Решение по дело №108/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 ноември 2022 г. (в сила от 14 ноември 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20227190700108
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 октомври 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е    

№ 115

 

гр.Разград, 14 ноември 2022 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд в публично заседание на осми ноември две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

                                       ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                      МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ТИХОМИР ТОДОРОВ като разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА дело № 108 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Гарант 1991“ЕООД, със седалище и адрес на управление в с. Раковски, обл. Разград против Решение № 164/12.08.2022 г., постановено по АНД № 338/2022 г. по описа на Разградски районен съд, с което е потвърдено оспореното Наказателно постановление (НП) № № 38-0000722/04.04.2022 г. на директора на Регионална Дирекция "Автомобилна администрация" (РД „АА“) – Русе, с което за нарушение на чл. 7б, ал. 1, изр. 1 от Закона за автомобилните превози (ЗАП) на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 3 000, 00 лв. на основание чл. 96г, ал. 1, пр. 2 от същия закон.  

В жалбата се излагат доводи, че решението е неправилно, като постановено при допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и в противоречие с материалния закон, поради което следва да се отмени и вместо него да се постанови друго, с което се отмени оспореното НП.

Ответникът по касационната жалба не се явява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила атакуваното съдебно решение.

Разградският административен съд, след като прецени направените оплаквания, които съобрази с доводите  и становището на страните и анализира събраните в хода на производството доказателства, констатира следното:  

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни съображения:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно гласни и писмени доказателства, които установяват фактите от значение за спора. Същите сочат, че на 01.02.2022 г. служители от РД "АА" – Русе извършили комплексна проверка на "Гарант 1991“ ЕООД. При нея установили, че дружеството е лицензиран превозвач и осъществява обществен превоз на товари на територията на Република България. На 16.12.2021 г. превозвачът е допуснал да се извърши обществен превоз на товари с водач А. Х., който управлявал товарен автомобил „Скания“ с рег. № ******** от категория N 3 по маршрут с. Опака – гр. Разград. Посоченото лице не отговаряло на изискването за квалификация на водачите – не притежавало карта за квалификация на водача за съответната категория МПС. При тези данни е прието, че транспортното предприятие е извършило нарушение по  чл. 7б, ал. 1 от  ЗАП и срещу него е съставен АУАН № 316725/ 01.02.2022 г. Той е надлежно връчен на представител на дружеството и подписан без възражения. Такива не са постъпили и в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН. Наказващият орган е възприел изцяло отразените констатации и въз основа на тях е издал процесното НП, с което при идентично фактическо описание и правна квалификация на нарушението на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв. на основание чл. 96г, ал. 1, пр. 2 от ЗАП. С решението си Разградският районен съд е потвърдил НП. Изложените от него съображения се споделят и от настоящата инстанция.

Както АУАН, така и НП са постановени от компетентни органи, в предвидените от закона срокове и при спазване на изискванията за форма и съдържание. Описанието на вмененото  административно нарушение е достатъчно ясно, точно и конкретно и съдържа всички необходими белези, които го индивидуализират.

Както пред въззивния съд, така и в настоящето производство жалбоподателят твърди, че АУАН и НП са издадени при допуснато съществено процесуално нарушение, тъй като в тях не е посочено еднозначно и точно мястото, където е извършено вмененото административно нарушение. Това оплакване се явява неоснователно.  Безспорно задължението да се посочи мястото на извършване на нарушението е императивно изискване на закона (чл. 42, т. 3  и чл. 57, ал. 1, т. 5  ЗАНН), като това е от значение не само за установяване на съставомерните факти от изпълнителното деяние, но и за установяване компетентността на административните органи. В случая обаче вмененото нарушение е за това, че превозвачът е допуснал до управление на превозно средство за обществен превоз на товари водач, който не отговаря на законовите изисквания. Това нарушение е осъществявано през целия период на управление на ППС и в продължение на целия маршрут, поради което при последваща документална проверка точното място на извършване обективно не може да бъде определено и съответно посочено в АУАН и НП. За тези хипотези законодателят е дал разрешение с правилото на чл. 48, ал. 4 от ЗАНН. Според цитираната разпоредба когато не може точно да се определи местоизвършването на нарушението, компетентен да разгледа преписката е административнонаказващият орган, в чийто район е постоянният адрес на нарушителя или адресът на управление на едноличния търговец или юридическото лице, или органът, в района на който най-напред е било образувано производството. С оглед на това съдът приема, че в хода на административнонаказателното производство не е  допуснато твърдяното от касатора процесуално нарушение. Правилно са приложени и относимите законови разпоредби.

Съгласно чл. 7б, ал. 1, изр. 1 от ЗАП лицензираните превозвачи осъществяват превози на пътници и товари с моторни превозни средства от категории M2, M3, N2, N3 и с водачи, които отговарят на изискването за квалификация на водача и притежават карта за квалификация на водача за съответната категория или сертификат за водач на моторно превозно средство за обществен превоз на товари по шосе. Събраните писмени и гласни доказателства еднозначно и недвусмислено установяват, че жалбоподателят е допуснал да се извърши обществен превоз на товари от водач, който не отговаря на това изискване.

Въз основа на така изложените съображения съдът приема, че жалбоподателят е осъществил от обективна страна вмененото административно нарушение, поради което правилно и обосновано е ангажирана неговата отговорност на основание чл. 96г, ал. 1, пр. 2 от ЗАП. Определеното наказание е в абсолютния размер, посочен от законодателя и предвид забраната на чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗАНН липсва правна възможност то да бъде намалено или изменено.

В този смисъл са и мотивите на въззивния съд. Постановеното от него решение е валидно, допустимо и в съответствие с процесуалния и материалния закон, поради което следва да се остави в сила.

Мотивиран така Разградски административен съд

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 164/12.08.2022 г., постановено по АНД № 338/2022 г. по описа на Разградски районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                                             ЧЛЕНОВЕ:1./п/                                                     

                       2./п/