Решение по дело №5407/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 10 февруари 2021 г.)
Съдия: Мария Димитрова Каранашева
Дело: 20192230105407
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                             РЕШЕНИЕ  705

                              гр. Сливен , 17.07.2020г.

 

                            В ИМЕТО НА НАРОДА

Сливенския районен съд, гражданско отделение, VІІ-ми състав в публичното  заседание   на  деветнадесети юни, през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                   

                             Председател : Мария Каранашева

 

при секретаря  Добринка Недкова

като разгледа докладваното от    съдия  Каранашева                       

гр. дело   № 5407 по описа за  2019 год. на СлРС ,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

В исковата молба се твърди, че между ищцовото дружество и собственика на л.а с ДК №СН2900 АС е сключена застрахователна полица Каско на МПС със срок на действие от 6.09.2017 г. до 5.09.2018 г. Сочи се, че на 7.03.2018 г. в гр. Сливен,в райна на кв.К.  е настъпило ПТП, при което МПС с ДК №СН 2900АС, движейки се правомерно по пътното платно, навлиза в необезопасена и необозначена дупка на пътя, вследствие на което са нанесени вреди на горепосочения лек автомобил, собственост на Т. М. Д..За настъпилото ПТП е съставен протокол за ПТП и съгласно съставения протокол вина за настъпилото ПТП има Община Сливен, която стопанисва пътя и водачът на МПС е правоспособен водач на МПС, не е употребил алкохол към момента на ПТП, няма вина за настъпилото ПТП и спрямо него не е образувана административно наказателна преписка.Сочи се, че нанесените вреди са описани в протокол за оглед и оценка на  щети от 8.03.2018г.По заведаната претенция е било определено застрахователно обезщетение в размер на 316.16лв, което е изплатено изцяло на сервиза, извършил ремонта.. Твърди се , че пътя, на който е настъпило процесното ПТП е общински и ответника е следвало да го стопанисва и поддържа и да сигнализира незабавно препятствията по него и да ги отстранява в най-кратък срок.Твърди се, че с регресна покана ищцовото дружество е поканило ответника да му заплати изплатеното застрахователно обезщетение.

Поискано е, да бъде осъдена Община  Сливен да заплати на ищцовото дружество сумата от 316.61лв, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на предявяване на исковата молба, както и да бъдат присъдени на ищеца направените по делото разноски.

Съдът е квалифицирал главния осъдителен  иск, като такъв с правно основание основание в чл.410, ал.1т.2 от КЗ  във връзка с чл. 49 от ЗЗД.

Указано е на  ищцовото дружество, че доказателствената тежест по отношение на факта на сключване на застраховка Каско , срока на действие на застраховката, настъпването на ПТП на пътното платно в кв.Клуцохор на общински път, причинените щети, стойността на причинените щети, причинната връзка между ПТП и нанесените щети, че щетите са причинени в следствие на наличието и необезопасяването на дупка върху пътното платно, факта, че е изплатено застрахователното обезщетение, е тяхна.

 В едномесечния срок за отговор, отговор от ответника е постъпил.

В отговора е заявено, че не може да се направи категоричен извод за осъществяването на твърдяното ПТП,не са причинени вреди на собственика вследствие на ПТП-то.Оспорен е описания механизъм за настъпване на ПТП, както и размера на вредите.Сочи се, че застрахователя не е имал основание да заплаща застрахователно обезщетение.Сочи се, че от протокола за ПТП се установява, че водачът на МПС се е движил в междублоковото пространство в кв.К., което и жилищна зона.Твърди се, че настъпилата вреда може да е в резултат на съпричиняване от водача на МПС, поради несъобразяване с пътната обстановка или неспазване на чл.62, т.2 от ЗДвПНе са били налице предпоставките за заплащане на застрахователно обезщетение, визирани в общите условия.Посочено е, че претендираните средства за завишени и вина за настъпването на ПТП-то има водача на МПС, тъй като не се е съобразил с пътните условия, с възможните препятствия на пътното платно и не се е движил със скорост съобразена с пътната обстановка и не е възприел твърдяното препятствие на пътя поради  разсеяност или поради несъобразена скорост.

Оспорено е твърдението, че е съществувала дупка.Твърди се , че не е налице причинно следствена връзка между ПТП-то и настъпилите вреди.

Направено е и възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на водача на МПС, тъй като е управлявал МПС-то с несъобразена скорост и не при липса на съобразителност и внимание и не е могъл  да спре преди дупката.Посочено е, че водача е могъл да избегне настъпването на ПТП и да заобиколи необезопасената шахта.

Поискано е, да бъде отхвърлен предявения иск като неоснователен и недоказан, като е направено евентуално искане да не бъде уважавано в пълен размер.

Указано е на ответника, че доказателствената тежест по отношение на направеното възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на водача е негова.

В съдебно заседание ищцовото дружество в писмено становище, моли да бъдат уважени предявените искове, да бъде осъдена Община Сливен да заплати на ищцовото дружество изплатеното застрахователно обезщетение и направените по делото разноски.

В съдебно заседание Община Сливен, чрез юриск. Х., моли да бъде отхвърлен предявеният иск и да бъдат присъдени на Община Сливен направените по делото разноски - юрисконсултско възнаграждение. Направено е възражение за недължимост, евентуално за прекомерност на направените разноски от ищеца.

            Съдът на основание чл. 235, ал. 2 от ГПК,  след като обсъди становището на страните и представените и приети по делото писмени  и гласни доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

            На 5.09.2017 г. е сключена застрахователна полица по застраховка Каско на МПС като застраховащ е посочено Таня Минчева Д.,  застраховател ЗД Евроинс АД, за периода от 6.09.2017 г. до 5.09.2018 г. по отношение на лек автомобил  марка Ауди А3, с рег. №  СН 2900 АС, като застрахователен риск е посочено, че е покрито пълно каско,. Застрахователната премия е договорена на разсрочено плащане в брой на четири вноски. Застрахователната полица  е подписана  от застраховащия и от представител на застрахователното дружество.

С протокол за ПТП от  7.03.2018г. е констатирано настъпване на ПТП на 7.03.2018г. около 16.30часа с участник 2 лек автомобил марка Ауди А3, с рег. №  СН 2900 АС, управляван от М.Г.В., собственост на Т. М.Д..В протокола е отразено, че е настъпило ПТП с материални щети-ляв праг, предна лява врата и други.В графа обстоятелства, нарушения и условия за ПТП е описано участник 2, движейки се в междублоковото пространство в кв.К., между блок … и блок …, попада в необезопасен отвор, настъпва ПТП с материални щети.

С декларация от 7.03.2018 г. от М.Г.В., за това че на 17.03.2018 г.  при управление на лек автомобил  марка  Ауди А3, с рег. №  СН 2900 АС, при движение в междублоковото пространство превозното средство е попаднало в необезопасен отвор и настъпило ПТП с нанесени материални щети -ляв праг, предна лява врата и други.

От свидетелство за управление на МПС на М.Г.В. се установява, че е правоспособен водач за категория А,В и С.

От контролен талон на М.Г.В. се установява, че има 39контролни точки.

            От свидетелство за регистрация на МПС лек автомобил марка Ауди А3, с рег. №  СН 2900 АС се установява,че като собственик е записана Таня Минчева Д..

            От застрахователна полица гражданска отговорност на автомобилистите се установява, че   по отношение на лек автомобил         марка Ауди А3, с рег. №  СН 2900 АС е сключена застраховка гражданска отговорност със срок на застраховката 21.08.2017г. до 20.08.2018г.

На 14.03.2018 г. е направен опис на претенцията , като е посочено че са повредени лайсна предна лява врата, дръжка предна лява врата, капак предна лява врата.

С опис заключение по щета е калкулирана стойност на увредените детайли в размер на 316.61 лв.

С доклад по щета е предложено да се изплати на сервиза, извършил ремонта сума в размер на 316.61 лв.

С възлагателно писмо от 14.03.2018г. ЗД Евроинс АД е възложило на Кондор Ауто ЕООД да извършат ремонт на лек автомобил марка Ауди А3, с рег. №  СН 2900 АС.Възлагателното писмо е подписано от застрахования Таня Минчева Д. и от представител на застрахователя.

С приемо предавателен протокол от 16.03.2018г. Таня Минчева Д.  е приела без възражения и с отбелязване, че ремонта е извършен качествено лек автомобил марка Ауди А3, с рег. №  СН 2900 АС от Кондор Ауто ЕООД.

На 23.03.2018г. е издадена фактура от Кондор Ауто ЕООД до ЗД Евроинс АД за извършения ремонт на лек автомобил марка Ауди А3, с рег. №  СН 2900 АС на стойност 316.61лв.

С платежно нареждане от 26.04.2018 г. е изплатено по сметка на Кондор Ауто ЕООД сумата от 316.61 лв. от ЗД Евроинс АД.

На 13.06.2018 г. ЗД Евроинс АД е изпратило регресна покана до Община Сливен и е поискано да се изплати застрахователното обезщетение в размер на 316.61 лв. Поканата е връчена на община Сливен на 15.06.2018 г.

С писмо от 10.01.2020г. от АПИ,МРРБ е посочено, че цитирания  пътен участък в молба от 6.01.2020г. се намира в урбанизирана територия и не е част от републиканската пътна мрежа, поради което не попада под надзора на АПИ.

С писмо от Община Сливен до ЗД Евроинс АД е посочено, че с акт №1394, съставен на 22.11.2002г. УПИ ІІІ в кв.219, с площ от 13 500кв.м. отреден за комплексно жилищно строителство, КОО, търговия и подземни гаражи, съгласно действащия ПУП на кв.К.-гр.Сливен е частна общинска собственост, като теренът на междублоковото пространство на блок 19 и на блок 20 попада в същия.Теренът представлява заравнен и тромбован насип.По плана за регулация на ПУП на кв.К.-гр.Сливен в кв.219 е предвидена бъдеща и все още нереализирана улица с осови точки 653-653а.

С акт №1394, съставен на 22.11.2002г. УПИ ІІІ в кв.219, с площ от 13 500кв.м. отреден за комплексно жилищно строителство, КОО, търговия и подземни гаражи, съгласно действащия ПУП на кв.К.-гр.Сливен е актуван като частна общинска собственост.

От представена по делото скица се установява, че предвидената и все още нереализирана улица е от блок 19  и по протежение на целия блок 20.

От показанията на свидетеля В. се установява, че ПТП-то е станало на 7.03.2018 г. ,докато свидетелят е управлявал лек автомобил марка Ауди А3, с рег. №  СН 2900 АС зад бл.19 в кв.Клуцохор гр.Сливен, когато е автомобила е преминал и се отворила дупка.От показанията на свидетелят е видно, че докато се е движил в междублоковото пространство е карал със скорост под 20 км.От показанията му е видно, че след като слязъл, свидетелят видял че има щети по автомобила в долната страна и се е отворила някаква голяма дупка под автомобила.От показанията на свидетелят се установява, че зад блока има гаражи и пред гаражите преминават постоянно коли.От показанията на свидетеля е видно, че това пространство се ползва, както от пешеходци, така и от коли, така и за да си  паркират хората колите в гаража.От показанията на свителя се установява, че самия свидетел е изкарвал колата си от гаража, когато е станало ПТП-то.От показанията му е видно, че дупката е била в диаметър около 30-40см в диаметър, с много голяма дълбочина около метър два и свидетелят нямал възможност за реакция , за да избегне дупката.От показанията му се установявя, че не е било сигнализирано наличието на препятствие и след като ПТП-то е станало настъпили увреждания по автомобила-по прага  под вратата предна лява и по самата предна лява врата.От показанията му е видно че свидетелят се е обадил на КАТ и е останал на място, бил изпробван за алкохол, пробата била отрицателна и не му е съставян акт за административно нарушение.От показанията му е видно, че дупката е останала около седмица и след това хората от блока са я запушили.От показанията на свидетеля е видно, че живее в блок 19 в кв.Клуцохор и затова е ползвал гаражите зад блока.От показанията му е видно, че дупката се намира на 10-20м от блока.Гаража на свидетеля е метална конструкция, а зад блок до гаражите пътно платно, по което да се движи свидетеля няма.

От назначената и изпълнена по делото съдебна авто-техническа експертиза се установява, че наличието на несигнализирана неравност на платното за движение е технически неправилно, което е създало опасност за водача на автомобила. Данните по делото показват, че препятствието не е обезопасено с нужната хоризонтална и вертикална маркировка. От техническа гледна точка пътя е всяка земна площ, предназначена за движение на пътни превозни средства и не следва да са налице неравности, които създават опасност за движещите се по платното за движение.  От заключението на вещото лице е видно, че е налице причинно следствена връзка между нанесените щети по автомобила и механизма на възникване на ПТП.В залючението е посочено, е увреждането е настъпило при преход на автомобила  през наличната неравност.От заключението се установява, че стойността на щетите за възстановяване на автомобила са 316.20 лв. Скоростта при която е възможно да настъпят така описаните щети отговаря на скорост от около 20 км/ч. Водачът на автомобила е нямала техническа възможност да предотврати ПТП-то чрез спиране преди наличната неравност, като се има предвид възможността за възприемане на наличната неравност с оценка на габаритите на неравноста.

            Съдът кредитира изцяло заключението на вещото лице У. по назначената, изпълнена и приета по делото съдебна авто-техническа експертиза, като обективно, безпристрастно и компетентно извършена.

              От назначената и изпълнена съдебно счетоводна експертиза се установява , че ЗД Евроинс АД е наредило плащане по щетата от разплащателната си сметка в Уникредитбулбанк в полза на Кондор Ауто ЕООД на 26.04.2018г. и на 26.04.2018г. по банковата сметка на Кондор Ауто ЕООД в ОББ е постъпила сумата от 316.61лв-плащане на ЗД Евроинс АД по фактура 1677 по щетата.

Съдът кредитира изцяло заключението на вещото лице  по назначената, изпълнена и приета по делото съдебна счетоводна експертиза, като обективно, безпристрастно и компетентно извършена.

 

             Съдът приема горната фактическа обстановка като ясна и непротиворечива,като събраните писмени и гласни доказателства, назначената и изпълнена по делото съдебно авто-техническа експертиза  са непротиворечиви и кореспондират помежду си.

             Въз основа на така приетата за установена фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи.

По предявеният иск с правно основание чл.410, ал.1, т.2 от КЗ  във връзка с чл. 49 от ЗЗД, съдът приема, че предявеният иск е основателен и доказан.Доказа в производството по пътя на прякото,главно и пълно доказване, че между Т. М. Д. и ЗД Евроинс АД  е имало валидно сключен застрахователно правоотношение. Установи се в производството, че ПТП-то е настъпило в междублоковото пространство между блок 19 и блок 20 в кв.К. , гр.С..Установи се размера на причинената щета от заключението на назначената съдебно автотехническа експертиза, както и причинната връзка между настъпилото ПТП и причинените щети.В производството се доказа, че терена, на който е настъпило ПТП-то се ползва, както от шофьори на автомобили, така и от пешеходци, а също така и от ползващите гаражите, за паркиране на леките автомобили.В производството се установи, че участъка, на който е настъпило ПТП е предвидена, но нереализирана от Община Сливен за улица, а терена е частна общинска собственост.Община Сливен като собственик на терен частна общинска собственост в урбанизирана територия с жилищно строителство е длъжна да стопанисва терена, като съответно изгражда необходимите  съоръжения улици, тротоари и вело алеи, а в случаите, когато тези мероприятия не са реализирани следва да вземе мерки, за да осигури безопасността на движещите се пешеходци, управляваните леки автомобили и др.Съгласно разпоредбата на §6 от Др на ЗДвП  път е всяка земна площ или съоражение, предназначени или обикновено използвани за движение на пътни превозни средства и пешеходци.Установи се от разпита на свидетеля В., че междублоковото пространство между блок 19 и блок 20 в кв.К., гр.Сливен се използва, както от ППС, така и от пешеходци, а от представената по делото скица се установи, че е предвидено, но нереализирано изграждането на улица от ответника.

            Преминаването на автомобила през необезопасена и несигнализирана дупка на пътното платно е причинило уврежданията. В настоящия случай от бездействието на Община Сливен по отношение на обезопасяването и сигнализирането неизправноста на пътното съоръжение – наличието на необезопасена и несигнализирана дупка на пътното платно са последвали  материали щети – първоначално в  патримониума на собственика на МПС, а след изплащането на  застрахователното обезщетение на сервиза, извършил ремонтга, по силата на регресното право за застрахователното дружество, визирано в основание чл. 410, ал.1, т.2 от КЗ,  в патримониума на застрахователното дружество. Всякакво юридическо лице е длъжно да поправи и репарира вредите, които са настъпили в следствие на вещите, които са негова собственост. В настоящият случай Община Сливен и съответно лицата, които са длъжни да подсигуряват техническата изправност на общинските пътища пътища са длъжни да обезщетят вредите, които са настъпили в следствие на наличието на паднали камъни на пътното платно. Съгласно разпоредбата на чл. 49 от ЗЗД  този, който е възложил на друго лице някаква работа , отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа. Отговорността за вреди от вещи е обективна, безвиновна за юридическото лице, гаранционна, обезщетителна.

Възражението за съпричиняване е неоснователно и недоказано.Увреденото лице не е допринесло за настъпването на увреждането, тъй като предвид факта, че се е движил със скорост от 20км. в час и е изкарвал колата от гаража си, водачът не е имал възможността избегне необезопасена и несигнализирана дупка на пътното платно.

Съгласно разпоредбата на  чл. 410, ал.1, т.2 от КЗ застрахователя след изплащане на застрахователното обезщетение встъпва в правата на застрахованото лице, което е увредено. Видно от платежно нареждане от 26.04.2018г.  застрахователят е изплатил на сервиза, извършил ремонта на увредения автомобил. В настоящият случай предявеният иск е за обезщетяване на вреди, произлезли от препятствие на общински път-частна общинска собственост. Този вид отговорност е обективна, безвиновна. Застрахователното дружество е направило оценка на  вредите и е изплатило на сервиза, извършил ремонта стойността им.  В тази връзка съдът приема, че претърпените щети на МПС заплатени от застрахователното дружество са настъпили в резултат на наличието на необезопасена и несигнализирана дупка на пътното платно на път изключителна държавна собственост и предявения иск следва да бъде уважен за сумата от 316.20 лв , а за разликата до пълния претендиран размер следва да бъде отхвърлен, като неоснователен и недоказан.

            По претенцията за направените по делото разноски на осн.чл. 78 ал.1 от ГПК следва да се присъдят на ищцовото дружество разноски в размер на 694 лв. представляващи заплатена държавна такса, юрисконсултско възнаграждение,депозит за назначената и изпълнена съдебно автотехническа експертиза, депозит за назначената и изпълнена съдебно счетоводна експертиза и държавна такса за издаване на съдебно удостоверение, съразмерно на уважената част от исковете.

            На основание чл.78, ал. 3 от ГПк ще следва да бъде осъден ищеца да заплати на ответника направените по делото разноски в размер на 0.13лв, представляващи юрисконсултско възнаграждение, съразмерно на отхвърлената част от иска.

                     Така мотивиран,СлРС

                                                                            Р Е Ш И :

        ОСЪЖДА Община Сливен, булевард Цар Освободител № 1, гр. Сливен 8800, БУЛСТАТ: *********  на основание чл. 410, ал.1, т.2  КЗ вр. чл. 49 от ЗЗД ДА ЗАПЛАТИ НА ЗД „Евроинс” АД, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Христофор Колумб № 43, ЕИК *********  сумата от 316.20 лв, представляваща изплатено обезщетение по застраховка „Пълно Каско” за щета, причинена  на трето лице в резултат на настъпило ПТП, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на предявяване на исковата молба 30.05.2019 г. до окончателното изплащане на задължението, като отхвърля предявения иск за разликата от уважената част до пълния претендиран размер от 316.61лв, като неоснователен и недоказан.

         ОСЪЖДА Община Сливен, булевард Цар Освободител № 1, гр. Сливен 8800, БУЛСТАТ: *********   на основание чл. 78 ал. 1 от ГПК ДА ЗАПЛАТИ НА ЗД „Евроинс” АД, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Христофор Колумб № 43, ЕИК *********   сумата от 694 лв, представляваща направени по делото разноски, съразмерно на уважената част от иска.

ОСЪЖДА ЗД „Евроинс” АД, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Христофор Колумб № 43, ЕИК *********  на основание чл. 78 ал. 1 от ГПК ДА ЗАПЛАТИ НА Община Сливен, булевард Цар Освободител № 1, гр. Сливен 8800, БУЛСТАТ: ********* сумата от 0.13 лв, представляваща направени по делото разноски, съразмерно на отхвърлената част от иска.

Банкова сметка *** „Евроинс” АД  IBAN ***, BIC ***.

         Решението може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му на страните с въззивна жалба пред СлОС.

         Препис от страните да се връчи на страните!

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: