Решение по дело №258/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 249
Дата: 21 ноември 2023 г. (в сила от 21 ноември 2023 г.)
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20237110700258
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 249 от 21.11.2023 г., гр. Кюстендил

 

   В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Кюстендил, в открито съдебно заседание на петнадесети ноември две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                             ЧЛЕНОВЕ: АСЯ СТОИМЕНОВА

                                                                                                    ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

 

при секретар Светла Кърлова и с участието на прокурор Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Ася Стоименова касационно административнонаказателно дело № 258 по описа за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и            наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по касационна жалба от началника на група „Пътен контрол” към Районно управление (РУ) – Дупница при Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОДМВР) – Кюстендил, срещу                             Решение № 336/21.09.2023 г., постановено по административнонаказателно                       дело (АНД) № 892/2023 г. по описа на Районен съд – Дупница, с което е отменено издаденото от него Наказателно постановление (НП) № 23-0348-000699/31.07.2023 г.            С посоченото наказателно постановление на Й.М.А., с                         ЕГН **********, на основание чл. 177,  ал. 1, т. 2 от Закона за движението по      пътищата (ЗДвП) е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева за нарушение по чл. 150а, ал. 1 от същия закон. В жалбата е изложено касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс. Претендира се отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление.

            Началникът на група „Пътен контрол” към РУ – Дупница при ОДМВР – Кюстендил не се явява и не се представлява в съдебното заседание по делото.

            Й.А. не се явява и не се представлява в съдебното заседание по делото. С писмено становище с вх. № 4439/14.11.2023 г. по описа на съда процесуалният му представител по пълномощие – адвокат В.С., оспорва касационната жалба като неоснователна.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата.

         Касационната жалба е допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210, ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

С обжалваното пред Районен съд – Дупница наказателно постановление административнонаказателната отговорност на Й.А. е ангажирана за това, че на 11.07.2023 г. в 21:20 часа в гр. Сапарева баня, по ул. „Иван Вазов, пред                         дом № 28, е управлявал мотоциклет марка и модел „Пежо Ин джет без да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство (МПС) – категория А. Срещу А. е съставен                                   Акт за установяване на административно нарушение (АУАН)                                            серия GA № 833204/11.07.2023 г. за нарушение по чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП. Въз основа на съставения акт е издадено процесното НП, в което са възпроизведени фактическите констатации по същия. Районният съд е приел, че в административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, а по същество – че административното нарушение не е доказано, и е отменил наказателното постановление.

В пределите на касационната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК и във връзка с посоченото в жалбата касационно основание настоящият касационен състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно като краен резултат.

Неправилно районния съд е приел, че в случая са налице формални предпоставки за отмяна на наказателното постановление. При реализирането на административнонаказателната отговорност на Й.А. не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до опорочаване на производството. Процесните АУАН и НП са съставени в предвидените за това срокове, от надлежни органи и съдържат реквизитите съответно по чл. 42, ал. 1 и чл. 57, ал. 1 от ЗАНН. Описанието на нарушението и обстоятелствата във връзка с извършаването му са посочени в степен, гарантираща правото на защита на А.. Съгласно чл. 150а,          ал. 1, пр. 1 от ЗДвП, за да управлява МПС, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него МПС. Както в процесния АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП управляваното от А. МПС е индивидуализирано чрез посочване на вида, марката и модела му – мотоциклет марка и модел „Пежо Ин джет”, като е отбелязано, че за управлението му е необходимо свидетелство за управление, валидно за категория А.                                Съгласно чл. 150а, ал. 2, т. 2 – 4 от ЗДвП за определяне правоспособността на водачите мотоциклетите се делят на три категории – А1, А2 и А, според техническите им характеристики. Непосочването в процесните АУАН и НП на техническите характеристики на управляваното от А. МПС не е довело до нарушаване на правото му на защита, доколкото по делото е безспорно установено, че                             към 11.07.2023 г. той не е притежавал свидетелство за управление, валидно за категории А1, А2 и А, даващи му право да управлява мотоциклет.

Правилен е обаче изводът на районния съд за недоказаност на нарушението.               От събраните по делото доказателства се установява, че процесното МПС е „мотопед” по смисъла на § 6, т. 14 от Допълнителните разпоредби на ЗДвП. За управлението на същото съгласно чл. 150а, ал. 2, т. 1 от ЗДвП водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категория АМ, а към 11.07.2023 г. Й.А. е притежавал такова. Процесното наказателно постановление е незаконосъобразно и като го е отменил, районният съд е постановил правилно решение.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

                                                                   Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 336/21.09.2023 г., постановено по                            АНД № 892/2023 г. по описа на Районен съд – Дупница.

            Решението е окончателно.

 

 

      

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                         2.