Определение по дело №665/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 450
Дата: 22 юни 2020 г.
Съдия: Цвета Живкова Попова
Дело: 20202100600665
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                        О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 187

Бургаският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на двадесет и втори юни две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                   Председател: Яни Гайдурлиев

                                                                      Членове:  Цвета Попова

                                                                                       Ангел Гагашев

разгледа докладваното от съдия Попова в.ч.н.дело № 665/2020 г. по описа на Бургаския окръжен съд и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 341, ал. 2 вр. чл. 249, ал. 3 НПК.

Образувано е по частен протест от прокурор при Районна прокуратура- гр. Бургас срещу определение от 27.05.2020 г., постановено в разпоредително заседание по н.о.х.д.№ 5271/2019 г. по описа на Районен съд- гр. Бургас. С посоченото определение съдът е върнал „обвинителния акт на БРП за отстраняване на допуснати процесуални нарушения, съгласно обстоятелствената част на ОА, с оглед изясняване на обстоятелствата по отношение на приложеното в досъдебното производство временно СУМПС“.

В протеста са изложени доводи за незаконосъобразност на атакувания съдебен акт. Твърди се, че на досъдебното производство не е допуснато съществено и отстранимо нарушение на процесуалните правила. Отбелязано е, че въпросите дали прокуратурата е подвела правилно фактите под правната норма и дали подсъдимият е осъществил това, за което е обвинен, се решават от съда с присъдата. Посочено е, че в хода на досъдебното производство е изяснено обстоятелството по отношение на приложеното временно СУМПС и че ако съдът приеме, че подсъдимият не е осъществил престъплението, за което му е повдигнато обвинение с обвинителния акт, то би следвало да оправдае подсъдимия, а не да връща обвинителния акт на прокуратурата на формално основание. Претендира се отмяна на определението.

Бургаският окръжен съд, след като се запозна с материалите по делото и обсъди доводите в частната жалба, прие следното:

Производството по н.о.х.д.№ 5271/2019 г. по описа на Бургаския районен съд е образувано на 20.11.2019 г. по обвинителен акт на Районна прокуратура - гр. Бургас срещу М.Д.В., ЕГН **********, с обвинение за престъпление по чл. 343в, ал. 2 НК – за това, че на 29.06.2017 г. около 15:20 часа по път № 6008, в посока от гр. Камено към надлез ж.п. гара Българово, управлявал моторно превозно средство без съответно свидетелство за управление на МПС в едногодишен срок от наказването му по административен ред за управление на моторно превозно средство без свидетелство за управление с НП № 16-7779-000378/3.01.2017 г., издадено от началника на РУ- Камено, влязло в сила на 11.01.2017 г.

В проведеното на 27.05.2019 г. разпоредително заседание първостепенният съд е приел, че на досъдебното производство са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила. Съдът е констатирал, че по досъдебното производство е приложено временно СУМПС, от което ставало ясно, че „към момента на извършване на нарушението, същото е било валидно“. Същевременно, в противоречие с посоченото твърдение, съдът е отбелязал, че въпросът с валидността на временното СУМПС следва да бъде изяснен от прокурора, тъй като този въпрос имал значение при реализиране правото на защита на подсъдимия. В това именно се изразявало отстранимото съществено процесуално нарушение, налагащо връщане на обвинителния акт на прокуратурата (без съдебното производство да бъде прекратено).

Срещу това определение е подаден частен протест, който въззивният съд намира за основателен по следните съображения:

В чл. 249, ал. 4 НПК е посочено, че допуснатото на досъдебното производство процесуално нарушение е съществено и отстранимо, само когато е довело до нарушаване на правата на обвиняемия и/или нарушаване правата на пострадалия или неговите наследници. В т.1 на същата алинея законодателят изчерпателно е изброил правата на обвиняемия, нарушаването на които приема за съществено процесуалното нарушение, като тези права са: да научи за какво престъпление е привлечен в това качество; да дава или да откаже да дава обяснения по обвинението; да участва в производството; да има защитник и да получи писмен или устен превод на разбираем за него език по чл. 55, ал. 4 НПК, когато не владее български език. В случая нито едно от посочените права на обвиняемия не е било нарушено.

В обстоятелствената част на обвинителния акт са изложени фактите и обстоятелствата, които обуславят обективната и субективна съставомерност на деянието и участието на обвиняемия в осъществяването му. Описани са действията на обвиняемия, чрез които според обвинението е осъществено престъпление по чл. 343в, ал. 2 НК. Изрично е отразено, че обвиняемият В. заявил на полицейските служители, че разполага със свидетелство за управление, което било издадено във Великобритания, но в момента не го носел. Във връзка с това изявление на обвиняемия и представеното от него впоследствие временно СУМПС, прокурорът се е позовал на отразените в писмо рег. № А-26203 от 18.09.2017 г. на ВПД Началник отдел „Интерпол и ММО“ обстоятелства – притежателите на временно СУМПС, каквото било издадено на обвиняемия, не държат изпит за правоспособност и със същото не е позволено да се управлява МПС извън територията на Великобритания. По този начин прокурорът недвусмислено е изразил становището си относно валидността на представеното на досъдебното производство временно СУМПС. Дали ще изрази съгласие с това становище или ще възприеме тезата на защитника, че свидетелството за управление отговаря на изискванията на Приложение № 6 „Национално свидетелство за управление“ на Конвенцията за пътно движение от 1968 г., районният съд следва да реши при постановяване на крайния си съдебен акт.

В случая първоинстанционният съд е приел наличие на непълнота на събраните на досъдебното производство доказателства. В разпоредително заседание обаче съдът не може да преценява пълнотата на събраните в първата процесуална фаза доказателства и да връща делото на прокурора за събиране на нови доказателства. В тази насока са задължителните указания, дадени в т. 1 на ТР № 2 от 7.10.2002 г. по н.д. № 2/2002 г., ОСНК на ВКС. В тълкувателното решение изрично е посочено, че докато прокурорът може да констатира непълнота на доказателствата и да върне делото на разследващия орган, то съдът не разполага с възможността при същата констатация да върне делото на прокурора, а следва в хода на съдебното следствие надлежно да събере исканите от страните или по свой почин доказателства, когато това се налага за разкриване на обективната истина. Като не се е съобразил с посочените указания, районният съд неправилно е върнал делото на прокурора. Това налага отмяна на атакуваното определение и връщане делото на първия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Мотивиран от изложените съображения и на основание чл. 345 НПК, Бургаският окръжен съд

                                             О П Р Е Д Е Л И:

         ОТМЕНЯ определение от 27.05.2020 г., постановено по н.о.х.д. № 5271/2019 г. по описа на Бургаския районен съд, с което делото е върнато на Районна прокуратура - гр. Бургас.

         ВРЪЩА делото на Бургаския районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

                                                                                   Членове: 1.

 

                                                                                                  2.