Определение по дело №222/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 септември 2021 г. (в сила от 25 септември 2021 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20217190700222
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 8 септември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

69

гр. Разград, 08.09.2021 г.

 

   РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в закрито съдебно заседание на осми септември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

като разгледа адм. дело № 222 по описа за 2021 г., констатира следното:

 

Производството е по реда на чл. 166, ал. 4 АПК във вр. с чл. 172, ал. 6 от Закона за движение по пътищата.

Постъпила е жалба от А. Б. Ч. от гр. Р. чрез адв. Д. П. от АК – Разград, против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 21-0819-001088/ 16.08.2021 г., издадена от полицейски инспектор в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Варна, в частта ѝ, с която се разпорежда предварително й изпълнение. В жалбата се твърди, че разпореждането е незаконосъобразно, тъй като не съществуват факти, които да навеждат на извод за съществуването на някое от основанията на чл. 60, ал. 1 от АПК. На следващо място се навеждат съображения, че от предварителното изпълнение на заповедта се засяга частен интерес на жалбоподателя, който е със същата или по-висока степен на важност от тази на защитения от законодателя обществен интерес. В жалбата се твърди още, че мотивите на административния орган сочат за неправилно разбиране на смисъла от предварителното изпълнение, тъй като органът разглежда ПАМ като санкция, каквато административната мярка не е, и от там прави незаконосъобразни изводи за нуждата от приложение на чл. 60, ал. 1 от АПК. От съда се иска да отмени допуснатото предварително изпълнение.

Разградският административен съд след преценка на доказателствата по делото и доводите на жалбоподателя констатира следното:

Жалбата е процесуално допустима, но разгледана по същество е  неоснователна.

Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 21-0819-001088 от 16.08.2021 г. Н. В. П. – полицейски инспектор в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Варна, на основание чл. 171, т. 2а., буква „а“ от ЗДвП е наложил на жалбоподателя А. Б. Ч. от гр. Р. принудителна административна мярка – прекратяване на регистрацията на л.а. „БМВ Х3“ с рег. № ******** за срок от 6 /шест/ месеца.

Заповедта за налагане на ПАМ за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се издава на основание чл. 172, ал. 1 от ЗДвП.

Съгласно чл.172, ал.5, във вр. с ал.1 от ЗДвП, обжалването на този вид заповеди се извършва по реда на Административнопроцесуалния кодекс, а според чл. 172, ал. 6 от ЗДвП, подадената жалба не спира изпълнението на приложената административна мярка. Тоест заповедта, с която се налага ПАМ, подлежи на предварително изпълнение по силата на самия закон.

Съгласно чл. 166, ал. 4 АПК допуснатото предварително изпълнение по силата на закон може да бъде спряно от съда при условията на ал. 2. А съгласно чл. 166, ал. 2 АПК предварителното изпълнение може да бъде спряно, ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда. Изпълнението може да се спре само въз основа на нови обстоятелства.

Жалбоподателката не установява такива нови обстоятелства, които да обуславят настъпването на значителна или трудно поправима вреда от предварително изпълнение на оспорената заповед. Не е основание за спиране фактът, че жалбоподателката няма възможност да вози децата си до училище или на лекарски прегледи. Невъзможността за използване на автомобила е пряка последица от заповедта за прилагане на ПАМ и нейното предварително изпълнение, която е отчетена от законодателя. Целта на ПАМ е да бъде ограничена възможността за ползване на МПС, с което е осъществено административно нарушение именно за да се гарантира преустановяването му и по този начин да се запазят живота и здравето на гражданите. Непротивопоставими на тази цел са частните интереси на жалбоподателката, изразяващи се в затруднения в придвижването й, грижата за децата й или липсата на финансова възможност да закупи друг автомобил. Следва да се отбележи, че личният транспорт не е единственият възможен начин за превоз, а за изпълнението на трудови, семейни и други  задачи не е наложително използването на лек автомобил.

По изложените съображения Разградският административен съд

 

                                      О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТХВЪРЛЯ искането на А. Б. Ч. от гр. Р. за спиране на предварителното изпълнение на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 21-0819-001088/ 16.08.2021 г., издадена от полицейски инспектор в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Варна.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщението му пред Върховния административен съд.

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/