Решение по дело №2610/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1333
Дата: 10 октомври 2019 г. (в сила от 9 ноември 2019 г.)
Съдия: Мария Ангелова Ненова
Дело: 20195220102610
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 юни 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ №

гр. Пазарджик, 10.10.2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Районен съд – Пазарджик, Гражданска колегия, в открито заседание на четвърти октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАРИЯ НЕНОВА

 

в присъствието на секретаря Мария Кузева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 2610 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Ищецът ЗД „Бул Инс“ АД чрез пълномощника си адвокат Г. е предявил иск против ответника И.А.Г. за осъждането му заплати сума в общ размер на 2 406,02 лв., представляваща заплатено от ищеца обезщетение в размер на 2 391,02 лв. и ликвидационни разноски в размер на 15 лв., ведно със законната лихва от подаване на исковата молба до окончателното изплащане на сумата, дължими по щета № **********, образувана за възстановяване на причините имуществени вреди в резултат от ПТП, настъпило на 12.10.2015 г. в гр. Пловдив по вина на ответника, който управлявайки лек автомобил … …..с рег. № …., собственост на ЕТ „Металик – Иван Михайлов“, с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма, не е спазил необходимата дистанция от спиращия пред него лек автомобил …. 240 с рег. № …. и го е ударил.

         Претендира разноски.

Представя писмени доказателства.

         Ответникът И.А.Г. в срока по чл. 131, ал. 1 ГПК чрез пълномощника си адвокат М. оспорва изцяло предявения иск.

         Не оспорва настъпването на ПТП, описано в исковата молба, механизма и причините за настъпването му, размера на вредите и заплащането на застрахователно обезщетение от страна на ищеца.

         Възразява по отношение на твърдението на ищеца, че е управлявал МПС след употреба на алкохол над допустимата по закон норма. В тази връзка твърди, че мястото на инцидента е било посетено от служители на ОД на МВР – Пловдив и му е била взета проба за алкохол с техническо средство „Алкотест Дрегер“, която е била отрицателна. Това било отразено в съответната графа на съставения протокол за ПТП, а може да се изведе и от описанието на причините и обстоятелствата за настъпване на ПТП.

         Твърди, че не му е издаван талон за кръвна проба и не му е правена такава, както и че не му е връчвана регресна покана.

         Моли за отхвърляне на иска.

         Ангажира писмени доказателства.

         Съдът като взе предвид доводите на страните и прецени поотделно и в съвкупност събраните по делото доказателства намира за установено следното:

Между страните няма спор, а и се установява от събраните по делото писмени доказателства – протокол за ПТП № 1543932/12.10.2015 г., АУАН № 15-1030-005015/12.10.2015 г., НП № 15-1030-005015/09.11.2015 г., че на 12.10.2015 г. около 12,30 ч. в гр. П. на ул. „Г. ш.“ № … посока гр. С. е настъпило ПТП с участието на товарен автомобил … с рег. № …., управляван от ответника И.А.Г., и лек автомобил .. … с рег. № … управляван от З. Р. М.

Не се спори по обстоятелството, че към датата на настъпване на ПТП управляваният от ответника автомобил е бил застрахован със застраховка „Гражданска отговорност“ при ЗД „Бул Инс“ АД, а автомобилът на З. Р. М. – със застраховка „Каско Фамилия“ при „Дженерали Застраховане“ АД. Последното се установява и от представената по делото застрахователна полица № 121315001752/26.03.2015 г.

Ответникът не оспорва механизма на настъпване на пътния инцидент, а именно, че той не е спазил необходимото разстояние от спиращия пред него автомобил, блъснал го е отзад и е допуснал ПТП, нито настъпилите в резултат от пътното произшествие имуществени вреди, размерът им, изплащането на застрахователно обезщетение на увреденото лице по застраховка „Каско“ и възстановяването на щетите на застрахователя на увреденото лице от страна на ищеца. За установяване на тези обстоятелства от ищеца са ангажирани многобройни писмени доказателства – доклад по щета, искане за оценка на вреди, ликвидационен акт, опис на претенция, опис-заключение по претенция, преводно нареждане, регресна покана, регресен иск към ЗД „Бул Инс“ АД, писмо от „Дженерали Застраховане“ АД и платежно нареждане.

Установява се от представените по делото акт за установяване на административно нарушение и наказателно постановление, че на 12.10.2015 г. на ответника е съставен АУАН за нарушение на разпоредбите на чл. 23, ал. 1 и чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП, а именно: не спазва необходимото разстояние (дистанция) от спиращия пред него лек автомобил, блъска го отзад и допуска ПТП с материални щети; не представя контролния талон от свидетелството за управление на МПС. За извършените нарушения на ответника са наложени административни наказания. От справката за нарушител/водач се установяват всички съставени на ответника актове за установяване на административни нарушения, наказателни постановления и фишове, както и нарушените правни норми на ЗДвП.

При така установените правнорелевантни факти съдът намира следното от правна страна:

Предявен е регресен иск с правно основание чл. 274, ал. 1, т. 1 КЗ (отм.) от застрахователя по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ против застрахования за заплащане на платеното застрахователно обезщетение за претърпени имуществени вреди в резултат от ПТП, причинено от ответника при управление на МПС след употреба на алкохол с концентрация на алкохола в кръвта над допустимата по закон норма.

За основателността на иска в тежест на ищеца е при условията на пълно и главно доказване да установи настъпването на застрахователното събитие – противоправно и виновно деяние на ответника, включително управлението на МПС от ответника с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма, настъпването на имуществени вреди и причинно-следствената връзка между деянието и вредите, а също и изплащането на застрахователно обезщетение на увреденото лице. Вината на основание чл. 45, ал. 2 ЗЗД се предполага до доказване на противното.

         Правнорелевантните факти по настъпването на описаното в исковата молба ПТП, механизма на причиняването му, настъпването на имуществени вреди, причинно-следствената връзка между ПТП и вредните последици, размерът на вредите, наличието на валидно застрахователно правоотношение между ищеца и ответника по застраховка „Гражданска отговорност“ към датата на ПТП и заплащането на застрахователно обезщетение от ищеца на застрахователя на увреденото лице по застраховка „Каско“ не са спорни между страните по делото, а и се установяват посредством пълно и главно доказване от ангажираните от ищеца писмени доказателства.

Спорен по делото е единствено въпросът дали ответникът е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма, което би обосновало регресната му отговорност пред застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност“ съгласно чл. 274, ал. 1, т. 1 КЗ (отм.).

За изясняване на този въпрос ищецът не ангажира доказателства.

Позовава се единствено на отбелязването в протокола за ПТП, че на участник 1 (ответникът Г.) е издаден талон за кръвна проба.

Това обстоятелство, преценено в съвкупност с всички останали писмени доказателства по делото, не е достатъчно, за да обоснове категоричен извод за употреба на алкохол от ответника при процесното ПТП.

Напротив – от събраните по делото доказателства може да се направи извод, че ответникът не е употребил алкохол в конкретния случай. На първо място в протокола за ПТП е отбелязано изрично, че участник 1 (ответникът Г.) не е употребил алкохол и са зачертани възможните промили на алкохол в кръвта (< 0,5 0,5-1,2 >1,2). В същия протокол при описанието на ПТП и причините за настъпването му не е посочено някой от участниците в него да е употребил алкохол. На следващо място в съставения на ответника акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление липсва нарушение, свързано с управление на МПС след употреба на алкохол, а ответникът е санкциониран единствено за това, че не е спазил необходимата дистанция и не е представил контролен талон. Административно нарушение, свързано с употреба на алкохол при управление на МПС, липсва и в представената по делото справка за нарушител/водач, съдържаща всички извършени от ответника нарушения по ЗДвП, съставените актове и фишове и издадените наказателни постановления, т.е. може да се направи извод, че такова нарушение не е било установено.

Доколкото по делото не се установи в процесното ПТП ответникът да е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата норма, съдът приема, че в полза на ищеца не възникнало твърдяното регресно право, а искът като неоснователен следва да се отхвърли.

На основание чл. 78, ал. 3 ГПК ищецът следва да възмезди ответника за сторените по делото разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 500 лв. съгласно представения списък на разноските по чл. 80 ГПК и доказателствата за направата им.

По изложените съображения Районен съд – Пазарджик            

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от „Застрахователно дружество Бул Инс“ АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Джеймс Баучер“ № 87 против ответника И.А.Г., ЕГН ********** *** иск за осъждане на ответника да заплати на ищеца сума в общ размер на 2 406,02 лв., представляваща заплатено от ищеца застрахователно обезщетение в размер на 2 391,02 лв. и ликвидационни разноски в размер на 15 лв., ведно със законната лихва от подаване на исковата молба до окончателното изплащане на сумата, дължими в резултат от ПТП, настъпило на 12.10.2015 г. в гр. Пловдив при управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма.

ОСЪЖДА „Застрахователно дружество Бул Инс“ АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Джеймс Баучер“ № 87 да заплати на И.А.Г., ЕГН ********** *** разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 500 лв.

 

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд – Пазарджик в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: