Определение по дело №1804/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2668
Дата: 15 септември 2022 г.
Съдия: Димитър Димитров Михов
Дело: 20227050701804
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№……

 

гр. Варна, 15.09.2022г.

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГР. ВАРНА, пети състав в закрито заседание проведено на петнадесети септември две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР МИХОВ

 

         като разгледа докладваното от съдия Д. Михов административно дело № 1804 по описа на съда за 2022г., намира за установено следното:

         Производството е образувано по жалба вх. № 11944/04.08.2022г. на С.Б.Б., ЕГН: **********, изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора – Варна, против писмо рег. № 8045/20.07.2022г. на Главния директор на ГДИН – София, по подадена от жалбоподателя молба рег. № 95-00-86/06.07.2022г. за предоставяне на достъп до обществена информация.

Според жалбоподателя задължения субект съобразно чл.3 от ЗДОИ е цитирал различни текстове от ЗИНЗС, и на практика не е предоставил никаква  информация, която да е създавана или съхранявана в резултат на упражняване на дейността му, като по този начин е отказал достъп до каквато и да е подобна информация. Направено е искане със своето решение съдът да върне административната преписа за ново произнасяне от административния орган ведно с конкретни указания по прилагането разпоредбите на ЗДОИ и предоставяне на информация, съответстваща на търсената.

В подадената молба жалбоподателят е поискал отговор на следните въпроси: Като лишено от свобода лице, полагащо заплатен труд в място за лишаване от свобода, има ли право на минимална работна заплата за извършения труд при непосредственото действие на чл.48, ал.5 от КРБ, във вр. с чл.26, ал.1 от КРБ; Каква сума следва да се внася от администрацията на затвора на негов личен влог в банка по силата на чл.56, ал.1 от ППЗИНЗС, когато заработеното месечно възнаграждение за труд е равно на минималната работна заплата за страната; да получи мотивите към проекта за създаването на чл.56, ал.1 от ППЗИНЗС с оглед разпоредбите на чл.77 от АПК и чл.51, ал.1 от ЗНА.

Съдът счита, че посочените в молбата въпроси са извън обхвата на ЗДОИ, доколкото не касаят обществена информация по смисъла на дефиницията на чл.2, ал.1 от ЗДОИ. Съгласно тази разпоредба обществена информация по смисъла на този закон е всяка информация, свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти.

За да се приеме, че информацията, до която е поискан достъп, е обществена информация по смисъла на ЗДОИ, тя трябва да е свързана с дейността на органа, от когото е поискана – да се съдържа в издаден от него акт /официална обществена информация/ или да е събрана, създадена или съхранявана във връзка с официалната информация /служебна обществена информация/. Легитимната цел на искането за предоставяне на достъп до информация по реда на чл.2, ал.1 от ЗДОИ е лицето, което търси информацията да си състави собствено мнение за дейността на задължения субект, а това би било възможно само ако информацията е налична, т.е. актът, съдържащ официалната обществена информация да е издаден, а служебната обществена информация вече да е събрана или създадена и то от задължения субект, при  и по повод на неговата дейност.

В настоящия случай с оспореното писмо е отговорено изчерпателно на въпросите на жалбоподателя, като в тази връзка съдът намира за необходимо да посочи, че за нормативните и общите правни актове достъпът е осигурен чрез обнародването им в ДВ, а не по реда на ЗДОИ. Оспореното в настоящото производство писмо има единствено уведомителен характер и не представлява нито мълчалив, нито изричен отказ, в каквато насока са оплакванията на жалбоподателя. Предпоставка за формиране на отказ е редовно подадено заявление по ЗДОИ, съдържащо искане за предоставяне на обществена информация, а в случая питането не касае такава информация.

Липсата на годен предмет за съдебно оспорване е основание за оставяне на жалбата срещу писмо рег. № 8045/20.07.2022г. на Главния директор на ГДИН – София без разглеждане и прекратяване на съдебното производство.

         Воден от горното, и на основание чл.159, т., от АПК, Административен съд гр. Варна, пети състав

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба вх. № 11944/04.08.2022г. на С.Б.Б., ЕГН: **********, изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора – Варна, против писмо рег. № 8045/20.07.2022г. на Главния директор на ГДИН – София, по подадена от жалбоподателя молба рег. № 95-00-86/06.07.2022г. за предоставяне на достъп до обществена информация.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 1804/2022г. по описа на Административен съд гр. Варна.

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО да се съобщи на страните по реда на чл.138, ал.3 от АПК.

 

 

                                                                       Съдия: