Решение по дело №1964/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 865
Дата: 11 юли 2019 г. (в сила от 27 юли 2019 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20192120201964
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 май 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

  

 865                                      11.07.2019 г.                            град Бургас

                                                  

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският районен съд,                                                V-ти наказателен състав

на двадесет и пети юни                                                                  през 2019 година

в публичното заседание в състав

 

ПРЕДСДЕДАТЕЛ: МАЯ СТЕФАНОВА                                                                           

 

 

Секретар: Райна Жекова    

като разгледа докладваното от съдия Стефанова НАХД №1964 по описа на Районен съд-Бургас за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното :

 

           Производството по делото е по чл.59-61 от ЗАНН и е образувано по повод жалбата на В.И.К. с ЕГН ********** ***, ж.к. М. Р. и съдебен адрес *** против наказателно постановление №18-0769-003890 от 03.10.2018 г на началника на група към ОДМВР –Бургас сектор Пътна полиция –Бургас, с което за нарушение на чл. 140 ал.1, чл.6 т.1 и чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП на жалбоподателя са наложени съответно наказанието глоба от 200 (двеста) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, както и глоби съответно от по 30 и 10 лева за другите две нарушения. На основание Наредба №Із-2539 на МВР са му били отнети 10 контролни точки. 

            С жалбата се моли да бъде отменено изцяло атакуваното наказателно постановление, но с оглед предходно разглеждане на делото в съдебната фаза и касационното решение за влизане в сила на НП в частта му относно нарушенията  по чл.6 т.1 и чл.100 ал.1 т.1 ЗДвП настоящата съдебна инстанция следва да се съобрази с касационното решение и да разгледа НП само в частта му относно наложените наказани глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушението по чл.140 ал.1 от ЗДвП.

Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН пред материално и териториално компетентен съд и съдържа изискуемите от закона реквизити. Произхожда от лице посочено в НП като нарушител и производството пред съда е редовно образувано.

 Жалбоподателят е редовно призован и се явява лично. За него като процесуален представите упълномощен адвокат. Сочат се нови гласни доказателства. 

            За ответната страна ОД МВР–Бургас, сектор ПП редовно призована не се явява упълномощен представител и не се взема отношение по жалбата.

              Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства, установи за безспорно от фактическа страна следното:

            Производството е започнало със съставянето на акт за установяване на административно нарушение №18-0769-3890/11.04.2018 г., съставен от свидетеля Д.Г. на длъжност мл.автоконтрольор към ОД МВР-Бургас, сектор ПП за това, че на същата дата, около 08,00 часа, в гр.Бургас, сектор ПП, на ул.Я. К. срещу №34, жалбоподателят в качеството на водач на МПС лек автомобил марка Тойота модел РАВ 4 с рама JTEHG20V100022977, който не е регистриран по надлежния ред, като липсвали регистрационни табели управлявал. Правната квалификация в акта на нарушението е по чл.140 ал.1 ЗДвП.

В акта жалбоподателят написал писмено възражение като изразил несъгласие, че е управлявал автомобили по обществен път както е посочено по бул.Я. К. и го подписал. Получил екземпляр.

В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН направил и писмени възражения. 

Като взел предвид акта, възраженията по него и останалите писмени доказателства в административнонаказателната преписка (докладни записки, постановление на РП-Бургас и др.), административнонаказващият орган издал атакуваното наказателно постановление. На основание чл.175 ал.3 предложение първо от ЗДвП на жалбоподателя било наложено наказание глоба в размер от 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца. 

Горната фактическа обстановка се доказа по несъмнен и категоричен начин от събраните в хода на съдебното следствие писмени доказателства и доказателствени средства.

 С оглед събраните по делото писмени и гласни доказателства преценени поотделно и в тяхната съвкупност БРС направи следните изводи:

 На първо място както актът, така и наказателното постановление са издадени от компетентни органи, в кръга на правомощията им по закон и в предвидените за това срокове по чл.34 ал.1 и ал.3 от ЗАНН.  

В настоящото производство съдът извършва цялостна проверка за правилното приложение на закона. С оглед на тази преценка настоящата инстанция счита, че както акта, така и наказателното постановление не съдържат императивните изисквания на чл.42 т.4 и чл.57 т.5 от ЗАНН. От описателната част и на двата акта не става ясно при какви обстоятелства е извършено нарушението. Спазването на тези норми гарантират правото на защита на санкционираното лице, като деянието следва да бъде описано по начин, установяващ извършване на нарушението.

В настоящия казус едва в хода на открито съдебно заседание и то при проведен разпит на свидетелите, съдът успя да разбере съществени за отговорността на санкционираното лице обстоятелства, като мястото на нарушението, начинът, по който е било извършено, подбудите на водача  и други обстоятелства, при които е било извършено. Това обаче е недопустимо в какъвто смисъл е и трайната съдебна практика. Изложените в съставения акт обстоятелства и твърдения подлежат на доказване в съдебния процес. В настоящия казус при почита на акта и на наказателното постановление става ясно, че водачът К. е управлявал МПС лек автомобил марка „Тойота“ модел „РАВ4“ по бул.“Я. К.“, представляващ  път отворен за обществено ползване и автомобилът не бил надлежно регистриран. Изобщо не става ясно, че този автомобил е бил транспортиран на платформа от град К. до сградата на Пътна полиция в гр.Б. на паркинга пред нея понеже е нямало как по-близо до сградата да се приближи платформата, е било наложително водачът К. да вкара автомобилът сам управлявайки го навлизайки непозволено през изхода от двора на сектор ПП, в който двор са били разположени съоръженията за преглед на автомобили.  От друга страна входът към тези съоръжения е бил задръстен от чакащи да влязат автомобили. Това е бил поводът, заради който жалбоподателят бил санкциониран. Освен, че тези обстоятелства не са описани в акта, и в НП, не е бил изследван и въпросът за вината. За конкретното нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП законодателят изисква умисъл от субективна страна. В настоящия казус не може да се твърди, че жалбоподателят К. е искал да настъпят общественоопасните последици от деянието, а имено да управлява МПС, което не регистрирано по надлежния ред по път отворен за обществено ползване. Под „управление“ следва да се счита, че жалбоподателят е управлявал по път отворен за обществено ползване. В конкретния случай траекторията, която е изминал с лекия автомобил е била от паркинга пред сградата на сектор ПП –Бургас до изхода на двора на същата. Дори и да се приеме,  че това разстояние е част от път отворен за обществено ползване, то не е налице умисъл у водача К. да наруши нормата на чл.140 ал.1 ЗДвП, а небрежност, която е форма на непредпазливата вина. От обективна страна дори и да е налице нарушение на закона, то от субективна страна е несъставомерно.

С оглед изложените съображение съдът намира обжалваното НП в частта му, в която жалбоподателят К. е наказан с глоба от 200 лева и лишаване от право да управлява  МПС за срок от 6 месеца за незаконосъобразно и с оглед на това следва да бъде безусловно отменено.  

Така мотивиран, на основание чл.63, ал.1, предложение трето  от ЗАНН, Бургаският районен съд, V-ти наказателен състав

 

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление №18-0769-003890 от 03.102018 г на началника на група към ОДМВР –Бургас сектор Пътна полиция –Бургас с което за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП на В.И.К. с ЕГН ********** ***, ... и съдебен адрес ***, с което за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП и на основание чл.175 ал.3 предложение първо от ЗДвП са наложени  наказанията глоба от 200 (двеста) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, както и на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му били отнети 10 контролни точки. 

  

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                                                                   СЪДИЯ: /п/

Вярно с оригинала:

Р. Ж.