Определение по дело №1577/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 932
Дата: 28 август 2019 г.
Съдия: Нина Иванова Кузманова
Дело: 20195300601577
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 август 2019 г.

Съдържание на акта

 

   О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н И  Е № 932

 

гр. Пловдив, 28.08.2019 г.

           

   ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателна колегия в закрито заседание на двадесет и осми август през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВКА ДИМИТРОВА

                                       ЧЛЕНОВЕ: НИНА КУЗМАНОВА

                                                           МИГЛЕНА МАРКОВА

 

сложи за разглеждане  ВЧНД № 1577/2019 год. по описа на ПОС, докладвано от член-съдията Нина Кузманова и за да се произнесе взе предвид следното:

Въззивното производство е образувано по реда на чл.243, ал.7 от НПК.

Обжалвано е определение на РС- Пловдив, постановено на 29.07.2019г. по ЧНД №3364/2019г., с което е потвърдено Постановлението на РП-Пловдив за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 447/2018г. по описа на Шесто РУ при ОДМВР – Пловдив, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.131, ал.1, т.12 вр. чл.130, ал.1 от НК .

Недоволен от определението e останал жалбоподателя М.П.С., който го обжалва в законоустановения срок. Излагат се доводи за незаконосъобразност на атакувания съдебен акт и неправилни изводи за липса на престъпление от общ характер. Твърди се, че събраните по делото доказателства са обсъдени едностранно и превратно от първата инстанция, а направените изводи за липса на хулигански подбуди в действията на св.С. С., са неоснователни. Иска се в този смисъл отмяна на определението на ПРС, както и отмяна на Постановлението на РП-Пловдив за прекратяване на наказателното производство и връщане на делото със задължителни указания за прилагане на закона.

   Пловдивският окръжен съд, след като провери обосноваността и законосъобразността на постановеното определение и във връзка с направените оплаквания, прие за установено следното :

   Жалбата е подадена в срок от надлежна страна, поради което се явява допустима, но разгледана по същество същата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

С постановление от 14.05.2019г. Районна прокуратура- Пловдив е прекратила наказателното производство по д.п.447/2018г. по описа на Шесто РУ-Пловдив, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.131, ал.1, т.12 вр. чл.130, ал.1 от НК, като е прието, че извършеното не покрива съставомерни признаци на престъплението от общ характер, за което се води наказателното производство, поради липсата на доказателства за наличието на причинно-следствена връзка между действията на св.С. и причиненото увреждане на пострадалия С., както и предвид наличието на междуличностен конфликт между двамата, който изключва хулиганските подбуди.

За да потвърди атакуваното постановление, първоинстанционният съд е възприел изцяло изводи на прокурора за липсата на престъпление. Изложените съображения в тази връзка от районния съд се споделят и от настоящата инстанция.

Първоинстанционният съд е обсъдил всички събрани по делото доказателства и е направил обосновани изводи относно фактите по делото. Според настоящата инстанция, е безспорно установено, че към инкриминираната дата 19.02.2017г. между пострадалия М.С. и св.С.С.е съществувал междуличностен конфликт, породен от претенции на С. спрямо С. за неполучени средства като заплати и неначислени осигуровки.  Няма спор и че на 19.02.2017г.  С. е посетил съпругата на С. с намерение да търси чрез нея съдействие, но след като не е получил такова е отишъл в дърводелската работилница в двора предприетото, където работил преди това и се видял със свои бивши колеги-свидетелите И. М. и В. А.. Междувременно там се появил и св.С., който бил ядосан от факта, че С. е търсил съпругата му за да урежда претенциите си, и между двамата възникнал словесен конфликт и скандал на висок тон. Той бил прекратен с намесата на свидетелите М. и А., които застанали между спорещите, за да предотвратят по сериозен конфликт,   а св.М. извел С. от помещението. На следващия ден, св.С. посетил личния си лекар с оплаквания за болки в десен хълбок. От назначената по делото СМЕ е се установява вида и характера на причинените на М.С. увреждания, които представляват разстройство на здравето извън случаите а чл.128 и чл.129 от НК.

  По делото са разпитани всички свидетели, които са очевидци на случилото се на инкриминираната дата, които наред с това дават сведения за отношенията между участниците в конфликта.  Всички събрани гласни и писмени доказателства са били подробно анализирани, както от прокурора, така и от състава на районния съд, най-вече с оглед съществуващите противоречия между показанията на св. С. от една страна и останалите гласни доказателства-от друга страна. В този смисъл и двата акта се явяват обосновани. След обсъждане и съпоставяне на всички доказателства, е направен правилен извод за липса на доказателства, както за нанасяни удари от страна на С. спрямо С., така и за липса на доказателства за физическо съприкосновение между двамата. В този смисъл показанията на св.С. са напълно изолирани и противоречащи на гласните и писмени доказателства. Нито един от станалите свидетели на конфликта-С., М. и А. не съобщава за физически контакт или пък за нанасяне на каквито и да е удари между двата, в резултат на които С. да е пострадал. Двамата незаинтересовани от делото свидетели М. и А. категорично заявяват, че освен словесна полемика, съпроводена с крясъци и викове, не е имало нито размяна на удари, нито друг физически контакт между двамата. В този смисъл са и показанията на св.С. Всъщност, не може да бъде пренебрегнато и заявеното от пострадалия С. пред личния му лекар, че е паднал върху табуретка, намерило отражение в издадения амб.лист от 20.02.2017г. Всички тези доказателства, обсъдени в съвкупност не дават достатъчната доказателствена обезпеченост, за да се приеме, че установеното от СМЕ-за на пострадалия С. увреждане е в резултат от действията на св.С., и в точност нанесени от последния удари. За това и първата инстанция, и прокурорът са направили извод за липсата на причинно –следствена връзка между установените в СМЕ увреждания и действия на св.С. С..

При така събраните по делото доказателства, правилни  са изводите на  районния съд за липса на поведение, което да бъде квалифицирано като „извършено по хулигански подбуди”. В тази насока са показанията на разпитаните свидетели, които установяват личностен мотив в поведението и на св.С. и на св.С., породен от съществуващ спор за претендирани от С. и неизплатени от С. заплати, включително и обезщетение преди пенсиониране. Обстоятелството, че конфликта на 19.02.2017г. между двамата се е развил на публично място и в присъствие на други лица,  само по себе си, не е достатъчно да се приеме обратното, поради изцяло личната насоченост на действията на замесените в конфликта лица. Дори и да се приеме, че св.С. е бил ядосан от поведението на С., който непосредствено преди това е търсил и съпругата на С. за решаване на проблемите си,  то неговото поведение, изразяващо се в избухване и викове на висок тон,  не цели скандализиране на обществото. В тази насока са показанията на св. А. и св.М., като и двамата са възприели конфликта като лична разправа, продължила „много кратко“, но не и като хулиганство. Вярно е практиката на ВКС приема, че хулиганските мотиви не са несъвместими с чисто личните, но в случая няма доказателства за изразено поведение, което да е подчинено на по-специфичния мотив за демонстриране незачитане на обществото и личността като цяло.   Така че, изводите на прокурора и на районния съд за отсъствие на този елемент от състава на престъплението по чл.131, т.12 от НК, са обосновани и законосъобразни. За това правилно наказателното производство за престъплението от общ характер, за което е образувано и водено досъдебното производство е прекратено.

Неоснователен е довода на жалбоподателя за едностранчивост при обсъждане на доказателствата . Напротив, гласните доказателства са обсъдени и поотделно, и в съвкупност с другите писмени такива. Приложения по делото амбулаторен лист е писмено доказателство и отразеното в него е в резултат на заявеното от лицето пред личния лекар, че е паднал върху табуретка. Това, съпоставено със сведенията събрани посредством свидетелските показания, не дава основание да се направят различни изводи относно приетата липса на нанесени удари. Твърденията, че разследването е непълно поради непровеждането на очни ставки, е неоснователно, доколкото не са налице такива съществени противоречия, които да могат да се изяснят с този процесуален способ, поради което връщането на делото на това основание, би било ненужно.     

  При така изложеното и правилно възприетия доказателствен материал, изводите на първата инстанция се явяват обосновани и правилни. Тези изводи се споделят изцяло от въззивният състав. Поради изложеното по-горе, настоящия състав намира атакуваното определение на ПРС за правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено. Ето защо

   

                                О П Р Е Д Е Л И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 1241, постановено на 29.07.2019г. по ЧНД №3364/2019г. по описа на Пловдивски районен съд, 14-ти наказателен състав.

            Определението е окончателно и  не подлежи на обжалване.

                                                  

                                            

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               

 

 

                                                                 ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                                     2.