Решение по дело №961/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 432
Дата: 10 декември 2019 г. (в сила от 6 февруари 2020 г.)
Съдия: Мая Василева Гиздова
Дело: 20191510200961
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 август 2019 г.

Съдържание на акта

                                                 Р Е Ш Е Н И Е

10.12.2019

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

IV Н.О.

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

19 ноември

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

Мая Гиздова

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Райна Боянова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Н А Х

 

961

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                   

 

 

                                                           Р  Е  Ш  И:

           

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство,серия К № 2717514 от 18.04.2019г., на ОДМВР гр.Кюстендил, с който е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50.00 лева на основание чл.189,ал.4 във.вр. с чл.182 ал.2 т.2 от ЗДвП, за нарушение по чл.21 ал.2,във вр. с ал.1 от ЗДвП, на С.Г.М. с ЕГН:**********, законен представител на „Вайкинг” ООД,със седалище и адрес на управление гр.Кюстендил,кв.”Запад”№81,вх.В,ет.8,ап.69,като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

                        Решението подлежи на касационно обжалване, пред Кюстендилския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ АПК.

 

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

МОТИВИ: 

 

                

               С.Г.М. с ЕГН:**********, законен представител на „Вайкинг” ООД,със седалище и адрес на управление гр.Кюстендил,кв.”Запад”№81,вх.В,ет.8,ап.69,обжалва Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство,серия К №2717514 от 18.04.2019г.,на ОДМВР гр.Кюстендил, с който му е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50.00 лв., на основание чл.189,ал.4 във.вр. с чл.182 ал.2 т.2 от ЗДвП, за нарушение по чл.21 ал.2,във вр. с ал.1 от ЗДвП.

Прави оплаквания за незаконосъобразност на издадения електронен фиш, като излага подробни доводи в тази насока и твърди, че му е нарушено правото на защита, и моли същия да бъде отменен.В съдебно заседание,жалбоподателят не се явява и не изпраща представител.

 

                        Въззиваемата страна,редовно призована не изпраща представител.

                        Съдът, като взе предвид доводите на страните и събраните по делото доказателства-  показанията на разпитаните свидетели и писмените такива, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:  

                          На 18.04.2019г., около 17.21 часа, жалбоподателят управлявал лек автомобил марка „Лексус”, модел „ИС 220 Д”с ДК№КН9772ВР,негова собственост в област Кюстендил,община Дупница, по АМ-3 Струма,км.56+570,тунел 1 юг в посока Кулата, когато с техническо средство, било засечено, че жалбоподателя се движи със скорост от 102 км/ч, при ограничение на скоростта от 90 км/ч,въведено с ПЗ В-26, и предоставена снимка № 11743С6/0049947.

 В издадения електронен фиш като установена скорост е посочена 102 км/ч, при разрешена скорост от 90 км/ч, а превишаването на разрешената скорост е 12 км/ч.

За констатираното нарушение, на жалбоподателя бил издаден Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство,серия К №2717514 от 18.04.2019г., на ОДМВР гр.Кюстендил, с който му е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50.00 лв., на основание чл.189,ал.4 във.вр. с чл.182 ал.2 т.2 от ЗДвП, за нарушение по чл.21 ал.2 ,във вр. с ал.1 от ЗДвП.

                                   С оглед на така установеното, съдът счете,че жалбата е допустима. Същата е подадена в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН, от надлежна страна, а по същество е      основателна и съдът отмени Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство,серия К №2717514 от 18.04.2019г., на ОДМВР гр.Кюстендил, по следните съображения:

                                     Гореописаната фактическа обстановка съдът намира за безспорно установена въз основа на събраните в хода на производството писмени доказателства: Електронен фиш  на ОД на МВР гр. Пловдив, удостоверение за одобрен тип техническо средство, удостоверение от проверка на мобилна система за видеоконтрол, снимков материал.

                      При така възприетата и изложена по - горе фактическа обстановка и след анализ на всички събрани в хода на производството доказателства, съдът намира, че са налице основания за отмяна на атакуваното наказателно постановление изцяло като незаконосъобразно, по следните съображения:

Обжалваният електронен фиш не е издаден в съответствие с изискванията на  чл. 189, ал.4 от ЗДП. В същия са посочени: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението /ОДМВР Кюстендил/, мястото- област Кюстендил,община Дупница, по АМ-3 Струма,км.56+570,тунел 1 юг в посока Кулата, датата 18.04.2019г., точният час на извършване на нарушението, регистрационният номер на МПС, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението / управление на МПС със скорост от 102 км/ч, при ограничение на скоростта от 90 км/ч,въведено с ПЗ В-26, и предоставена снимка № 11743С6/0049947.

Видно от приложеното Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126 се установява по безспорен начин годността на техническото средство, с което е била измерена скоростта на притежавания от дружеството на жалбоподателя лек автомобил. На базата на всички събрани по делото доказателства, съдът намира за установено, че действително на датата и мястото, отразени в електронния фиш, описаният в него автомобил е извършвал движение с превишена скорост. Това обстоятелство е било установено и надлежно заснето, като правилно е и отразяването, че така е била нарушена именно нормата на чл. 21, ал.2,във вр. с ал.1 от ЗДП.

Въпреки така установената фактическа обстановка, настоящата съдебна инстанция намира, че в случая не се доказва по един безспорен начин, че жалбоподателят е извършила установеното нарушение на чл. 21, ал.2,във вр. с ал.1  от ЗДвП. Съображенията за това са следните:

На първо място изрично в разпоредбата на чл. 188, ал.1 от ЗДП се предвижда, че собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. По отношение на превозни средства, собственост на юридически лица, какъвто и настоящият случай, се предвижда, че фиш се съставя на собственика или на лицето, посочено от него като управлявал автомобила. Съобразно нормата чл. 189, ал.5 изр. 2 от ЗДВП в 14-дневен срок от получаването на електронния фиш собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал.4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

В тази връзка по делото не е налице изискуемата декларация по чл. 189, ал.5 изр.2 от ЗДП, от която е видно, че към процесната дата МПС-то не е било предоставено за ползване на друго лице.В жалбата де позира до съда е посочено, че на въпросната дата не жалбоподателят е управлявал въпросното МПС. Въпреки изложеното, обаче, вместо атакуваният електронен фиш да бъде анулиран, както се предвижда в закона, е последвало бездействие на компетентния орган.

Предвид изложеното съдът намира, че не само вмененото нарушение се явява недоказано, но и след като електронният фиш е издаден и то при условие, че от собственика на автомобила е представена информация относно лицето, на което е предоставено управлението на автомобила, с който е извършено твърдяното нарушение, то е следвало да се спази и останалата част от процедурата - да се анулира издаденият електронен фиш и да се санкционира съответният водач, а не собственикът на МПС. Последният би следвало да носи отговорност, само ако не посочи конкретен друг водач, каквото в случая не е станало. Вместо да анулира електронния фиш и използва собствения си информационен ресурс или поне вместо това да изиска допълнителни данни от жалбоподателя за посоченото обстоятелство, наказващият орган е бездействал. По този начин е било допуснато съществено процесуално нарушение, засягащо правилата за издаване на електронен фиш/анулиране на такъв, като правото на защита на уличеното лице е било ограничено до степен, в което последното е било лишено въобще от възможността му, дадена с чл. 189, ал.5 от ЗДП.

На следващо място, видно от материалите по делото, твърдяното нарушение е установено посредством мобилна система за видеоконтрол № 11743сВР. Същевременно съгласно изричната норма на чл.189 ал.4 ЗДвП установяването и заснемането на нарушенията могат да се осъществяват само при отсъствието на водач и контролен орган. Освен това съгласно Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014г. на Общото събрание на ВАС установяването и заснемането на нарушение, могат да се осъществят само със стационарно техническо средство, което е предварително обозначено и функционира автоматизирано в отсъствие на контролен орган.

В настоящия случай посочените изисквания на закона не са били спазени и по този начин се е стигнало до издаването на незаконосъобразен електронен фиш, който следва да бъде отменен.

 С оглед всичко изложено съдът намира, че обжалваният електронен фиш, като неправилен и незаконосъобразен, следва да бъде отменен.

 

По горните съображения, съдът постанови решението си.

 

 

 

                                                                                             Районен съдия: