил „***“, с рег. № ***, собственост на „Каваците“ООД, във връзка с ползването на който не е имало сключен действащ договор за задължителна застраховка “Гражданска отговорност” за автомобилистите, към датата и часа на проверката. За констатираното нарушение бил съставен АУАН бл. № 099352 от 11.02.2022г., в който е посочено, че описаната в него деятелност съставлява нарушение по чл.638, ал.3 от КЗ. Актът бил връчен и подписан от нарушителя без възражения. Впоследствие в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН също не били депозирани писмени възражения. Въз основа на така съставения акт и съобразявайки материалите в административнонаказателната преписка, Началникът на РУ – гр.Шумен при ОДМВР – гр.Шумен издал процесното НП, с което на С.М. било наложено административно наказание “глоба” в размер на 400
лева за нарушение на чл.638, ал.3 от КЗ.

При така изяснените обстоятелства и събрания в цялост по делото доказателствен материал, районният съд е приел за безспорно установено, че с описаната в акта и наказателното постановление деятелност, санкционираният правен субект е осъществил състава на регламентираното в чл. 638, ал. 3 от КЗ административно нарушение, явяващо се основание за ангажиране на предвидената в него административнонаказателна отговорност. Счел е, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, опорочаващи издадения правораздавателен акт до степен, обосноваваща неговата незаконосъобразност. Относно наведените от касатора възражения, че в АУАН актосъставителят се е позовал на несъществуващ нормативен акт – КД, вместо КЗ, а описанието на мястото на нарушението в НП е допълнено спрямо описанието на същото, обективирано в АУАН, съдът е посочил, че въпросните разминавания не са попречили на нарушителя да разбере в какво нарушение се обвинява и да упражни в пълен обем правото си на защита, поради което наличието им не е основание за отмяна на санкционния акт. Съдът е приел също, че наложената глоба е определена в абсолютния предвиден в санкционната разпоредба размер от 400 лева, което означава, че същата е определена при спазване изискванията на чл. 27 от ЗАНН, като с оглед тежестта на нарушението, последното не може да се квалифицира като маловажен случай. По тези съображения съдът е потвърдил изцяло атакувания пред него правораздавателен акт, като правилен и законосъобразен.

След анализ на събрания по делото доказателствен материал, касационната съдебна инстанция приема, че въз основа на правилно установената фактическа обстановка, въззивният съд е направил обосновани и законосъобразни правни изводи за съставомерност на санкционираното деяние на плоскостта на приложения административнонаказателен състав, постановявайки своя съдебен акт при спазване на относимите материалноправни разпоредби.

По-конкретно, като е приел, че осъществената от касатора деятелност съставлява административно нарушение по смисъла на чл. 638, ал. 3 от КЗ, въззивният съд не е нарушил материалния закон. За осъществяването на административнонаказателния състав, визиран в цитираната правна норма, е необходимо деецът да е управлявал МПС, което не е негова собственост и във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. От събраните по делото доказателства се установява, че на посочените в наказателното постановление дата, час и място касаторът е управлявал товарен автомобил с рег. No ***, собственост на търговско дружество. Този факт се доказва от показанията на полицейските служители, очевидци на нарушението, а и по същество не се оспорва от наказаното лице. Установява се също, че към този момент по отношение на управляваното от С.М. МПС – товарен автомобил, не е имало действаща застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, което е напълно достатъчно, за да обоснове отговорността, регламентирана в чл. 638, ал. 3 от КЗ. При това положение обосновано районният съд е приел, че с деянието си касаторът е осъществил приложения от наказващия орган административнонаказателен състав, предвиждащ административнонаказателна отговорност за водач, който управлява МПС, което не е негова собственост, във връзка с чието притежание и управление няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

Обосновани са и изводите на районния съд за липса на допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила в рамките на проведеното административнонаказателно производство. Грешното посочване в АУАН на абревиатурата на нарушения от дееца нормативен акт – „КД“ вместо „КЗ“, не е попречило на последния да разбере в какво нарушение се обвинява. Не е налице и неправомерно допълване в НП на мястото на извършване на нарушението, посредством посочване на „Община Шумен“ и „път-втори клас“, тъй като с акта мястото на извършване на нарушението е описано достатъчно конкретно, за да може да бъде установено по непротиворечив начин, а с направените уточнения в тази връзка същото не е променено, поради което и касаторът не е бил лишен от възможността да разбере къде е реализирал вмененото му неправомерно поведение. Обстоятелството, че според АУАН, нарушението е осъществено около 14.00 часа, а според НП – в „14.05 часа“, също не може да се квалифицира като съществено нарушение на административнопроизводствените правила, тъй като по делото е установено по безсъмнен начин, че в АУАН е допусната техническа грешка, която е поправена в НП, а чл.53, ал.2 от ЗАНН позволява издаване на наказателно постановление при допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, както е в настоящия случай.

На следващо място, предвиденото в чл. 638, ал. 3 от КЗ административно наказание за визираното в него административно нарушение, извършено от физическо лице, е глоба в размер на 400 лева. В конкретния случай административнонаказващият орган е наложил на касатора именно глоба в абсолютния предвиден от законодателя размер, без да има право да извършва преценка досежно размера на наказанието.  

В обобщение на гореизложеното настоящият съдебен състав счита, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно. Същото е постановено в съответствие с материалния закон и при липса на сочените в касационната жалба нарушения на съдопроизводствените правила. Ограничена в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, касационната инстанция не намира основания за неговата отмяна. Служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК не установява основания за нищожност, недопустимост на атакуваното решение или несъответствие с материалния закон.

С оглед изложеното, Шуменският административен съд намира касационната жалба за неоснователна, а решението на Районен съд - гр. Шумен за правилно и законосъобразно, поради което същото следва да бъде оставено в сила. При този изход на спора, предвид обстоятелството, че в хода на съдебното производство наказващият орган е представляван от юрисконсулт и с оглед своевременно направеното искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, обосновано и законосъобразно предходната инстанция е присъдила в полза на ОДМВР-гр.Шумен юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева, съобразно изискванията на чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН и в параметрите, определени в чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Предвид изхода на делото и факта, че в проведеното открито съдебно заседание в касационното производство ответникът е представляван от процесуален представител – юрисконсулт, основателна се явява и претенцията за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение, като на основание чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН, във вр. с чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ касаторът следва да бъде осъден да заплати в полза на ОДМВР – гр.Шумен разноски в размер на 80 /осемдесет/ лева за процесуална защита в хода на производството пред касационната инстанция.  

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 208/23.05.2022г. на Районен съд – гр.Шумен, постановено по АНД № 533/2022г. по описа на съда.

ОСЪЖДА С.Д.М., с ЕГН **********, с адрес ***, да заплати на Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи – град Шумен, деловодни разноски в размер на 80 (осемдесет) лева.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................         ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                                   2..........................

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 10.10.2022г.