Решение по дело №187/2020 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 260026
Дата: 22 октомври 2020 г. (в сила от 28 януари 2021 г.)
Съдия: Снежана Василева Стоянова
Дело: 20205230200187
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ……..

Гр.Панагюрище, 22.10.2020  год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Панагюрският  районен съд, в публичното заседание на  29.09.2020 година в състав:   

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СНЕЖАНА СТОЯНОВА

 

при секретаря Н.Стоянова, след като разгледа докладваното от районен съдия  СТОЯНОВА АНД №  187/2020  год. по описа на Панагюрския  районен съд,  за  да  се  произнесе  взе  предвид  следното:

  Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано  е  по  жалба  на  Т.М. ***, с  ЕГН: ********** против Електронен фиш серия К, № 3791850  на ОДМВР - Пазарджик, с който на основание  чл.189, ал.4 от ЗДП във вр. с чл.182 ал.1, т.5 от ЗДП, за нарушение на чл. 21 ал.1 от ЗДП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 600  (шестстотин) лева.

          Релевираните в подадената жалба оплаквания се свеждат до наличие на процесуална незаконосъобразност на ЕФ, чиято отмяна се иска. Основното възражение е, че нарушението било констатирано в присъствието на контролен орган, поради което не можело да се отнесе към тези, за които разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДв.П предвижда издаването на ЕФ.   

          В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Представлява се от надлежно упълномощен адвокат, който поддържа жалбата и моли НП да бъде отменено по съображенията, изложени в жалбата.  

          За ответника по жалбата - ОДМВР Пазарджик, редовно призована, не се явява представител.

          Районният съд провери основателността на жалбата, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и след като обсъди събраните по делото доказателства при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

          Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 17.05.2020 година,  в 18,38 часа, в град Панагюрище, на улица „Асарел Медет“ е управлявал собствения си лек автомобил „Фолксваген Голф“  с ДК№** **** **, като се е движил със скорост  99 км/час, при общо въведено ограничение за населено място от 50 км/час, при което превишаването било 49 км./час. 

Скоростта била установена и фиксирана с автоматизирано техническо средство № TFR1-М631/13. Засичането и фиксирането на скоростта било станало с мобилна система за видеоконтрол, монтирана на служебен автомобил „Опел Астра“ с рег.№ ** **** **. На посочената дата съгласно правомощията си за работа по ЗДП и указанията, дадени в Наредба №8121з-532­ от 12 май 2015г. за условията и реда за използване на АТС и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, издадена от МВР, автопатрул на звено „Пътна полиция“ при РУ Панагюрище към ОДМВР Пазарджик в състав св.Р.В. бил позициониран на точка за контрол в гр.Панагюрище, на ул. „Асарел Медет“.  След като мобилната система за видеоконтрол била в работен режим, в 18,38 часа посредством същата бил заснет клип № 3022, на  който се вижда лек автомобил  „Фолксваген Голф“  с ДК№** **** **, движещ се със скорост  102 км/час.

За работата с АТС бил изготвен протокол за използване на АТС по образец с рег.№ 310р-7440 ( л.9 в делото).

Използваното АТС е преминало периодична проверка с заключение, че съответства на одобрения тип, като от извършването й на 02.10.2019 г.  до заснетото нарушение не е изминал  едногодишния срок за следваща проверка, съгласно заповед на Председателя на ДАМТН. По тази причина не може да има съмнение в годността на използваното АТС. 

Въз основа на заснетото нарушение бил издаден атакуваният ЕФ, като от засечената скорост бил приспаднат толеранс от 3 км/час в полза на нарушителя. ЕФ бил връчен на нарушителя на 20.07.2020 г., а  жалбата против ЕФ е била подадена до  Панагюрския РС чрез ОДМВР Пазарджик на 30.07.2020 г., т.е. в 14-дневния срок за неговото обжалване по реда на чл.189 ал.8 от ЗДП, с оглед на което е процесуално допустима, като подадена в срок и от активно легитимирано лице да инициира съдебен контрол за законосъобразност на атакувания санкционен акт.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на  показанията на св.Р.В. и приетите  по делото писмени доказателства, които са  абсолютно  непротиворечиви.

При така установеното е видно, че жалбата против атакувания ЕФ е неоснователна. Преди всичко, с оглед твърденията в жалбата, следва да се отбележи следното:

С измененията на Закона за движение по пътищата в чл.165, ал.2, т.6 и т. 7 и ал.3 и чл.189, ал.4 и ал.8, обнародвани в ДВ№19 и 36 от 2015 г.,и приетата Наредба №8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията  и реда за използване на АТС и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, като и с последващите изменения на посочените нормативни актове процесът на установяване и заснемане на нарушения  чрез използване на мобилни технически средства за видеоконтрол е регламентиран с ясни правила. С тези законодателни изменения тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. на ОС на ВАС, според което ЕФ не може да се издава за нарушение,  констатирано в присъствието на контролен орган категорично е  загубило значението си, поради което не представлява източник на право, задължителен за правоприлагащите органи, т.е.  не следва да се съблюдава. В този смисъл неоснователно е основното  възражение в жалбата, че нарушението било констатирано в присъствието на контролен орган , поради  което не можело да се отнесе към тези, за които разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДв.П. предвижда издаването на ЕФ.  

Атакуваният ЕФ съдържа всички реквизити, установени в чл.189, ал.4 от ЗДвП. Спазено е изискването за попълване на протокол  за използването на мобилното АТСС, което видно от протокола на л. 12 в делото съответства на одобрения тип.  При това положение съдът намира, че производството по реализиране на административно наказателна отговорност чрез издаването на електронен фиш се е развило при спазване на установените процесуални правила.  

Видно е от приетата по делото справка на л.27 в делото, собственик на лек автомобил „Фолксваген Голф“  с ДК№ ** **** ** е жалбоподателят, като същият не е попълнил декларация, в която да посочи, че друго лице е управлявало автомобила. Всъщност такива твърдения не се навеждат в процеса.  

Като се има предвид моментната фотоснимка от целия видеоклип, придружаваща ЕФ, имаща статут на веществено доказателствено средство по смисъла на чл.189, ал.15 от ЗДвП, може да се заключи, че видеоклипът, заснет от техническото средство, с което е било регистрирано нарушението е напълно валиден и изготвен в съответствие с техническите изисквания. Визираните реквизити в дясната част на фотоса напълно съответстват на възприетото като време, начин и място на извършване на нарушението. Установява се посока на измерване, която напълно съвпада с посоката на движение на МПС. Засичани са били приближаващи се и отдалечаващи се автомобили, като този , управляван от жалбоподателя е бил приближаващ. Отчетената скорост е на заснетия автомобил, т.к. камерата е насочена и е засекла автомобил, приближаващ се с превишена скорост, а видно от фотоса това е процесният автомобил, като около него не се наблюдават други МПС.

От страна на ОДМВР Пазарджик не се претендира юрисконсултско възнаграждение, поради което такова не следва да се присъжда.

По изложените до тук съображения Панагюрският  районен съд в настоящият състав, след като извърши анализ на установените обстоятелства и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

                                                Р Е Ш И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА   Електронен фиш серия К, № 3791850  на ОДМВР - Пазарджик с който на Т.М. ***, с  ЕГН: **********,  на основание  чл.189, ал.4 от ЗДП във вр. с чл.182 ал.1, т.5 от ЗДП и за нарушение на чл. 21, ал.1 от ЗДП  е наложена глоба в размер на 600 (шестстотин) лева, като законосъобразен.

   Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Пазарджишкия административен съд.

 

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: