Решение по дело №6296/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 3869
Дата: 15 октомври 2019 г. (в сила от 15 май 2021 г.)
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20175330106296
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 април 2017 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 3869                 15.10.2019 г.                    Гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, I-ви гр. състав в открито съдебно заседание на седми октомври две хиляди и петнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

 

при участието на секретаря Цвета Василева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 6296 по описа на ПРС за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени са обективно съединени искове с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 от КТ вр. с чл. 225, ал. 1 от КТ, и чл. 86 от ЗЗД.

Ищцата В.А.Д. с ЕГН ********** *** е предявила срещу Спортно училище „В. ***, представлявано от И.Х.Д.обективно съединени искове да бъде признато за незаконно уволнението й, извършено със Заповед № ***/28.02.2017 г., с която й е наложено дисц. наказание „уволнение” и ТПО е прекратено, и като такова да се отмени, да бъде възстановена на заеманата преди уволнението длъжност „***“, и да бъде осъден ответника да й заплати обезщетение за времето, за което е останала без работа вследствие на незаконното уволнение, за периода от 28.02.2017г. до 28.08.2017г. в размер на 6191,82 лева. Претендира законна лихва разноски.

Ищецът твърди да е работил по ТПО с ответника, на длъжност „***” по безсрочно ТПО. Със Заповед № ***/28.02.2017г. на ***на училището ТПО на ищеца било прекратено, считано от 28.02.2017г., като на ищеца било наложено дисциплинарно наказание „уволнение“ за това, че на 14.02.2017г. около 09:20 часа в ***стая на Спортно училище „В. *** е взела чужда вещ /*****/, оставени на масата от *****, което нарушение представлява тежко нарушение на трудовата дисциплина – злоупотреба с доверието на работодателя, уронване доброто име на училището, нарушаване нормите на етичния кодекс на училището, правилника за трудовия ред и длъжностната характеристика.

Твърди се, ищецът да не е извършил вмененото му във вина нарушение, тъй като вземането на *****е станало случайно, като ищцата не била вложила умисъл за тяхното присвояване и облагодетелстване, понеже ги е помислила за свои. Когато установила, че това не били нейните ***, ищцата сама направила постъпки за тяхното връщане. Настоява се на това, че на ищцата не става ясно как работодателя е установил, че умишлено е извършила действия по прикриване на деянието и въз основа на какви обстоятелства е счел, че е налице злоупотреба с доверието му, след като не  е налице накърняване на негово имущество.

На следващо място се твърди, че в заповедта липсва описание на извършени от ищцата други тежки нарушения на трудовата дисциплина.

Твърди се, че след уволнението на ищцата в периода от 28.02.2017г. до 28.08.2017г. същата да е останала без работа. Ето защо се твърди уволнението да е незаконосъобразно извършено и се моли да се отмени, като се претендират разноски.

Препис от исковата молба е връчен на ответника, от който в законоустановения срок е депозиран и писмен отговор, чрез пълномощника му адв. М.Л.. С отговора се взема становище за неоснователност на предявените искове.

Признава се, че между страните е съществувало ТПО, като ищецът е заемал посочената в исковата молба длъжност, от която е уволнен дисциплинарно.

Твърди се уволнението да е законосъобразно извършено, да е спазена процедурата по изискване на обяснения от служителя преди налагане на наказанието, да са събрани дадените такива от ищеца и оценени, наказанието да е наложено с мотивирана писмена заповед в преклузивния срок за налагане на наказанието, заповедта да е издадена от оправомощено лице и наложеното на ищеца най-тежко дисциплинарно наказание да съответства на тежестта на констатираното нарушение. Твърди се от формална страна всички изисквания за законосъобразно провеждане на дисциплинарната процедура да са спазени и че възраженията на ищеца в тази връзка са неоснователни. Твърди се заповедта да има всички изискуеми от Кодекса на труда реквизити, които ищецът твърди да липсват, и да са спазени критериите на чл. 189, ал. 1 от КТ. Заповедта била надлежно връчена на ищеца срещу подпис. Предвид дотук изложеното се моли исковете да се отхвърлят.  

                Съдът, като взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

За да бъде уважен искът по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ да се признае уволнението за незаконно, и като такова да бъде отменено, е необходимо ищецът да установи, че е работил по трудово правоотношение с ответника, че същото е прекратено поради налагане на дисциплинарно наказание “уволнение”, като оттам насетне в тежест на ответника е да установи законосъобразността на оспорената заповед, а именно - че същата е издадена от компетентен орган, носител на работодателската и в частност - дисциплинарната власт, че заповедта притежава изискуемите от закона реквизити, че е било налице посоченото в заповедта основание за прекратяване на трудовото правоотношение – че ищецът е извършил посоченото в заповедта нарушение на трудовата дисциплина и че същото е извършено виновно; че тежестта на нарушението съответства на тежестта на наказанието, че процедурата по налагане на дисциплинарното наказание е спазена, че на ищеца са били изискани обяснения преди налагане на наказанието за всяко едно от нарушенията, за които същото е наложено,  и че наказанието е наложено в предвидените в разпоредбата на чл. 194 от КТ срокове.

В настоящия случай между страните не се спори, и от представените по делото писмени доказателства –ДС към трудов договор от 14.02.2017 г., се установява, че ищцата е работила при ответника на длъжността „***” по безсрочно ТПО с основно месечно възнаграждение 738 лева и доп. такова за тр. стаж и проф. опит – 23 % - 192,97 лева. 

С писмо искане с изх. № ***от 27.02.2017г., връчена на ищцата на 27.02.2017г. са искани писмени обяснения относно извършено от нея нарушение на трудовата дисциплина, състоящо се в това, че на 14.02.2017г. около 09,20 часа е взела *****на ***от масата в ****, като е даден срок за обяснения до 28.02.2017г. в кабинета на ***в ***на училището. На 28.02.2017г. ищцата е дала обяснения, на които е поставен входящ номер от ответника, в които посочва, че на 21.02.2017г. докато почиствала автомобила си, намерила чифт *** под жабката на пасажерското място, а същевременно в найлонова торба в багажника на нейния автомобил намерила друг чифт ***. Тогава осъзнала, че явно е припознала чужди ***и ги е сложила в чантата си. Посочила е, че *****са почти идентични, като си спомнила, че на бялата дъска в ***стая имало съобщение от нейната ***, като веднага й се обадила, за да й ги върне.

С оспорената заповед на ищцата на осн. чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ, вр. с чл. 187, т. 8, пр. 1  и т. 10 от КТ,  вр. с писмените обяснения на ищеца, на ищцата е наложено наказание „уволнение” затова, че на 14.02.2017г. около 09:20 часа в ***стая на Спортно училище „В. *** е взела чужда вещ /***/, оставени на масата от *****. След поставяне на съобщение на дъската на 15.02.2017г. в ***стая от ***, ищцата не  е уведомила никого за взетите вещи. На 21.02.2017г. в 13.10 часа след проведена оперативка с учителите и възпитателите е взето решение за отправяне на покана за връщане на *****и предупреждение за внасяне на жалба до РП, като въпреки това ищцата не връща ***, което нарушение представлява тежко нарушение на трудовата дисциплина – злоупотреба с доверието на работодателя, уронване доброто име на училището, нарушаване нормите на етичния кодекс на училището, правилника за трудовия ред и длъжностната характеристика.

По делото е представено и приобщено като веществено доказателство, чрез оглед от съда на компактдиска на запис от ***стая от 14.02.2017г., на който се виждат действията на ищцата, изразяващи се насочване на мястото, на което са поставени чуждите ***, тяхното внимателно оглеждане и отнасяне от ищцата, прикривайки ги с папки и хартия, и напускайки помещението. Тезата на ищцата, че се е била объркала, понеже взела *****за свои е неиздържана, понеже *****се намират на място, където се оставят предмети на друг учител, *****са изнесени от ищцата прикривайки ги с други предмети и накрая, но не на последно място ищцата не е представила нейните ***, с които е объркала  чуждите ***. Или поведението на ищцата води до единствения категоричен извод, че  е знаела, че *****са чужди. В този смисъл са и изводите на наказателния съд по обжалвано от ищцата наказателно постановление за наложената й глоба от 100 лева за извършеното от нея административно нарушение по член 218б от НК във вр. с член 194, ал. 3 от НК, видно от приложеното решение № 252 от 11.02.2019г. по анд № 4946/2018г. по описа на РС Пловдив, ХХ н.с., влязло в сила на 20.06.2019г.

По делото са разпитани свидетелите на ответника В.К., М.С., А.Д.-Д., както и свидетели на ищцата В.А. и Е.Ц..

Според показанията на свидетелите М.С., А.Д.-Д., гледали записа от камерата в ***стая, се установява същите да са възприели описаната по-горе фактическа обстановка като поведение на ищцата, както и за предприетите от ***действия и съответинте действията на съвета на учителите и възпитателите. От разпита на св. К. се установява, че върху записа не са били осъществени външни намеси, както и че този свидетел сам е свалил записа от камерата, понеже неговата фирма отговаря за обслужването й.

                  Разпитаните свидетелки В.А. и Е.Ц. разказват, че са били в ***стая с ищцата на 14.02.2017 г. по време на инцидента, но не са разбрали какво е станало, нито са видели каквото и да е, а това е обяснимо, понеже и двете свидетелки са се занимавали с обичайните им задължения и не могат да предположат, че в тяхно присъствие техен колега извършва посоченото нарушение.

При така установените факти съдът намира следното:

По иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ: Същият е основателен, тъй като уволнението е законосъобразно извършено.

 В процесния случай претендираното деяние, отразено в обжалваната заповед, съответства на събраните по делото доказателства, като заповедта съдържа пълните данни за нарушителя, достатъчна индивидуализация за времето ои предмета на напрушението, обстоятелствата при които е било извършено, включително и поведените она ищцата по време и след извършване на нарушението.

Работодателят е квалифицирал деянието по чл. 190, ал. 1, т. 4, предл. 1 КТ - злоупотреба с доверие“. Разпоредбата на чл. 190, ал. 1, т. 4, предл. 1 КТ предвижда възможност, при допуснато нарушение, изразяващо се в злоупотреба с доверие работодателят да наложи на работника дисциплинарно наказание „уволнение.

Съгласно установената съдебна практиказлоупотреба с доверието на работодателя“, по смисъла на чл. 190, ал. 1, т. 4, предл. 1 КТ, е умишлено нарушение на трудовите задължения, изразяващо се в използване оказаното от работодателя доверие за неправомерно извличане на определена облага за работника/служителя или за другиго или за увреждане на работодателя. Нарушението има своите различни проявни форми, като общото между тях е злепоставяне на отношенията на доверие между работник и работодател. Поведението на ищцата съставлява уронване на доброто име на работодателя, като ищцата не  е оправдала оказаното й доверие.

Понеже деянието е извършено умишлено от учител, който според своята професия и квалификация следва да бъде морален пример за обществото и за своите ученици, съдът намира, че доверието на работодателя е накърнено в по-голяма степен и това съответно обосновава налагането на най–тежкото дисциплинарно нарушение.

Това отношение обосновава налагането на най-тежкото дисциплинарно наказание. С издаването на обжалваната заповед работодателят законосъобразно е упражнил правото си да наложи дисциплинарно наказание „уволнение” на ищеца, поради което предявеният иск за признаване на уволнение за незаконно следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

                С оглед изхода на спора по главния иск неоснователни се явяват и исковете по чл. 344, ал. 1, т. 2 и 3 от КТ за възстановяване на ищеца на заеманата преди уволнението длъжност и за заплащане на обезщетение за оставане без работа, като акцесорни.

               С оглед изхода на спора ответникът има право на присъждане на разноските по делото. Разноските са претендирани и се доказва да са извършени такива  в размер на 1132 лева– платено адв. възнаграждение и депозит за свидетели. Същите следва да се възложат в тежест на ищеца.

Така мотивиран, съдът

 

                                             Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от В.А.Д. с ЕГН ********** *** против Спортно училище „В. ***, представлявано от И.Х.Д., обективно съединени искове да бъде признато за незаконно уволнението й, извършено със Заповед № ***/28.02.2017 г., с която й е наложено дисц. наказание „уволнение” и ТПО е прекратено, и като такова да се отмени; да бъде възстановена на заеманата преди уволнението длъжност „***“, и да бъде осъден ответника да й заплати обезщетение за времето, за което е останала без работа вследствие на незаконното уволнение, за периода от 28.02.2017г. до 28.08.2017г. в размер на 6191,82 лева, като неоснователни.

ОСЪЖДА В.А.Д. с ЕГН ********** *** да заплати на Спортно училище „В. ***, представлявано от И.Х.Д. разноски от 1132 лева– платено адв. възнаграждение и депозит за свидетели.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски окръжен съд с въззивна жалба в двуседмичен срок от датата на постановяването му –21.10.2019 г., на осн. чл. 315, ал. 2 от ГПК.

Препис от решението да се връчи на страните.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала: Ц.В.