Решение по дело №1682/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260317
Дата: 9 ноември 2020 г. (в сила от 18 ноември 2020 г.)
Съдия: Никола Петров Чомпалов
Дело: 20201100901682
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.София, 09.11.2020 г.

 

      СГС, VI-4 състав, в открито съдебно заседание на шести октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА ЧОМПАЛОВ

 

     При участието на секретар Славка Д., като разгледа докладваното от съдията т.д. № 1682/2020 г., взе предвид следното:

     Производството е по реда на чл. 625 ТЗ. СГС е сезиран с молба от длъжника „М.М.*“ ЕООД, с която се иска да се открие производство по несъстоятелност, защото по твърдения се намира в състояние на неплатежеспособност. Сочи се, че поради липса на активи молителят не е в състояние да изпълни публичните си задължения в размер на 90 381,78 лв. Иска се от молителя да се открие производство по несъстоятелност.

     Представена е справка от НАП, от която се установява, че към 19.06.2020 г. молителят има публичноправни задължения за данъци и осигурителни вноски в размер на общо 80215,66 лв. – главница и в размер на 10166,12 лв. – лихва, т.е общо 90 381,78 лв.

      Представен е отчет за приходите и разходите на молителя за периода 01.01.2020 г. – 31.08.2020 г.

      Представен е счетоводен баланс на молителя към 31.08.2020 г.

      Представени са счетоводен баланс към 31.12.2019 г.

 

      При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

 

      Предмет на производството пред първоинстанционния съд е подадена от длъжника молба по чл.625 ТЗ.

 

      Молбата с правно основание чл.625 ТЗ е подадена от длъжника, който е активно легитимиран да иска откриване на производство по несъстоятелност.

     Според съда подадената молба по чл.625 ТЗ е основателна и следва да се открие производство по несъстоятелност по отношение на молителя длъжник. По делото не е изслушано заключение на СИЕ, защото не е бил внесен определеният от съда депозит и допуснатата съдебна експертиза е била заличена, а това е пречка за установяване на обективното икономическо състояние на търговско предприятие, защото не са установени стойностите на активите и пасивите през годините, техните компоненти, въз основа на които да се изчислят коефицентите за ликвидност, които са показателни за способността на търговеца да изпълнява своите парични задължения. По делото обаче се установяват факти, които сочат, че молителят се намира във влошено финансово състояние, което не му позволява да изпълнява краткосрочните си задължения с наличното краткотрайно имущество.

      На първо място следва да се спомене, че след извършена служебно проверка по партидата на молителя в ТР се установи, че от вписването на дружеството в ТР 17.12.2011 г. не е обявен нито един ГФО, а за 2017 г. е обявена декларация по чл.38 ал.9 ЗСч, че не е осъществявана стопанска дейност. Този факт показва, че случаят попада в хипотезата на чл.608 ал.2 ТЗ, според която се предполага, че търговецът не е в състояние да изпълни изискуемо задължение по ал. 1, ако преди подаване на молбата за откриване на производството по несъстоятелност не е заявил за обявяване в търговския регистър годишните си финансови отчети за последните три години.

    От представената справка на НАП се установява, че натрупаните и неплатени през периода 01.04.2018 г. – 30.04.2020 г. публичноправни задължения възлизат на общо 90 381,78 лв. В случая е налице неизпълнение на публични задължения на молителя за данъци и осигурителни вноски, което фактическо обстоятелство сочи, че длъжникът е спрял плащанията по смисъла на чл.608 ал.3 ТЗ.

      В баланса за 2019 г. е вписан актив на стойност 76 – пари в касова наличност, а стойността на актива е също 76. Съдът не кредитира за достоверно вписването на актив на стойност 76, доколкото по делото няма данни през 2019 г. да е осъществяване дейност и да са реализирани приходи, които да доведат до касова наличност с посочената стойност. Това означава, че през 2019 г. имущественото състояние на длъжника не е позволявало с наличните краткотрайни активи да се покриват текущите задължения.

     От     представения по делото междинен баланс към 31.08.2020 г. се установява, че към момента стойността на актива многократно надвишава стойността на краткотрайните активи, които са с нулева стойност, от което следва, че длъжникът не е преодолял влошеното финансово състояние.

    Преценката в съвкупност на установените по делото факти обуславя правния извод, че длъжникът се намира в трайно състояние на обективна невъзможност да покрива краткосрочните си парични задължения със своите налични краткотрайни активи, както и че тази обективна невъзможност е в резултат на трайно и продължително състояние на недостиг на бързоликвидни имуществени блага, който недостиг е причината за неизпълнението на изискуемите парични задължения. 

   При тези факти съдът намира, че длъжникът е в състояние на неплатежеспособност.

   За начална дата на неплатежеспособността следва да се определи 31.12.2018 г., защото има данни за възникнали през 2018 г. публични задължения, но няма никакви данни, че към тази дата длъжникът е бил в състояние с наличното бързоликвидно имущество да изпълнява своите краткосрочни задължения, защото не е представен баланс за 2018 г.

    По делото няма данни, че към настоящия момент длъжникът притежава имущество, от което да се покрият разноските за производството, а и което да послужи за маса на несъстоятелността, от която да се удовлетворят кредиторите. С определение от 06.10.2020 г. съдът е определил на основание чл.629б ТЗ сумата от 5000 лв., която е необходима за покриване на началните разноски и е предупредил, че при непредставяне в двуседмичен срок на документ за внасяне на сумата ще настъпят последиците по чл.632 ал.1 ТЗ. Това определение е вписано в книгата по чл.634в ТЗ на 12.10.2020 г., но по делото не е представен документ, удостоверяващ внасяне на определената от съда сума.  

    При тези факти съдът намира за установено, че длъжникът към настоящия момент не притежава имущество, от което да се покрият разноските за производството, и след като не е внесена определената по чл.629б ТЗ сума, следва да бъде постановено решение по чл.632 ТЗ.

    С оглед на изложеното съдът намира, че следва едновременно длъжникът да се обяви в неплатежоспособност и в несъстоятелност и да се спре производството по несъстоятелност.

     Мотивиран съдът

РЕШИ:

           

     ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖЕСПОСОБНОСТТА на „М.М.*“ ЕООД, ЕИК *******, гр.София, ж.к. Света Троица, бул.“*******, партер, на основание чл. 630 ал. 1 т. 1 ТЗ във вр. с чл. 632 ал. 1 ТЗ.

      ОПРЕДЕЛЯ НАЧАЛНА ДАТА на неплатежоспособността – 31.12.2018 г.

      ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ на „М.М.*“ ЕООД, ЕИК ******, гр.София, ж.к. Света Троица, бул. „******, партер.

      ПОСТАНОВЯВА ПРЕКРАТЯВАНЕ дейността на предприятието на „М.М.*“ ЕООД, ЕИК ******, гр.София, ж.к. Света Троица, бул. „******, партер.

      ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ на основание чл.632 ал.1 ТЗ „М.М.*“ ЕООД ЕИК ******, гр.София, ж.к. Света Троица, бул. „******, партер.              

      СПИРА на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ производството по несъстоятелност на  длъжника „М.М.*“ ЕООД, ЕИК ******, по т.дело N 1682/20 г. на СГС.

      УКАЗВА на основание чл. 632 ал. 2 ТЗ на кредиторите и на длъжника, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок една година от вписването на решението за откриване на производство по несъстоятелност, ако се удостовери, че е налице достатъчно имущество или ако се депозира по сметка на СГС необходимата сума за предплащане на началните разноски в размер на 5000 лв.

      УКАЗВА,  че ако в 1-годишния срок от вписване в ТР на решението за откриване на производство по несъстоятелност не бъде поискано възобновяване на производството, на основание чл. 632 ал. 4 ТЗ съдът ще прекрати производството по несъстоятелност и ще заличи длъжника от ТР.

     

      OСЪЖДА „М.М.*“ ЕООД, ЕИК ******, гр.София, ж.к. Света Троица, бул. „******, партер, да заплати по сметка на СГС държавна такса от 250 лв.

 

      Да се изпрати препис от решението до АВ за вписване в ТР по партидата на „М.М.*“ ЕООД, ЕИК ******.

      Да се обяви в книгата по чл.634в ТЗ. 

    

      Решението може да се обжалва пред САС в 7-дневен срок от вписване в ТР.

 

                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: