Решение по дело №3207/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8579
Дата: 18 декември 2017 г. (в сила от 18 ноември 2019 г.)
Съдия: Росен Бориславов Димитров
Дело: 20161100103207
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 март 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                         Р Е Ш Е Н И Е

 

                                      гр.София, 18.12.2017 г.

 

                             В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,  ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, І ГО,13-ти с-в, в публично заседание на двадесет и шести октомври през две хиляди и  седемнадесета година в състав:

 

                         Председател: Р.Димитров

 

при секретаря Милена Кюркчиева като разгледа докладваното  от съдия Димитров гражданско дело № 3207 по описа  за 2016 год., за да се произнесе, взе предвид:

 

Предявен е иск с правно основание на претенцията чл. 2б ЗОДОВ от Р. Ф.Ц. ЕГН **********, чрез пълномощника му адв. Ц.Н. против  П.НА Р.Б.за сумата 292 532.34 лв. - обезщетение за претърпени неимуществени вреди от нарушение на правото му на разглеждане и решаване на ДП ЗМ№ 5217/2008 г. на 03 РУП-СДВР и пр.пр. № 10567/08 г. на СРП в разумен срок съгласно чл. 6, § 1 от Конвенция за защита на правата на човека и основните свободи незаконно обвинение.

Ищецът твърди, че в далечната 2002 год. е бил измамен от лицето С.Г.С.и затова в началото на 2008 год. подал сигнал за това в 3-то РУ-СДВР и след първоначален отказ на прокуратурата било образувано ДП ЗМ№ 5217/2008 г. на 03 РУП-СДВР и пр.пр. № 10567/08 г. на СРП срещу С.Г.С.за престъпление по чл.210,ал.1,т.5 във вр. с чл.209,ал.1 НК.С постановление от 29.05.2017 год. горното производство е било прекратено поради изтекла абсолютна 15 годишна погасителна давност за престъплението.

Твърди,че налице е „престъпното" бездействие на разследващите органи, които девет години не само не могат да установят с категоричност има ли извършено престъпление и от кого, а по време на извършваното от тях разлседване са допуснали и недопустими пропуски и това забавено правосъдие е равносилно на липса на правосъдие.

Ищецът поддържа иска така, както е предявен чрез своя пълномощник. Претендира присъждане на законна лихва върху размера на обезщетението от датата на исковата молба-15.03.2016 год. до окончателното му изплащане и направените по делото разноски.

Ответникът П.НА Р.Б.възразява, че искът е неоснователен и като такъв следва да бъде отхвърлен и евентуално, че е необосновано завишен по размер. Дългия срок на наказателното производство е следствие на обективни фактори-многократно обжалване на актове на прокуратурата и забавяне в произнасяне на съдебните инстанции.Моли съдът да отхвърли иска изцяло.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

От доказателствата по делото се установява, че Наказателното производство е образувано на 06.08.2008 г. по заявителски материал на ищеца от 05.02.2008 г. срещу Светозар Г.С.за извършено престъпление по чл.210, ал.1, т.5 от НК. Пр.пр. 10567/2008г. на СРП е образувана на 05.02.2008 г. На 20.05.2010 г.С.е привлечен към наказателна отговорност за извършено престъпление по чл. 210, ал.1, т.5 от НК и е разпитан в качеството на обвиняем. На 21.05. 2010 г. е предявено разследването наС.. На 20.02.11 г. делото е иззето от СГП и е обединено под № 3006/2011г. на СГП за престъпление по чл.212, ал.5 от НК.На 19.10.12 г. ДП е частично прекратено спрямоС.,а с постановление от 20.05.2013 год.-изцяло.Последното постановление е обжалвано пред СРС,а определението на СРС е протестирано пред СГС, делото отново е върнато на СРС,постановеното ново определение отново е протестирано пред СГС и в крайна сметка през 2016 год. съдът окончателно е върнал делото за продължаване на разследването,а с постановление от 29.05.2017 год. на прокурор от СРП горното производство е било прекратено поради изтекла абсолютна 15 годишна погасителна давност за престъплението.

Според заключението на назначената и приета съдебно-психологическа експертиза най-травмиращо за ищеца Р. Ц. е обстоятелството, че след продължилото дълго време досъдебно производство, водено според него пристрастно, е изтекла давността и престъпникът няма да бъде наказан, а той самият, в качеството си на доказан потърпевш, никога няма да получи справедливост.

По искане на ищеца по делото са разпитани свидетелите В. К. и А.А.. В показанията си св. К. установява, че ищецът е възлагал надежди в правоохранителните органи да го защитят от извършената измама,но след като минали години и нище не се случвало по делото рухнал психически,изпаднал в депресия и се чувствал обиден и измамен,че се е надявал прокуратурата да защити законните му права.

Св. А.  установява ,че ищецът е подал сигнал през 2008 год. по съвет на адвокат,тъй като до този момент е действал договор със С.Г.С.. Останал крайно разочарован, когато делото било прекратено,изнервил се,станал избухлив.Разчитал,че справедливостта може да възтържествува и престъпникът,който го е измамил да получи наказание,но постепенно загубил вярата си в правосъдието.

При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно чл. 2,б ЗОДОВ, Държавата отговаря за вредите, причинени на граждани и на юридически лица от нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл. 6, § 1 от Конвенцията,а именно,че всяко лице при определянето на неговите граждански права и задължения или при наличието на каквото и да е наказателно обвинение срещу него има право на справедливо и публично гледане на неговото дело в разумен срок от независим и безпристрастен съд, създаден в съответствие със закона. Разумността се оценява с оглед обстоятелствата по делото, като се търси баланс между интересите на лицето възможно най-бързо да получи решение и необходимостта от внимателно проучване и правилно провеждане на наказателното производство.

Безспорно се доказа по настоящото дело, че след повдигането на обвинение по отношение на С.Г.С.през 2008 год., наказателното производство е продължило до край на м.Май 2017 год.,когато е прекратено поради изтекла давност.Установено е,че през това време производството на няколко пъти е прекратявано/вкл. и частично/,актовете на прокуратурата са обжалвани пред съда,където от следата на 2013 год. до средата на 2016 год. делото се е „разхождало“ по инстанциите,а произнасянията на някой от съставите са се забавили дори около година.

 Като цяло е установено категорично,че за един много дълъг период от време – от повдигане на обвинението през август 2008 год./сигнала е от февруари 2008 год./ до окончателното прекратяване на делото през Април 2017 год. правозащитните органи в лицето на прокуратурата и съда не са разгледали делото , по което ищецът е бил пострадало лице в разумен срок и това е нанесло на последния неимуществени вреди изразяващи се в стрес, отчаяние, загуба на доверие в институциите, постоянно емоционално напрежение, усещане за безизходица и безпомощност, несигурност и липса на спокойствие от това,че държавата на практика абдикира от задълженията си и не защитава правата и собствеността му.

С оглед изложеното съдът намира, че предявеният иск е доказан по своето основание.

Размерът следва да се определи с оглед доказаните по делото вреди.

От показанията и на двамата свидетели се установи категорично,че забавянето на делото е възприето от ищеца като отказ да бъде дадена справедливост от държавния орган призван да охранява правата на гражданите-органите на прокуратурата. Това довело до разочарование и загуба на вяра,че като гражданин на Република България правата му се охраняват и при нарушаването им може да потърси защитата им от държавата.

С оглед на горното ,съдът  определяйки вредите по справедливост, съобразно нормата на чл. 52 ЗЗД, счита че тази претенция следва да бъде уважена в размер 10000 лв., предвид тежестта и характера на доказаните неимуществени вреди, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на исковата молба до окончателното й изплащане.Съдът намира,че с действията си прокуратурата/а и съда/ са показали на един български гражданин, че защитата на неговите права не са неин приоритет. В случая не е от съществено значение това, дали жалбата на ищеца е била основателна или не, дали става въпрос за престъпление срещу него или за гражданско-правен спор с трето лице. Важното е,че и в двата случая прокуратурата е дължала отговор на сигнала на ищеца и то такъв в разумен срок-ако приеме,че е налице престъпление да го разследва и да внесе в съда обвинителен акт,а ако приеме,че няма престъпление да прекрати делото с този аргумент.

Според настоящия състав вина за забавяне на делото има и съда/там делото е престояло близо три години/, но тъй като искът е само против Прокуратурата,а отговорността на делинквентите за вредите е солидарна,ответникът следва да бъде осъден за пълния размер на уважената претенция от 10 000 лв.

В останалата част до претендирания размер от 292 532.34 лв. претенцията е неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена.

С оглед изхода на делото ответникът следва да заплати на ищеца разноски по делото съобразно уважената част за държавната такса и адвокатско възнаграждение в размер на 228 лв.

Водим от горното съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА П.НА Р.Б.гр.София, бул.”********да заплати на Р.Ф.Ц., ЕГН **********, чрез пълномощника му адв. Ц.Н.на основание чл. 2б ЗОДОВ сумата 10 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от нарушение на правото му на разглеждане и решаване на ДП ЗМ№ 5217/2008 г. на 03 РУП-СДВР и пр.пр. № 10567/08 г. на СРП в разумен срок ведно със законната лихва върху тази сума считано от 15.03.2016 г. до окончателното й изплащане и разноски в размер на 228 лв. като ОТХВЪРЛЯ предявения иск над уважения до претендирания размер от 292 532.34 лв. като неоснователен.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред САС.

 

 

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: