Решение по дело №627/2019 на Районен съд - Сливница

Номер на акта: 260022
Дата: 20 юли 2021 г. (в сила от 28 октомври 2021 г.)
Съдия: Николай Светлинов Василев
Дело: 20191890200627
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 

гр. Сливница, 20.07.2021 г.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД - СЛИВНИЦА, първи състав, в публично заседание, проведено на шести април две хиляди и двадесет и първа година, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ

 

при участието на секретаря Жанета Божилова, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 627 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите ЗАНН.

Образувано е по жалба от Б.М.С., с която на основание чл. 59, ал. 1 и ал. 2 ЗАНН се обжалва наказателно постановление № 42-0001528/30.09.2019 г., издадено от И.Р.Х.– началник ОО „АА“, София, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лева за нарушение на чл. 6, ал. 1 от ЗАвП.

В жалбата се посочва, че неправилно е приложен материалния закон от наказващия орган, НП е необосновано. Освен това се твърди, че са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

В проведеното публично съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Въззиваемата страна- Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, редовно призована, не изпраща представител в проведеното публично съдебно заседание.

Съдът, като обсъди доводите на жалбоподателя и събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

На 05.08.2019 г., около 10:40 часа на път Е-80, ПП 1-8, 26 км. служителите при РД „Автомобилна администрация” – свидетелите Р.В.И. и А.Р.Д., изпълнявали служебните си задължения и извършили проверка на управлявания от жалбоподателя Б.С. автомобил “Фолксваген”, модел “Каравел” с рег. **. Било установено, че автомобилът бил собственост на О.Р.И.. Жалбоподателят пътувал от България за Холандия. Лице, пътуващо в автомобила заявило, че е заплатило за превоза 120 евро. Жалбодателят не представил лиценз за извършване на международен превоз на пътници – лиценз на Общността или удостоверение за регистрация за извършване на таксиметрови превози.

Актосъставителят Р.В.И. преценил, че е извършено административно нарушение и затова, в присъствието на свидетеля А.Р., съставил акт за установяване на административно нарушение серия А-2018 № 268194/05.08.2019 г., в който описал горните обстоятелства и посочил, че жалбоподателят нарушил разпоредбите на чл. 6, ал. 1 от ЗАвП. На жалбоподателя бил връчен препис от АУАН на български език, срещу подпис, като в същия жалбоподателят направил възражения.

Въз основа на съставения акт за установяване на административно нарушение началникът на ОО „Автомобилна администрация” е издадал и атакуваното наказателно постановление № 42-0001528 от 30.09.2019 г. В наказателното постановление административнонаказващият орган е възпроизвел обстоятелствената част на акта и е описал установеното в АУАН нарушение и е посочил нарушените разпоредби.

Изложената фактическа обстановка, съдът прие за безспорно установена въз основа на показанията на свидетелите Р.И. и А.Д., както и от приетите по делото писмени доказателства, а именно: акт за установяване на административно нарушение А-2018 № 268194/05.08.2019 г., сведения от 05.08.2019 г., заповед № РД-08-249/15.05.2015 г. Съдът кредитира изцяло приложените по делото писмени доказателства, приобщени на основание чл. 84 ЗАНН, вр. чл. 283 НПК, тъй като същите са пряко относими към предмета на доказване по делото.

Съдът извърши преценка на показанията на служителите на контролния орган и приема, че тези показания са последователни и безпротиворечиви, като същите изясняват фактическата обстановка по делото, и затова ги кредитира. Свидетелите са очевидци на нарушението и пред съда излагат възприетите от тях и релевантни за нарушението факти. Показанията на свидетелите кореспондират с писмените доказателства по делото, в частност – със съставения АУАН, където са описани всички релевантни обстоятелства по твърдяното нарушение, както и представените от въззиваемата страна копия на въпросните документи. Затова и съдът основа фактическите си изводи въз основа на тези показания.

За разкриване на обективната истина по делото способстват и писмените доказателства по делото, които са надлежно приобщени към доказателствените материали по делото, затова съдебният състав ги кредитира, доколкото същите допълват събраните от съда гласни доказателства. Цялостният анализ на всички доказателствени материали според съдебния състав води до еднозначен и категоричен извод относно фактическата обстановка по конкретния случай. Релевантните по делото факти са установени с достатъчно, при това валидни и категорични доказателства по делото.

При така установеното от фактическа страна, съдът достигна до следните изводи от правна страна:

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 ЗАНН (наказателното постановление е връчено на 05.01.2021 г., а жалбата е подадена на 11.01.2021 г.), от процесуално легитимирано лице и съдържа всички изискуеми реквизити, обуславящи нейната редовност.

Административнонаказателното производство е строго формален процес, засягащ в голяма степен правата и интересите на физическите и юридически лица. Предвиденият в ЗАНН съдебен контрол върху издадените от административните органи наказателни постановления е за законосъобразност. От тази гледна точка, съдът не е обвързан нито от твърденията на жалбоподателя, нито от фактическите констатации в АУАН или наказателното постановление, а е длъжен служебно да издири обективната истина и приложимия по делото закон, като в този смисъл на контрол подлежи и самият АУАН.

При проверка на НП и АУАН съдът констатира, че е спазена компетентността (материална и териториална) на длъжностните лица, съставили, съотв. издали, двата процесуални документа.

Спазени са и правилото на чл.40, ал.1 от ЗАНН – актът е съставен в присъствието на свидетел-очевидец и на самия жалбоподател, и съгл. разпоредбата на чл.43, ал.1 и ал.2 от ЗАНН актът е подписан от актосъставителя и свидетеля, свидетел е удостоверил отказа на нарушителя да го подпише. Спазени са и сроковете по чл.34, ал.1 и ал.3 от ЗАНН за съставяне на АУАН и за издаване на НП.

Съдебният състав намира, че са спазени формално изискванията на ЗАНН относно реквизитите на двата акта – АУАН и НП, изискуеми съгласно императивните разпоредби на чл.42 и чл.57, ал 1 от ЗАНН. В АУАН са посочени датата на съставяне на акта, индивидуализиращите белези на актосъставителя, свидетеля и нарушителя, датата, мястото и времето на извършване на нарушението, фактическите обстоятелства и описание на нарушението, както и нарушените разпоредби. В процесното НП се съдържат изискуемите съгласно чл. 57, ал. 1 от ЗАНН реквизити: посочени са индивидуализиращите данни на наказващия орган; номера на НП и датата на издаването му; номера на АУАН и данни за актосъставителя; индивидуализиращите данни и адрес на нарушителя; времето (дата, място и часа) на извършване на нарушението, както и обстоятелствата, при които е извършено; законовият текст, който е нарушен.

Административнонаказателната отговорност на жалбодателя е ангажирана за това, че на 05.08.2019 г. около 10:30 ч. в област София, по главен път Е-80, ПП 1-80, 26 км., като водач на лек автомобил "Фолксваген", модел "Каравел" с рег. **, извършвал обществен международен превоз на пътници срещу заплащане от България до Холандия, без издаден Лиценз за извършване на международен превоз на пътници – лиценз на Общността или удостоверение за регистрация за таксиметров превоз на пътници. Наказващият орган квалифицирал тези факти, като нарушение на чл. 6, ал. 1 от Закона за автомобилните превози.

Съгласно чл. 6, ал. 1 от ЗАвтП обществен превоз на пътници и товари се извършва от превозвач, който притежава лиценз за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България, лиценз за извършване на международен превоз на пътници или товари – лиценз на Общността, или удостоверение за регистрация – за извършване на таксиметрови превози на пътници и документи, които се изискват от ЗАвтП.

Според чл. 7а, ал. 1 от ЗАвтП лицензираните превозвачи могат да осъществяват превоз на пътници и товари на територията на Република България само с моторни превозни средства, за които има издадени удостоверения за обществен превоз на пътници и товари, освен в случаите, когато превозите се извършват с лиценз на Общността.

Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" води регистър на моторните превозни средства към всеки лиценз за извършване на превоз на пътници или товари на територията на РБългария и издава удостоверение по образец.

Според чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвтП водач на МПС, който извършва обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници и товари без редовно издадени лиценз, разрешение, документ за регистрация или други документи, които се изискват от Регламент на Европейските институции, от Закона за автомобилните превози и от подзаконовите нормативни актове по прилагането му, се наказва с глоба от 2 000 лв. при първо нарушение.

Така обсъдените по-горе законови норми обосновават извода, че обективен елемент от състава на административното нарушение е наличието на доказано осъществяване на обществен превоз на пътници или товари.

В ЗАвтП се съдържат легални дефиниции на понятието "обществен превоз" и "превоз на пътници". Съгласно т. 1 на § 1 на ДР на ЗАвтП "обществен превоз" е превоз, който се извършва с МПС срещу заплащане. "Превоз на пътници" съставлява дейност на физическо или юридическо лице, което извършва услуги по извършване на превоз на пътници с МПС за чужда сметка или срещу заплащане или икономическа облага. За да е налице състав на процесното административно нарушение е необходимо още извършването на обществен превоз на пътници да се осъществява без лиценз на Общността или удостоверение за регистрация за извършване на таксиметрови превози на пътници.

По делото не се спори относно факта, че липсва такъв издаден лиценз, няма и удостоверение за обществен превоз на пътници или товари, или удостоверение за регистрация за извършване на таксиметров превоз.

Спорът касае обстоятелствата, свързани с извършване на обществен превоз, срещу заплащане, както указва в приложимата нормативна уредба законодателят. В тежест на административнонаказващият орган е да установи по делото всички елементи от състава на вмененото на лицето деяние-административно нарушение, а именно, че с конкретно описания автомобил, управляван от жалбодателя на 05.08.2019 г. на посоченото място, бил извършван обществен превоз на пътници, т. е. да се докаже, че на посочената дата и място, посредством превозното средство са превозвани пътници срещу заплащане.

В наказателното постановление се сочи, че с автомобила били превозвани пътници, без да е посочен техния брой, но е посочен един пътник според сведението от който е договорена сума за превоза. Видно от приложеното сведение се установява, че за превоза е заплатена сумата от 120 евро. Нито в съставения по-рано Акт за установяване на административно нарушение, нито в обстоятелствената част на процесното наказателно постановление, органите са индивидуализирали лицата, които пътували в автомобила. Броя на лицата пътували в автомобила не е пососчен и от разпитаните свидетели. Липсват и доказателства, от които да се удостоверява, че те са платили цена за превозването на водача на превозното средство. Сред материалите, съдържащи се в административнонаказателната преписка е представено сведение, което представлява еднообразна бланка наименована "сведение" попълнена от Анета Тодорова, която е посочила че за пътуването се заплащат 120 евро на човек.

Следва да се отбележи, че нито актосъставителят, нито наказващият орган са посочили имената на пътуващите лица в АУАН и/или наказателното постановление, нито в материалите по делото са приложени други източници, от които да са видни лични данни на лицата пътуващи в процесния автомобил и какви граждани са, при което индивидуализацията им е и невъзможна.

По изложените съображения, обжалваното НП, следва да бъде отменено, като неправилно. Въпреки гласните доказателства, ангажирани по делото, относно превозване на няколко лица в описания автомобил, друг съществен правнозначим факт, от състава на вмененото нарушение от обективна страна, че превозът бил извършен срещу заплащане, остана недоказан по делото. След като липсват доказателства, от които да се установят по несъмнен начин всички обективни и субективни елементи от състава на нарушението, то процесното НП, следва да бъде отменено, като недоказано.

Така мотивиран, Районен съд- Сливница

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 42-0001528/30.09.2019 г., издадено от И.Р.Х.– началник ОО „АА“, София, с което на жалбоподателя Б.М.С. е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лева за нарушение на чл. 6, ал. 1 от ЗАвП

 

Решението може да се обжалва от страните в 14-дневен срок, считано от получаване на съобщенията за неговото изготвяне, с касационна жалба пред Административен съд – София област по реда на АПК.

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: