Решение по дело №1147/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1122
Дата: 2 август 2021 г.
Съдия: Гергана Димитрова Стоянова
Дело: 20217050701147
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2021 г.

Съдържание на акта

Р      Е     Ш      Е      Н     И     Е

 

№………………………..   2021 година,

 

гр.ВАРНА

В   И  М  Е  Т  О   Н  А   Н  А  Р  О Д  А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Варна, Втори тричленен състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА СТАНЕВА

                                        ЧЛЕНОВЕ: ГЕРГАНА СТОЯНОВА 

                                                            ДИМИТЪР МИХОВ

 

В съдебно заседание, проведено на 01.07.2021 г при секретаря Наталия Зирковска и с участието на прокурора Силвиян Иванов, разгледа докладваното от съдия Гергана Стоянова КНАХД № 1147/2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по  жалба на Агенция „Пътна инфраструктура, Национално ТОЛ Управление – Специализирано звено към АПИ”, депозирана чрез процесуален представител срещу Решение № 260494/13.04.2021 г. на ВРС, постановено от ХХІІ състав по НАХД № 643/2021 г. по описа на ВРС.

С  него е отменен издаденият от касатора  Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от ЗП, с № **********, с който за допуснато от И.П. ***,  за нарушение на чл. 139, ал. 5 и ал. 6 от ЗДвП, вр. с чл. 102, ал. 2 от ЗДвП и на основание  чл. 179, ал. 3, вр. с чл. 187а, ал. 1 от ЗДвП му е наложено административно наказание "Глоба " в размер на 300 лева.

Касаторът счита решението за незаконосъобразно, постановено при неправилно приложение на материалния закон и необоснованост – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Навежда доводи, че по сметката на Агенция „Пътна инфраструктура” се внасят различни видове такси и именно идентификационните данни на автомобила са от съществено значение за активирането на валидна електронна винетка.

Изтъква, че потребителят посочвайки държава на регистрация в Република Вануату заплаща валидна винетна такса за автомобил регистриран в тази държава. Позовава  се на разпоредбата на чл.5, ал.3 от Наредба №-45 от 24.03.2000 г., според която при неправилно декларирани данни, законодателят е създал фикция, според която се счита, че за съответното ППС не е платена винетна такса. Позовава се и  на разпоредбата на чл.10а, ал.3 от ЗДвП, според която е въведено императивно правилното деклариране на регистрационния номер. Счита за неправилен  изводът на въззивния съд за наличие на предпоставки за приложение на чл.28 от ЗАНН. За необоснован счита извода на същия съд за допуснато съществено процесуално нарушение  неспазването на предвидената в закона форма на ЕФ.

Въз основа на изложеното формира искане за отмяна на обжалваното решение и потвърждаване на наказателното постановление. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. В случай на евентуалност е направено възражение за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение на ответника.

Ответникът И.П.П., чрез адв. М. оспорва касационната жалба. Излага доводи, че същата е неоснователна. Претендира присъждане на съдебни разноски, съгласно представен списък.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Моли, оспореното решение на ВРС да бъде оставено в сила.

Касационната инстнация в настоящия си  състав обсъди възраженията и доводите на страните,  съобрази ги с  доказателствата по делото и с относимата правна уредба, и прие следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е от надлежна страна и в законоустановения срок, пред компетентен съд. Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна въззивният съд приел за установено следното:

На 03.04.2020 г. е била закупена годишна електронна винетка от „Т.Б. ” ЕАД със срок на действие до 03.04.2021 г. за лек автомобил до 3.5 т. с регистрационен номер **. Във винетката било посочено, че националността на автомобила е VU – Вануату.

На 29.04.2020 г. в 12.15 ч. лек автомобил „Ауди” с рег.№**, с обща техническа допустима максимална маса 2675 кг., брой оси 2, категория ППС, Евро 5, преминал покрай устройство – елемент от електронната система за събиране на пътни такси по чл.10, ал.1 от ЗП, намиращо се в Община Долни чифлик, на път І–9, км.150+249. Устройството отчело, че автомобилът се движи без заплатена винетна такса по чл.10, ал.1 от ЗП. Срещу собственика на ППС – И.П.П. бил издаден ЕФ №**********, в обстоятелствената част на който било описано извършеното нарушение. Посочена била правната квалификация по смисъла на чл.139, ал.5 и ал.6, вр. чл.102, ал.2 от ЗДвП, като бил определен и размер на наказание с посочено правно основание за налагането му – чл.179, ал.3 вр. чл.187а, ал.1 от ЗДвП. Електронният фиш бил надлежно скрепен с доказателства – снимков материал от техническото средство, справка за винетна такса и справка за собственост на автомобила. В срок не било постъпило компенсаторно плащане на таксата по чл.10, ал.2 от ЗП.  

В хода на съдебното дирене били приобщени справка за наличие на винетка, справка за собственост на МПС, разпечатка и фискален бон от „Т.Б. ” ЕАД, справка от електронната система на Агенция „Пътна инфраструктура” относно МПС, Заповед на председателя на управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура” с приложен образец на електронен фиш, както и веществени доказателства.  

Въззивният съд  отменил електронния фиш, приемайки, че представеният по делото образец на електронен фиш е утвърден  еднолично от председателя на управителния съвет на АПИ, поради което не е спазена формата и е нарушен чл.189ж от ЗДвП. Отделно изтъкнал,  че електронният фиш е материално незаконосъобразен, тъй като от събраните доказателства се установява, че за  процесното МПС е била заплатена едногодишна винетна такса, валидна към датата на заснемане. Погрешно е била посочена като държава на националност на МПС VU – Вануату, а не Република България, като от това не са произтекли вредни последици. Предвид факта, че е установено неточно вписване на данните, както и че за жалбоподателя това нарушение е първо, съдът е приел, че са налице предпоставки за прилагане на чл.28 от ЗАНН.   

Решение е правилно.

Изводите на въззивния съд за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в хода на административнонаказателното производство и нарушение на материалния закон, обуславящи отмяна на наказателното постановление са правилни и се подкрепят от касационната инстанция. Възраженията на касатора в обратния смисъл  са неоснователни. Установената по делото фактическа обстановка изцяло съответства на събраните в хода на производството доказателства.

Въззивният съд правилно е приел, че в конкретния случай по категоричен начин е установено, че от страна на водача и собственик на МПС П. е заплатена дължимата винетна такса, което се установява от коментираните в решението писмени доказателства, правилно посочен и деклариран регистрационният номер  на процесното МПС, като единствено вместо националност - Република България, е посочено VU – Вануату.

При заплащането на винетната такса собственикът е изпълнил задължението си по чл. 10а, ал. 3 от ЗП като коректно е декларирал изискуемите от закона обстоятелства, в т. ч. и правилния регистрационен номер на автомобила. Погрешното отразяване на подадените от задълженото лице данни в „Т.Б. ” ЕАД и от там в информационните масиви на АПИ и съответно генерирането на електронен документ /електронна винетка/, удостоверяващ заплатена винетна такса за автомобил с националност VU – Вануату, няма как да бъде вменено във вина на лицето, извършило плащането. Обстоятелството, че по независещи от лицето причини не е била издадена електронна винетка с коректно съдържание налага извод за липса на съставомерно деяние, което да бъде квалифицирано като административно нарушение.

Споделя се и алтернативния  извод на въззивния съд,  че деянието има характеристиките на такова по чл. 28 от ЗАНН. Преценката за "маловажност"  на случая е правилна, направена е на база фактическите данни по  конкретния случай, отчетени са вида на нарушението, наличието на  вредни последици, степента на обществена опасност, като се отчита същността и целите на административнонаказателната отговорност. В случая тежестта на нарушението не е висока, предвид незначителната обществена опасност и характера на засягане на обществените отношения. Неоспоримият факт, че е заплатена винетната такса е от съществено значение, тъй като не може да се третират по един и същи начин лице, което  не е плащало такава и лице, което е изпълнило задължението си, но поради грешка е посочило страна на националност - VU – Вануату, вместо Република България. Тези две обстоятелства изсключват какъвто и да е умисъл за извършване на административно нарушение, вредни последици липсват.

 

Неоснователно се твърди в касационната жалба, че оспореното решение е необосновано. Съгласно разпоредбата на чл.348, ал.1 от НПК необосноваността на въззивното решение не е касационно основание, а представлява такова по АПК – чл.209, т.3.

Изложеното обосновава извод за отсъствие на касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК налагащи отмяна на решението, поради което следва да бъде оставено в сила като правилно.

  При този изход на спора своевременно направеното от процесуалният представител на ответника И.П.П. искане за присъждане на разноски се явява основателно и следва да се уважи в пълния му размер Възражението на касатора за прекомерност е неоснователно. Съгласно разпоредбата на чл.18, ал.2 от Наредба за минималните размери на адвокатските възнаграждения, ако административното наказание е под формата на глоба, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетение. Разпоредбата на чл.7, ал.2, т.1 предвижда за процесуално представителство, защита и съдействие по дела с определен интерес при интерес до 1000 лв. - 300 лв. В случая възнаграждението на процесуалният представител на ответника не е над размерите посочени в Наредба за минималните размери на адвокатските възнаграждения, поради което следва да се присъди в претендирания размер.

 Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2,  от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, втори  тричленен състав при АС Варна

 

 

Р     Е     Ш     И    :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260494/13.04.2021 г., постановено от ХХІІ състав при ВРС по НАХД № 643/2021 г. по описа на същия съд.

 ОСЪЖДА Агенция „Пътна инфраструктура Национално ТОЛ Управление“, да заплати на И.П.П. ЕГН **********, адвокатско възнаграждение в размер на 300 /триста/ лева.

 

           РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ:1.              

 

   2.