Решение по дело №286/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 3
Дата: 19 януари 2023 г. (в сила от 19 януари 2023 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20227110700286
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 ноември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

19.01.2023 год.

 

 В   И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

Номер                     3                                 2023 година                              град   Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд,

на   двадесет и първи декември                                                               2022 година

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

 

                                                         Председател:  ИВАН ДЕМИРЕВСКИ                                                                                                                                                                     

                                                                Членове:  ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                 ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

                                                                              

Секретар: Светла Кърлова и с участието на

Прокурора: Михаил Крушовски

 

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

НАХД № 286/2022 г. по описа на КнАдмС за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на  чл.63в  от ЗАНН  във  вр. с чл.208  и сл. от АПК.

            Началникът на група МПСВАНД в Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР - Кюстендил обжалва решение № 216 от 14.10.2022 г. на  Районен съд – Кюстендил по АНД № 585/2022 г., с което е отменено НП № 22-1139-000439/16.03.2022 г.  Релевира касационното основание по чл. 348 ал.1 т.1 и т.2 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане свързва с доказано нарушение и спазване на процедурата по  чл.36 ал.2 от ЗАНН. Прави се искане  за отмяна  на  решението  и  за потвърждаване на НП.

            В съдебно заседание касаторът се представлява от гл. юк. Л., който  поддържа наведените в жалбата доводи и искания. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

            Ответникът В.С.И. ***, чрез процесуалния си представител адв. Р.А., в писмен отговор оспорва жалбата, като счита същата за неоснователна, което се поддържа и в проведеното съдебно заседание.   

            Представителят на Окръжна прокуратура - Кюстендил дава заключение за неоснователност на жалбата, като счита решението на първоинстанционния съд за правилно, законосъобразно и обосновано, но не споделя изводите на районния съд, че е допуснато съществено процесуално нарушение от страна на административно-наказателния орган с образуването на второ АНП, въз основа на прокурорския акт, с който е било отказано образуване на наказателно  производство. 

Касационната жалба е подадена от страна с право на касационно оспорване, срещу съдебен акт, който подлежи на обжалване по реда на чл. 208 от АПК, в преклузивния срок по чл. 211 ал.1 от АПК  и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна.

Предмет на въззивното обжалване е НП № 22-1139-000439/16.03.2022 г., издадено от Началник група МПСВАНД при Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Кюстендил, с което В.С.И. ***, махала „Бистрица“ № 5, е санкциониран с административно наказание „глоба“ в размер на 200.00 лв.  и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца на основание чл. 175 ал. 3 пр. 1 от за нарушение на чл. 140 ал. 1 от .

Районният съд е установил от фактическата страна на спора, че на 07.11.2021 г. в *** и посока на движение от ПП 1-6 към ул. “Македония“, управлява товарен автомобил марка „Пежо боксер“, с рег. № СВ 9001 ВА, собственост на Боян Генадиев Димитров с данни от договор за покупка на МПС от дата 21.04.2021 г., като при направената справка с ОДЧ и РСОД е установено, че МПС е с прекратена регистрация, съгласно чл. 143 ал. 15 от от 23.06.2021 г.

В НП се сочи, че е издадено на основание чл. 36 ал. 2 от ЗАНН във връзка с постановление по преписка № 4139/2021 г. на Районна прокуратура – Кюстендил с отказ да се образува  досъдебно производство по прекратено АНП на осн. чл. 33 ал. 2 от ЗАНН. Тези факти са квалифицирани като нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП, по който текст е предявеното обвинение, а именно за управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.

За деянието е съставен АУАН № GА 423927/07.11.2021 г.,  върху който е обективирана резолюция от 09.11.2021 г. за частично прекратяване на административнонаказателното  производство на осн. чл. 33 ал. 2 от ЗАНН по отношение нарушението по чл. 140 ал. 1 от .

По делото е прието като доказателство  Постановление  от 15.03.2022 г. на РП – Кюстендил за отказ да се образува досъдебно производство за извършено престъпление от общ характер по преписка вх. № 4139/2021 г.  по описа на Районна прокуратура – Кюстендил, срещу нарушителя В.С.И. за деяние, идентично с процесното. Материалите  са върнати в Сектор ПП при ОД на МВР – Кюстендил на 16.03.2022 г. Следва издаване на оспореното НП  на 16.03.2022 г.       

При изложените обстоятелства, районният съд отменя наказателното постановление по съображения за незаконосъобразност. Приема се, че НП е издадено след прекратяване на административнонаказателното производство с резолюция на компетентния наказващ орган, т.е. без наличие на  висяща административнонаказателна  преписка, с което е допуснато съществено процесуално нарушение. По същество са формирани изводи за недоказано административно нарушение.

   В пределите на касационната проверка по чл. 218 ал. 2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание, съдът намира, че решението на въззивната инстанция  е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Решението, преценено за съответствие с материалния закон, е правилно. Съображенията за това са следните:

Правилен е извода на съда за недоказано противоправно деяние. В  административнонаказателното и в съдебното производство не са представени доказателства за  служебно прекратяване  на  регистрацията  на  управляваното от дееца МПС по реда на чл.143 ал.15 от ЗДвП. Горните констатации за липса на надлежни доказателства и доколкото в оспореното НП обвинението съдържа данни, че водачът не е собственик на МПС, не позволяват да се формират  категорични  изводи  дали  водачът на МПС е бил длъжен, респ. дали е могъл да знае факта, че управлявания от него автомобил е с прекратена регистрация, т.е. дали деянието е извършено виновно. По арг. от чл. 6 от ЗАНН, недоказването на субективния елемент на деянието води до несъставомерност на същото като административно нарушение. Изводите са за недоказано обвинение и за незаконосъобразност на НП. Като е отменил същото, районният съд е постановил правилно решение.            

 Извън горното и за пълнота на настоящите мотиви  във връзка с наведените в касационната жалба оплаквания, касационната инстанция счита за необходимо да посочи, че не споделя изводите на въззивния съд за допуснато съществено процесуално нарушение с оглед издаването на НП при преклудирана възможност за това, поради прекратяване на административнонаказателното производство на основание чл. 33 ал. 2 от ЗАНН.  Анализът на съдържанието на НП, на фактите по преписката и на събраните доказателства, сочи на правилно приложение от АНО на процесуалните правила по чл. 36 ал. 2 от ЗАНН. Видно е, че в случая НП  не  е  издадено  на основание АУАН, а на основание постановление на прокуратурата, с което е отказано да се образува наказателно производство и преписката е изпратена на АНО. Последният, получавайки обратно преписката от РП – Кюстендил и преценявайки, че не са отпаднали условията за административно наказване на дееца, е  процедирал  правилно по специалния ред на чл. 36 ал. 2 от ЗАНН, от което следва, че в процедурата по административно наказване не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.  

             Независимо от изложеното, като е достигнал до краен извод за незаконосъобразност на НП, районният съд е постановил правилно решение, което следва да се остави в сила.  

С оглед изхода от правния спор съдът ще присъди разноски на ответника по касационната жалба в размер на 300.00 лв., представляващи адвокатско възнаграждение и платими от ОД на МВР гр. Кюстендил, ул. „Цар Освободител“ № 12. 

Водим от горното и на осн. чл. 221 ал. 2 от АПК вр. с чл. 63в от ЗАНН, Административният съд

 

 

Р   Е   Ш   И:

 

           

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 216 от 14.10.2022 г. на  Районен съд – Кюстендил, постановено  по  АНД № 585/2022 г.

ОСЪЖДА ОД на МВР гр. Кюстендил, ул. „Цар Освободител“ № 12 да заплати на В.С.И. ***, махала „***“ № 5 сторени разноски по делото в размер на 300.00 лв., представляващи заплатено адвокатско възнаграждение.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             

 

 

          ЧЛЕНОВЕ: