Решение по дело №7252/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7595
Дата: 4 декември 2018 г. (в сила от 3 ноември 2020 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20181100107252
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

гр. София , 04.12.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 22 състав , в публичното съдебно заседание на двадесет и седми ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №7252 по описа на СГС за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Предявен e иск по чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ .

Ж.В.А. ЕГН ********** от гр.Пловдив иска да се осъди З. „Л.И.“ АД *** да му заплати на основание чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ, чл.498 ал.3 КЗ КЗ сумата от 42 000 лева – незаплатена част от застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от ПТП на 30.08.2016 г, около 12,30 часа в гр.Харманли на кръстовище между ул.Асен Златаров и ул.Александър Стамболийски по вина на Г.А.Х.управлявал л.а. Мерцедес 200 Д с рег.№********; при което ПТП А. е получил счупване на глезена /ладиевидната кост на ходилото/ на десния крак ; ведно със законната лихва от 21.12.2016 г до окончателното заплащане на обезщетението  .

Ищецът твърди , че от посоченото ПТП е получил счупване на глезена на десния крак . Изпитал големи болки , страдания и стрес , възстановявал се продължително време и имал затруднения в домакИ.твото и в работата .

Ответникът оспорва иска и по основание , но основно по размер , тъй като е заплатил извънсъдебно сумата от 8000 лева като недопустим респ.като неоснователен по основание и размер . Прави възражение за съпричиняване , но така и не уточнява същото в отговора си и в о.с.з.

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Не се спори между страните , че за процесното ПТП е налице влязло в сила споразумение по наказателно дело – споразумение по н.о.х.д.№482/17 г на Районен съд-Харманли. На основание чл. 300 ГПК не се нуждаят от доказване обстоятелствата , че Г.А.Х.е виновен за това , че на  30.08.2016 г, около 12,30 часа в гр.Харманли на кръстовище между ул.Асен Златаров и ул.Александър Стамболийски, като е управлявал л.а. Мерцедес 200 Д с рег.№********като е нарушил правилата за движение по пътищата по непредпазливост е причинил на А. средна телесна повреда – счупване на ладиевидната кост на дясно ходило .

По делото е представен констативен протокол за ПТП от 30.08.2016 г и докладна записка от същата дата  .

В досъдебното производство са приложени лист за преглед на пациент в спешно отделение от 30.08.2016 г , болничен лист , медицИ.ки документ от д-р Димитър Павлов от 31.08.2016 г .

Ищецът е отправил претенция за изплащане на обезщетение от 20.09.2016 г .

С писмо от 19.02.2018 г ответникът е определил обезщетение от 8000 лева и не се спори , че е заплатил същото на ищеца .

С писмо от 27.02.2018 г ищецът е оспорил размера на определеното обезщетение и е отказал да подпише споразумение с ответника .

Не се спори между страните и видно от справка от ИЦ на ГФ на стр.8 от делото , че ответникът е застраховател по „ГО“ на виновния водач.

Според изслушаната по делото съдебно-медицИ.ка експертиза на вещото лице д-р Е.И. ищецът е получил счупване на ладиевидната кост на дясното ходило и охлузване на дясната колянна стана. Счупването обосновава трайно затруднение на десния крак за повече от 30 дни и поначало налага имобилизация в гипсов ботуш за около месец . Оперативна интервенция не е извършвана . След сваляне на гипса се препоръчва постепенно раздвижване и натоварване на крака с носене на стелка ; като трудоспособността се възстановява напълно за 1,5-2,5 месеца . В случая първоначалният болничен лист не е продължен , като дали ищецът ще ходи на работа е въпрос на условията , при които работи . Болките от счупването са били най-силни за 7-10 дни , с постепенно намаляване и остатъчни болки до 1-2 години при продължително ходене , силно натоварване , продължително стоене . В случая няма данни за усложнения , както и медицински документи за периода на възстановяване .    

В о.с.з вещото лице И. посочва , че в случая липсват медицински документи за гипсовата имобилизация , но такава би следвало да е поставена или да е поставена ортеза, защото иначе би настъпило разместване на костта.

Според разпитаната по делото САТЕ на вещото лице инж.М.Ф. ; в случая двамата водачи са имали добра видимост един към друг . Ищецът не е могъл да предотврати ПТП чрез аварийно спиране , защото разстоянието е било много малко – само 6,4 метра .

Според разпитания пред съда свидетел К.А./съпруга на ищеца/ , от ПТП ищецът получил счупване на стъпалото и охлузвания на тялото . Поставили му гипс до под коляното . Вкъщи лежал около месец и му било трудно да става , да ходи до тоалетната и да се къпе . След махането на гипса ищецът бил един месец с шина . И досега ищецът има болки в крака и кръста при натоварване. След ПТП ищецът имал проблеми с дишането и имало съмнения за счупени ребра . Около месец след ПТП ищецът се върнал на работа , но повече за консултации , не можел да извършва операции като ветеринарен лекар , защото не можел да стои 1-2 часа на крак .

Според разпитания пред съда свидетел Я.Т.след ПТП ищецът бил на легло , с бинтован крак и с големи болки . Ищецът бил уплашен и стресиран , страхувал се като шофира . След ПТП ищецът се оплаквал от болки в гърдите и затруднено дишане . Три месеца ищецът който е ветеринарен лекар - не можел да ходи по животновъдни обекти .   

 

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

Предявен е пряк иск по чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ  за застрахователно обезщетение за неимуществени вреди от пострадало /увредено/ лице при ПТП срещу застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач .

Претендираното право /застрахователно обезщетение за неимуществени вреди / произтича от следните обстоятелства : причинна връЗ.а от виновно и противоправно деяние на лице-виновен водач при ПТП , чиято гражданска отговорност към датата на деянието е застрахована при ответника . Твърди се , че от деянието са настъпили неимуществени вреди /болки и страдания/ от посочените увреждания .

Не се спори между страните , че ответникът е застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач Г.А.Х..

В случая е налице влязло в сила споразумение по наказателно дело – споразумение по н.о.х.д.№482/17 г на Районен съд-Харманли. На основание чл. 300 ГПК не се нуждаят от доказване обстоятелствата , че Г.А.Х.е виновен за това , че на  30.08.2016 г, около 12,30 часа в гр.Харманли на кръстовище между ул.Асен Златаров и ул.Александър Стамболийски, като е управлявал л.а. Мерцедес 200 Д с рег.№********като е нарушил правилата за движение по пътищата по непредпазливост е причинил на А. средна телесна повреда – счупване на ладиевидната кост на дясно ходило .

Споразумението по наказателното дело има силата на присъда и е  задължително за гражданския съд , разглеждащ гражданските последици от деянието /чл.300 ГПК/ , относно това дали то е извършено, неговата противоправност и виновността на дееца. Следователно , настоящият съд е длъжен да приеме , че деянието на виновния водач е извършено така както е прието в решението по чл.78а НК , както и че това деяние е противоправно и виновно.

 Поведението на пострадалия /ищеца/ не е предмет на присъдата, като в случая евентуално съпричиняване не е елемент от състава на престъплението. Всички останали факти, които имат отношение към гражданските последици на деянието, с оглед принципа за непосредственост и равенство на страните в процеса, следва да се установят конкретно със съответните доказателствени средства в рамките на производството по разглеждане на предявения срещу застрахователя иск. Без значение е дали за същите са събрани доказателства в хода на наказателното производство / решение №85 от 03.08.2016 г по т.д.№1047/15 г на ВКС , II ТО, решение №55 от 30.05.2009 г по т.д.№728/08 г на ВКС , I ТО и решение №43 от 16.04.2009 г по т.д.№648/08 г на ВКС , II ТО/.

В случая при наличието на влязло в сила споразумение по наказателно дело и частично плащане , реално спорът между страните се концентрира около въпроса за евентуално съпричиняване от ищеца на ПТП и за размера на обезщетението за неимуществени вреди  .   

Настоящият съд приема , че в случая така и не е уточнено възражението за съпричиняване и същото не подлежи на разглеждане . Дори да се приеме „конклудентно“ уточняване на възражението в насока извършени от ищеца нарушения на ЗДвП /превишена скорост , липса на адекватна реакция за аварийно спиране/ , подобни внушения на ответника се опровергават от САТЕ и за тях няма никакви доказателства по делото .

При доказан ФС на деликта и недоказано съпричиняване от ищеца съдът следва да определи справедлив размер на обезщетението за неимуществени вреди . При преценка по чл.52 ЗЗД съдът преценява характера и тежестта на уврежданията, интензитета и продължителността на болките, психическите и физически последици настъпили в резултат на телесните увреди. Относимо обстоятелство е и икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането с цел формиране на обществено-оправдана мяра за  справедливост / решение № 99/08.10.2013 г. по т.д.№ 44/2012 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО, решение № 66/03.07.2012 г. на ВКС по т.д.№ 619/2011 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО/, при определяне на паричният еквивалент на вредите. Релевантните обстоятелства, примерно посочени в ППВС № 4/1968 г., следва да бъдат преценени и анализирани в тяхната съвкупност /решение № 93/23.06.2011 г. по т.д.№ 566/2010 г., на ВКС, ТК, ІІ ТО; решение № 158/28.12.2011 г. по т.д.№ 157/2011 г. на ВКС, ТК, І ТО и др./, за да бъде размерът на обезщетението надлежно обоснован респ.справедлив .

В случая като обстоятелства обосноваващи сравнително висок размер на обезщетението за неимуществени вреди  следва да се отчетат :

-     наличието на счупване на ладиевидната кост на ходилото  ;

-     охлузвания и данни за затруднено дишане след инцидента според разпитаните свидетели ;

-     последващи болки при промяна на времето и по-значително натоварване ; страх при шофиране .

 

Като обстоятелства обосноваващи сравнително по-нисък размер на обезщетението следва да се отчетат :

-  не се е наложило оперативно и болнично лечение ; ищецът е гипсиран и веднага е изписан ;

-  постелния режим е бил около месец и той не е бил строг /ищецът е можел да става с чужда помощ /  ;

-  няма медицински данни за усложнения , пълното възстановяване е за около два месеца , след първият месец ищецът е можел да ходи на работа , макар и с ограничения при извършваната дейност .   

 

Приетото от съда се основава на заключението на вещото лице И. и на показанията на свидетелите А.и Т.. Показанията на свидетелите съдът кредитира в по-голямата им част , като се иЗ.лючат клиширани квалификации за това , че ищецът бил „много зле“ и положението му било „тежко“ . Нормално е свидетелите доведени от ищеца /съпруга и негов приятел / да симпатизират на ищеца и да се стремят да опишат в по-тъмни краски състоянието му след ПТП .

Като съобразява така събраните доказателства съдът приема , че обезщетението за неимуществени вреди принципно е доказано до размера от  18 000 лева . Тази сума адекватно отстранява негативните изживявания от първоначално интензивните болки и пълното възстановяване за около 2 месеца основно от счупване , което не е било значително и не е наложило оперативна намеса и съществени ограничения на ищеца . Като се съобрази извънсъдебното плащане от 8000 лева , на ищеца трябва да се присъди обезщетение от 10 000 лева .

Претендираният размер от 42 000 лева / 50 000 лева  , от които са приспаднати 8000 лева платено обезщетение/ е много завишен , като такова обезщетение в никакъв случай не може да се присъди за  счупване на ладиевидната кост на ходилото . Обезщетения от 50 000 лева се присъждат за много по-тежки счупвания /например , на бедрена кост или едновременно на тазови кости и ребра / , при които пострадалият е претърпял оперативна намеса ; месеци наред е бил на легло , бил е в пълна невъзможност да се обслужва , продължително врече е бил нетрудоспособен и пр. Както се посочи , въпросният случай не е такъв , като освен това няма медицинска документация за никакви усложнения при възстановяването на ищеца.

Относно претенцията за лихви за забава , съгласно чл.497 КЗ дължимостта на същите е свързана с уведомяване на застрахователя и  представяне на всички необходими документи от ищеца . В случая необходимите документи до застрахователя са представени още на  20.09.2016 г . В срок от 15 работни дни ответникът е следвало да заплати обезщетение , поради което е дължат лихви за забава считано от претендираната дата 21.12.2016 г .

Ищецът дължи на ответника сумата от 163,81 лева деловодни разноски по компенсация , съобразно уважената и отхвърлената част от иска . При изчисляване на разноските на адвокатското възнаграждение на ищеца е намалено поради прекомерност от 3000 лева на 2000 лева . На ответника е определено юрисконсултско възнаграждение от 350 лева с оглед големия размер на иска .

Ответникът дължи по сметка на СГС сумата от 435,71 лева  част от депозит за експертиза и държавна такса , съобразно уважената част от претенциите .

 

Водим от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА З. „Л.И..“ АД *** да заплати на Ж.В.А. ЕГН ********** от гр.Пловдив на основание чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ, чл.498 ал.3 КЗ КЗ сумата от 10 000 лева – незаплатена част от застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от ПТП на 30.08.2016 г, около 12,30 часа в гр.Харманли на кръстовище между ул.Асен Златаров и ул.Александър Стамболийски по вина на Г.А.Х.управлявал л.а. Мерцедес 200 Д с рег.№********; ведно със законната лихва от 21.12.2016 г до окончателното заплащане на обезщетението  .

 

ОТХВЪРЛЯ посочения иск за застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ за разликата над 10 000 лева до предявения размер от 42 000 лева ; ведно със законната лихва от 21.12.2016 г до окончателното заплащане на сумата .

 

ОСЪЖДА Ж.В.А. ЕГН ********** от гр.Пловдив да заплати на ЗК „Л.И.“ АД *** сумата от 163,81 лева деловодни разноски .

 

 ОСЪЖДА ЗК „Л.И.“ АД *** да заплати по сметка на СГС на основание чл.78 ал.6 ГПК сумата от 435,71 лева  такси и разноски в производството .

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-София в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :