Р Е Ш Е Н И Е
№
гр.В., 05.10.2018 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Врачански районен съд, VII наказателен състав, в откритото съдебно заседание на трети октомври, две хиляди и осемнадесета
година в състав:
Районен съдия:
Росица Ангелова
при
участието на секретаря В.В., като изслуша докладваното от
съдията н.а.х.д. № 659 по описа на за
Производството е по реда на чл.59-63
от ЗАНН.
Образувано е по жалба на Б.Й.Г. ЕГН ********** *** против Наказателно постановление № 18-0967-000698 от 08.06.2018 г., издадено от началник група към ОД на МВР В., сектор Пътна полиция В. в частта, с която на основание чл.179, ал.1, т.2 от ЗДвП за нарушение на чл.5, ал.1, т. 2 от ЗДвП й е наложено административно наказание глоба в размер на 150 /сто и петдесет/ лева. В жалбата се релевира оплакване за незаконосъобразност и необоснованост на издаденото наказателно постановление в обжалваната му част, като описаната фактическа обстановка във връзка с второто претендирано нарушение не отговаря на действителната такава. Жалбоподателят твърди, че не е осъществила както от субективна, така и от обективна страна състава на така посоченото нарушение, за което й е наложено административно наказание глоба в размер на 150 лева. Жалбоподателят признава, че е извършила нарушението по чл.137а, ал.1 от ЗДвП, за което е санкционирана с глоба в размер на 50 лева и в тази част не обжалва издаденото НП.
Процесуалният представител на жалбоподателя – адв.М.Б. намира издаденото НП за незаконосъобразно и неправилно в обжалваната му част и моли същото да бъде отменено.
Ответната страна редовно уведомена, не се представлява и не ангажира становище.
Врачанският районен съд, като взе предвид депозираната жалба, събраните по делото доказателства, доводите и съображенията на страните, намери за установено от фактическа страна следното:
Подадената жалба е процесуално допустима.
На 27.05.2018 г. е съставен Акт за установяване на административно нарушение серия Д, бл.№0689153 против Б.Й.Г. ЕГН ********** *** за това, че на същата дата около 11:15 часа в гр.В. на бул.”***” срещу номер 59 управлява л.а. „Сузуки Гранд Витара” с рег.№ ***без да използва обезопасителен колан по време на движение, с който автомобилът е оборудван, както и за това, че изхвърля предмети на пътното платно /салфетки/, с които замърсява околната среда. Актът е съставен от подписалият се актосъставител – мл.автоконтрольор Т.Т. и е подписан от свидетеля Я.Й., присъствал при установяване на нарушението и при съставяне на акта. Актът е подписан от нарушителя без вписани в него възражения, като препис от същия й е бил връчен.
Въз основа на горния акт за установяване на административно нарушение е издадено атакуваното Наказателно постановление, издадено от Началник група в сектор ПП – ОД на МВР гр. В., с което на основание чл.183, ал.4, т.7, предл.1 от ЗДвП за нарушение на чл.137а, ал.1 от ЗДвП й е наложено административно наказание глоба в размер на 50 /петдесет/ лева и на основание чл.179, ал.1, т.2 от ЗДвП за нарушение на чл.5, ал.1,т.2 от ЗДвП й е наложено административно наказание глоба в размер на 150 /сто и петдесет/ лева. В наказателното постановление е възприета същата фактическа обстановка, както и в АУАН. В обжалваното НП като словесно описание на нарушението е записано, че „изхвърля предмети на пътното платно /салфетки/, с които замърсява околната среда, което е квалифицирано като нарушение на чл.5, ал.1, т. 2 / „Всеки участник в движението по пътищата: …2. трябва да опазва околната среда, като не изхвърля и не оставя на пътя предмети или вещества, както и да вземе мерки за отстраняването им или за предупреждаване на останалите участници в движението, когато това ги застрашава”, но е санкционирана по чл.179, ал.1, т.2 ЗДвП, който гласи, че се наказва с глоба всеки, който изхвърля, оставя или разпилява по пътя предмети или вещества, които създават опасност за движението.
При обжалване на НП пред ВрРС са допуснати до разпит свидетелите, посочени в АУАН. Въз основа на така събраните гласни доказателства от показанията на разпитаните в хода на съдебното производство свидетели се установява, че на посочената в АУАН дата и място водачът на процесния лек автомобил е бил спрян за проверка,при която е установено, че същата управлява МПС бе поставен обезопасителен колан, с какъвто автомобила е бил оборудван. Свидетелите Т. и Й. твърдят, че са спрели л.а., тъй като водачът не е използвал обезопасителен колан, с който автомобила е оборудван. Свидетелите установяват още, че по време на проверката водача на автомобила при слизането от същия е изхвърлила на пътя салфетки/хартии, с което е замърсила околната среда и заради което е санкционирана.
Съдът дава вяра на горните свидетелски показания, тъй като същите са последователни, непротиворечиви и логични.
По делото са събрани и следните писмени доказателства: Заповед на министъра на вътрешните работи № 8121з-515/14.05.2018 г., Справка за нарушител/водач, оригинал на АУАН серия Д, бл.н.0689153 и на НП № 18-0967-000698 от 08.06.2018 г.
При гореустановената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:
Съставеният акт за установяване на административно нарушение съдържа всички необходими реквизити и при съставянето му не са допуснати нарушения от категорията на съществените. Описаните нарушения в акта – непоставяне на обезопасителен колана и изхвърляне на предмети на пътя, замърсяващи околната среда са правилно правно квалифицирани като адм.нарушения по чл.137а, ал.1 ЗДвП и по чл.5, ал.1, т.2 от ЗДвП. Фактическите констатации в АУАН подлежат на доказване от административнонаказващия орган, чиито ангажирани гласни и писмени доказателства установяват по един безспорен и категоричен начин описаното нарушение, факта на осъщесвяването му, времето и мястото на осъществяването му и неговото авторство. По делото са ангажирани гласни и писмени доказателства за установяване на описаните в акта нарушения на правилата за движение по пътищата. Издаденото въз основа на акта наказателно постановление съдържа всички необходими реквизити, но при съставянето му са допуснати нарушения на процесуалните правила от категорията на съществените и неотстранимите, водещи до неговата отмяна в обжалваната му част. Описаното нарушение както в АУАН, така и в НП е изхвърляне на предмети на пътното платно, които замърсяват околната среда, а приложената санкционна разпоредба на чл.179, ал.1, т.2 ЗДвП предвижда наказание „глоба” за всеки, който изхвърля, оставя или разпилява по пътя предмети или вещества, които създават опасност за движението. От събраните по делото доказателства, в т.ч. и гласни такива по никакъв начин не се установи изхвърлените от жалбоподателката салфетки да са създали опасност за движението по пътя. Описаното в АУАН нарушение от актосъставителя, а именно, че с изхвърлянето на предмети на пътя водачът замърсява околната среда, следва да бъде санкционирано по друг ред, а не по реда на чл.179, ал.1, т.2 ЗДвП, тъй като с това си деяние тя в действителност е замърсила околната среда, но не е създала опасност за движението по пътя, т.е.описаното нарушение не кореспондира на цифровата квалификация на санкционната норма.
Предвид горното, съдът намира, че въззивната жалба се явява основателна и като такава същата следва да бъде уважена, а атакуваното НП следва да се отмени като незаконосъобразно в обжалваната му част.
Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Врачанският районен съд
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ Наказателно постановление №18-0967-000698/08.06.2018 г., издадено от началник група към ОД на МВР В., сектор Пътна полиция В. В ЧАСТТА, с която на основание чл.179, ал.1, т.2 от ЗДвП за нарушение на чл.5, ал.1, т. 2 от ЗДвП на Б.Й.Г. ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на сто и петдесет лева, КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.
Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – В. в 14-дневен срок от получаване на съобщението за неговото изготвяне.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: