Определение по дело №410/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 567
Дата: 13 февруари 2020 г.
Съдия: Златина Иванова Кавърджикова
Дело: 20203100500410
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./………….2020 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСПИНА ГЕОРГИЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТИНА КАВЪРДЖИКОВА

ИВАНКА ДРИНГОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Кавърджикова

въззивно гражданско дело № 410 по описа за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по въззивната жалба на Е.Р.К. ЕГН ********** ***,  против решение № 5296/28.11.2019г. по гр.д. № 7670/2019г. на 9-ти състав на ВРС, В ЧАСТТА в която му е определен режим на лични отношения с детето Ренета Евгениева Кънчева, ЕГН**********, както следва:

 след навършване на тригодишна възраст на детето:

- всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца, от 9.30ч. в събота до  до 18.00ч. в неделя, с преспиване при бащата, но на територията на гр.Варна;

- за Коледните, Новогодишните и Великденските празници, на всяка четна година – първият; а всяка нечетна година – последният – от празничните дни, от 10.00часа на съответния ден до 13.00 часа на следващия ден, с преспиване при бащата, но на територията на гр.Варна, като по допълнителна уговорка между родителите - друг от дните, но за същия общ времеви период;

- на рождения ден на детето, на всяка четна година – от 9.30ч. до 18.00ч. на същия ден; а всяка нечетна година – от 18.00ч. на деня до 13.00ч. на следващ ден, с преспиване при бащата, но на територията на гр.Варна;

- един месец през лятната ваканция на детето, когато майката не се ползва от правото си на платен годишен отпуск;

след навършване на четиригодишна възраст на детето:

- всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца, от 18.00ч. в петък до  до 18.00ч. в неделя, с преспиване при бащата;

- за Коледните, Новогодишните и Великденските празници, на всяка четна година – първият; а всяка нечетна година – последният – от празничните дни, от 10.00часа на съответния ден до 18.00 часа на следващия ден, с преспиване при бащата, като по допълнителна уговорка между родителите - друг от дните, но за същия общ времеви период;

- на рождения ден на детето, на всяка четна година – от 9.30ч. до 18.00ч. на същия ден; а всяка нечетна година – от 18.00ч. на деня до 13.00ч. на следващ ден, с преспиване при бащата;

- един месец през лятната ваканция на детето, когато майката не се ползва от правото си на платен годишен отпуск;

по всяко друго време и за всеки друг период, в интерес на детето, при общо съгласие на двамата родители и определени между тях условия.

Неправилно ВРС е определил ограничен режим на лични контакти след навършване на 3-годишна възраст от детето, а не обичайния, каквато е практиката на съдилищата, при установен родителски капацитет у бащата и наличие на емоционална връзка с детето. Определеният режим:  по всяко друго време и за всеки друг период, в интерес на детето, при общо съгласие на двамата родители и определени между тях условия, не съдържа никакъв регламент на отношенията. Режимът за Коледните и Новогодишните празници след 3-годишна възраст  не е конкретизиран като обем и дати. ВРС не се е съобразил с ППВС № 1/12.11.1974г. на ВКС и практиката на ВКС.

Бащата живее в Карнобат, а детето във Варна. Няма пречки да бъде определен обичайния режим: от 17.00ч. в петък до 18.00ч. в неделя, с преспиване в дома на бащата.  По Коледа след навършване на 3-годишна възраст следва да бъде определен режима, както следва: на четна година:  ат 22.12. до 30.12., а за майката-Новогодишните празници; при нечетна година: по Коледа при майката ,а при бащата: от 27.12. до 02.01. По Великденските празници –на четна година  при бащата трите последователни дни от 09.00ч. на първия ден до 18.00ч. на последния, с преспиване в дома на бащата За рождения ден на детето-от 09.00ч. на 19.08. до 18.00ч. на 20.08., с преспиване, а когато детето е ученичка от 09.00ч. на 19.08. до 18.00ч. , когато не е на училище. Режимът за лятната ваканция следва да е от 15.07. до 15.08.

За след навършване на 4-годишна възраст, следва да е определен същия  режим, като след 3-годишна възраст.

Моли се да бъде отменено първоинстанционното решение в обжалваната част и определен горния режим.

В писмен отговор в срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК, Д.В.Я. ЕГН ********** ***, чрез адв. Е.М. оспорва въззивната жалба, като неоснователна. Моли се да бъде отхвърлена. С атакувания режим са отчетени всички конкретни фактори-възрастта на детето ,разстоянието от близо 200км., на което следва да пътува при контактите с бащата и възможностите за адаптация при честата промяна на дома, но и на населеното място. Решението е съобразено с ППВС № 1/12.11.1974г. на ВКС. Моли се решението в обжалваната част да бъде потвърдено.

Въззивната жалба е допустима. Делото следва да бъде насрочено за  разглеждане в открито с.з.

Настоящият  състав намира, че в срок до с.з. въззивникът следва с писмена молба с препис за насрещната страна да прецизира искането си към съда по повод режима на лични отношения с детето Ренета по време на Великденските празници.

За да добие непосредствена представа от двамата родители, съставът намира, че следва да укаже личното им явяване в о.с.з. за изслушване,  на осн. чл. 59, ал. 6 от СК, каквото не е било проведено пред ВРС.

Воден от горното, съдът:

 

О П Р Е Д Е Л И :

       

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ  на Е.Р.К. в срок до с.з., с писмена молба с препис за насрещната страна да прецизира искането си към съда по отношение режима на лични отношения с детето Ренета по време на Великденските празници.

УКАЗВА на Е.Р.К. и Д.В.Я. личното им явяване в о.с.з. за изслушване, на осн. чл. 59, а. 6 от СК.

ПРИКАНВА страните към постигане на споразумение, като разяснява, че сключването на спогодба е доброволен способ за уреждането на спора, който има преимущество пред спорното производство, като при постигане на спогодба заплатената от ищеца държавна такса се връща в половин размер.

НАСОЧВА страните към МЕДИАЦИЯ като алтернативен способ за разрешаване на спорове, на осн.чл.140 ал.2 ГПК и чл.11 ал.2 Закона за медиацията

РАЗЯСНЯВА, че медиаторът може да съдейства на страните за доброволното разрешаване на спора им, който да приключи с постигане на споразумение, одобрено от съда. Освен това, чрез медиацията страните могат да разрешат и други свои конфликтни отношения, извън предмета на съдебния спор и да постигнат и по тях споразумение.

Медиацията може да бъде осъществена в ЦЕНТЪР ЗА МЕДИАЦИЯ към Окръжен съд - Варна, адрес гр.Варна ул.„Ангел К." № 12, ет.4 /сградата, в която се помещава СИС при ВРС/, без заплащане на такси.

За участие в медиация страните могат да се обърнат към координатора за ВОС  Нора Великова - ет. 4, стая 410, на тел. 052 62 33 62, както и на e-mail: *********@***.**.

За предприемане действия по започване на процедура по медиация  следва да уведомят съда.

НАСРОЧВА за 24.03.2020г. от 14.30ч. Да се призоват страните, включително ДСП-Варна.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: