Определение по дело №160/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260205
Дата: 5 април 2021 г.
Съдия: Стоян Атанасов Германов
Дело: 20215000600160
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

  О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

       № 260205

 

град Пловдив, 5 април 2021 г.,

 

         Пловдивският апелативен съд, втори наказателен състав, на пети април две хиляди двадесет и първа година, в закрито заседание в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА  АНТОНОВА

                                                                                 СТОЯН  ГЕРМАНОВ

 

като разгледа докладваното от съдията СТОЯН ГЕРМАНОВ  ВЧНД  № 160 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производство по реда на глава двадесет и втора от НПК.

 

         Обжалвано е определение от 12.03.2021 г. по НОХД № 287/2020г.  по описа на Окръжен съд – Кърджали.

         С обжалваното определение е оставено без уважение искането на защитата на подсъдимия Н.А.А. за прекратяване на съдебното производство и връщането на делото на Окръжна прокуратура – Кърджали с посочено основание чл. 248, ал. 1 т. 3 от НПК – допуснати на досъдебното производство съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия.

         На основание чл. 249, ал. 3 от НПК е постъпила частна жалба от защитата на подсъдимия А. с искане за отмяна на определението на Окръжен съд – Кърджали, прекратяване на „наказателното“ производство и връщане на делото на прокурора за отстраняване на посочени в жалбата съществени процесуални нарушения. В жалбата се излагат подробни доводи, относими към разминаване на датите в обвинителния акт (ОА) относно инкриминирания период; неизясняване правомощията на съдружниците в търговското дружество; неизясняване в ОА на механизма на деянието; неяснота при формулиране на всяко едно от отделните деяния на продължаваното престъпление; наличие на неясноти и непълноти в обвинителната теза; липса на конкретно описание дейността на подсъдимия; наличие на съдебно решение на Върховен административен съд; концептуално несъответствие на обвинението с описаните факти в обстоятелствената част на ОА.

 

         Апелативен съд – Пловдив, като съобрази възраженията в жалба, провери изцяло обосноваността и законосъобразността на обжалваното определение и за да се произнесе взе предвид следното:

        

         Жалбата е подадена в срок, от активно легитимирана страна и е процесуално допустима.

         Разгледана по същество е частично основателна.

 

         В разпоредително заседание на от 12.03.2021 г. по НОХД № 287/2020г. по описа на Окръжен съд – Кърджали, защитата на подсъдимия е поискала прекратяване на производството и връщане на прокуратурата, като в заседанието са изложени доводите, развити впоследствие в частната жалба, предмет на настоящето разглеждане.

         Окръжният съд е оставил без уважение, така направеното искане, като е приел, че в досъдебното производство не е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правило, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия и неговия защитник. Липсват пропуски и нарушения при изготвянето на обвинителния акт, същият е в унисон с разпоредбата на чл. 246 от НПК.

         Крайният извод на окръжния съд не се споделя, макар част от доводите му за липсата на съществени процесуални нарушения във връзка с някои конкретни оплаквания на защитата да се приемат от настоящия съд.

Легалната дефиниция на нарушенията на процесуалните правила от категорията на съществените се съдържа в 249, ал. 4 от НПК, а в частност на подсъдимия - в т. 1 от разпоредбата - да научи за какво престъпление е привлечен в това качество; да дава или да откаже да дава обяснения по обвинението; да участва в производството; да има защитник и да получи писмен или устен превод на разбираем за него език, ако не владее български език.

Допуснатата очевидна фактическа грешка при описание на заключението на допълнителната съдебно-счетоводна експертиза- вместо месец „04“ е изписан месец „10“ в ОА е отстранима по реда на чл. 248а от НПК и не се налага на това основание връщане делото на прокурора.

Не се установи следващият твърдян порок в ОА – липса на установяване на втория съдружник към периода на деянието и правомощията му. На стр. 1, абзац I от ОА е посочено кой е вторият съдружник и кой е управлявал и представлявал търговското дружество.

Относно твърдението за несъобразяване на прокуратурата с решение на Върховен административен съд по отношение на ревизионния акт, съставен на търговското дружество, представлявано от подсъдимия, без настоящия съдебен състав да навлиза в коментар по същество, следва да се съобрази ТР 1/09 на ОСНК относно характеристиката и сравнението на данъчните правоотношения от една страна и наказателноправните правоотношения от друга. Не се намери твърдяния в жалбата порок, изискващ прекратяване на съдебното производство и връщане делото на прокуратурата. Наличието или не на ревизионен акт в правния мир няма отношение към наказателния процес, поради което доводите за съдържанието на обвинителния акт във връзка с наличието на приключилото производство от административен характер, не могат да бъдат споделени, защото не намират опора в съдебната практика.

За довода в жалбата, че ако според ОА липсва реална търговска дейност, то счетоводното й отразяване не би породило никакви данъчни права и задължения и е налице пълно концептуално несъответствие на обвинението по чл. 255 от НК с описаните факти в обстоятелствената част. Констатираха се пасажи в жалбата дословно копирани от цитираната в нея съдебна практика, която е относима към по-различна фактическа обстановка. Изложените в жалбата аргументи, които касаят реалността на търговската дейност са въпроси по съществото на делото, които следва да намерят своя отговор в съответния процесуален момент.

Неправилно е определението на Окръжен съд – Кърджали, че във внесения обвинителен акт не са допуснати пропуски и нарушения и същият е в унисон с разпоредбата на чл. 246 от НПК, поради което на досъдебното производство няма допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели да ограничаване на процесуалните права на подсъдимия А..

Съгласно Решение № 220 от 15.12.1988 г. по н.д. 250/1988 г. на II н.о. на ВС „при продължавано престъпление отделните деяния трябва да бъдат конкретизирани по време, място, начин и обстоятелства, при които е извършено“. Това се налага и „с оглед гарантиране на правото на защита на обвиняемия. Той трябва да е наясно в какво е обвинен, за да може да даде обяснения, да направи възражения и да посочи доказателства в подкрепа на възраженията си“.

В диспозитивната част на внесения обвинителен акт, а и в постановлението за привличане на обвиняем не са посочени по ясен и отграничаващ начин отделните деяния, включени в продължаваната дейност, които водят до квалификация по чл. 26, ал. 1 от НК.

Следва изложението на диспозитива да съдържа броя на отделните деяния, като в хронологична последователност по данъчни периоди същите деяния бъдат изложени поотделно с посочване на периода или момента, в който са извършени. Всяко отделно деяние следва да бъде конкретизирано чрез: месец, дата, период, в който се твърди използването на документи с невярно съдържание; посочване на тези документи и кое е невярното съдържание в тях; дали за същите се следва пълен данъчен кредит; да се посочи за всеки документ, в случая фактури, каква е данъчната основа и в какъв размер е начисления ДДС; по какъв начин е станало отразяването в счетоводството на дружеството – в дневник за покупки или по друг начин. Следва да се конкретизира в рамките на отделното деяние, ако за такова се приеме във времево отношение месечния данъчен период - в кой момент е довършено и ако това е датата на внасяне на справката декларация в данъчната администрация, същата дата да се посочи евентуално като завършващ момент на отделното деяние; ако броят на документите с невярно съдържание за определен данъчен период е два или повече от два да се посочи общата сума на данъчното задължение, за което се избягва установяване и плащане. Не става ясно от обвинението, какъв е размерът на декларирания от подсъдимия размер на начисления в подадената от него справка-декларация ДДС по доставки с право на пълен данъчен кредит и колко би трябвало да е действителният размер; какъв е размерът на декларирания за внасяне ДДС и какъв е размерът на действителния за внасяне ДДС. Какъв е размерът на приспаднатия неследващ се данъчен кредит за периода. Изложението на отделните деяния следва да бъде включено в рамките на обобщения диспозитив, в който се сочи приетата от обвинението квалификация на продължаваното престъпление, целият негов период и други относими обстоятелства, както и всички признаци от обективна и субективна страна на повдигнатото обвинение.

Следва да се отстранят констатирани очевидни фактически грешки.

С оглед възраженията на защитата да се прецени налице ли е посредствено извършителство чрез използване на лице, занимаващо се със счетоводни услуги за обслужване на счетоводството и представителство пред данъчната администрация, следва да се каже, че това е въпрос по съществото на делото.

 

Предвид на изложеното, Апелативен съд Пловдив счита, че атакуваното определение следва да бъде отменено, поради което и

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

         ОТМЕНЯ протоколно определение от 12.03.2021 г. по НОХД № 287/2020г.  по описа на Окръжен съд – Кърджали, с което е било оставено без уважение искането за прекратяване на съдебното производство и връщане делото на прокурора за отстраняване на допуснати на досъдебното производство съществени процесуални нарушения, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

         ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД № 287/2020г. по описа на Окръжен съд – Кърджали.

ВРЪЩА делото на Окръжна прокуратура – Кърджали за отстраняване на допуснатите на досъдебното производство отстраними съществени процесуални нарушения, съобразно мотивната част на определението.

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване или протест. 

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                

                       

                                                              ЧЛЕНОВЕ:1.                      

                                                                   

                                                                                                             

                                                                                 2.