Решение по дело №154/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 186
Дата: 9 октомври 2023 г.
Съдия: Кремена Димова Костова Грозева
Дело: 20237240700154
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2023 г.

Съдържание на акта

Logo copy                      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   №186

                    09.10.2023 г., гр. Стара Загора

 

           В   И  М  Е  Т  О   Н  А   Н  А  Р  О  Д  А

 

Административен съд Стара Загора, трети касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и седми септември през две хиляди и двадесет и трета година в състав:   

                                   

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА ТАБАКОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1. КРЕМЕНА КОСТОВА-ГРОЗЕВА

                                                                                2. ЗЛАТКО МАЗНИКОВ

 

                       

при секретаря АЛБЕНА АНГЕЛОВА 

и в присъствието на прокурора МАРГАРИТА ДИМИТРОВА

изслуша докладваното от съдията КОСТОВА-ГРОЗЕВА к.а.н.д. №154 по описа на съда за 2023 г.

           

Производството е по реда на глава ХІІ, чл.208 и сл. от АПК.

 

Обжалваното решение

 

С Решение №21 от 23.05.2022г., постановено по анд №154/22г. РС Гълъбово потвърдил наказателно постановление НП № 22-0447-000200 от 04.07.2022г. на Началник РУ в ОДМВР Стара Загора, РУ Гълъбово, с което на И.П.Ц. ***, ЕГН **********, за нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП и на осн. чл.174, ал.3, предл. второ от ЗДвП била наложена административна санкция „глоба“ в размер на 2000 лева и „лишаване от право на управление на МПС за срок от 24 месеца“ и И.Ц. е осъден да заплати на ОДМВР Стара Загора юрисконсултско възнаграждение в размер на 80,00 лева.

 

Обстоятелства по обжалването

 

Недоволен от решението останал административно наказваният, който го обжалва в срок като неправилно, тъй като били налице хипотезите на чл.209, т.3 от АПК – нарушение на материалния закон и необоснованост.

Касаторът Ц. сочи, че по негова жалба пред РС било образувано дело против НП, издадено от Началник на РУ в ОДМВР Стара Загора, РУ-Гълъбово, като в хода на проведеното съдебно производтво били събрани гласни и писмени доказателства, на които съдът обосновал своето решение. Изводът обаче на съда бил необоснован, защото доказателствата не подкрепяли същия, а го опровергавали. Твърди, че не били налице доказателства, които да установявали материално-правните предпоставки, за да бъдела ангажирана неговата административно наказателна отговорност. Моли да се отмени въззивното решение, ведно с отмяна и на наказателното постановление.

Касаторът, редовно призован в с.з., не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация – Началник РУ в ОДМВР, РУ Гълъбово, редовно призован, не се явява и не се представлява. Не взема становище по касационната жалба.

Представителят на ОП Стара Загора изразява мнение за неоснователност на касационната жалба и за правилност на въззивното решение, поради което същото следвало да се потвърди.

Правни съображения

 

Съдът, въз основа на събрания по делото доказателствен материал, обсъден в неговата цялост и взаимна връзка, намира двете жалби за допустими, като подадени в срок и от надлежни страни. Разгледана по същество, касационната жалба се явява изцяло неоснователна.

За да потвърди жаленото НП, въззивният съд приел от фактическа страна, че на 08.06.22г. Ц. ***, по път III 554, км. 45 посока юг-север  управлявал товарен автомобил от посочената мярка и ДКН, негова собственост, като водачът отказал да му бъде тестван за употребата на наркотични вещества или техните аналози с техническо средство Дрегер „Дръг тест 5000“ с фабричен №ARMF -0096, манипулирайки теста, като отгризал част от тампона и след това отказал да му бъде извършена  проверката. Бил издаден и връчен талон за изследване с бл. №0993615 и стикери АА041545. За горните факти бил съставен АУАН, като правно те били основани на чл.174, ал.3, предл. второ от ЗДвП.

Съдът посочил, че горните фактически установявания, отразени в акта и възпроизведени в НП били потвърдени изцяло от показанията на актосъставител и свидетелите по акта и от събраните писмени доказателства, като посочил, че не били налични други, които да ги оборвали.

Допълнително съдът посочил, че установил пред него, че на Ц. бил издаден талон за изследване, в който бил отразен отказът на водачът да бъде тестван с техническото средство. Талонът бил връчен лично на лицето на 08.06.2022г. в 13.37ч., като същият бил уведомен, че разполага с 45 мин. да се яви в ЦСМП при МБАЛ Гълъбово. Било видно от писмени доказателства, че Ц. отказал да даде проба.

От правна страна, Съдът приел, че нямало допуснати съществени процесуални нарушения на процесуалните правила, установени в Наредба №1/2017г., като аргументира и доводи за неоснователността на възраженията на жалбоподателя в тази насока. В заключение посочил, че от събраните доказателства се установявало от обективна и субективна страна съставът на вмененото на Ц. нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП. Наложеното наказание било съответно на предвиденото в санкционната норма и тъй като размерът му бил фиксиран в закона, било безпредметно изследването на въпроса за неговата съответност с тежестта на извършеното и дееца. РС приел и извод за липсата на предпоставки за приложението на чл.28 от ЗАНН и жаленото НП следвало да се потвърди. С оглед на този краен правен изход на спора, РС определил и разноски за въззиваемата страна в размер на 80 лева.

Касационната инстанция изцяло споделя за правилен крайният правен извод на РС.

Касаторът не повдига спор по релевантните факти, поради което и същите следва да се приемат за безспорни, като надлежно доказани чрез допустими доказателствени средства –писмени доказателства и гласни доказателствени средства. Същите еднопосочно установяват факта на обекивиран съзнателен отказ на Ц. да бъде тестван с техническо средство за употребата на наркотични или упойващи вещества, съотв. и отказ да се установи тяхното наличие в кръвта  му, чрез изследване на дадена кръвна проба.

При така установения факт, то изцяло правилен и законосъобразен е крайният правен извод на въззивният съд, че пред него се доказва от обективна и субективна страна конкретното административно-наказателно обвинение, което е повдигнато на Ц. чрез издаденото против него наказателно постановление, а от там и законосъобразността на ангажирането на неговата административно – наказателна отговорност.

Споделя се като правилен доводът на РС, че възражението за допуснато нарушение на особените процесуални правила, които са установени в приложимата наредба нямат съществено значение и отражение върху законосъобразността на НП, тъй като санкционирането в този случай е за едно бездействие – отказ, което е достатъчно за ангажирането на отговорността на дееца, като тази отговорност законосъобразно е ангажирана именно на осн. чл.174, ал.3 от ЗДвП, защото релевантно за отговорността по този текст е безспорно установеното пред РС обстоятелство, че Ц. е отказал /една от алтернативните форми на изпълнителното деяние по чл.174, ал.3 от ЗДвП/ да бъде тестван за наличието на наркотични вещества или техните аналози чрез тест, нито е изпълнил и връченото му предписание да даде кръв и урина за изследване в определения му в издадения талон времеви период и в посоченото здравно заведение. Т.е., налице е едно умишлено поведение от страна на водача, което чл.174, ал.3 от ЗДвП е самостоятелно основание да бъде ангажирана административно-наказателната отговорност на същия именно поради това, че е отказал да бъде тестван. Законодателят задължава водачите на МПС /каквото несъмнено е управлявал касаторът/ да се подложат на проверка за наличие на алкохол в кръвта или за употреба на наркотични вещества под страх от административно-наказателна отговорност, като способа и предмета на проверката се определят от полицейските органи.

В заключение следва да се посочи, че необосноваността не съставлява касационно основание по см. на чл.348 от НПК, а предвид горните мотиви, не е налице неправилно приложение на закона по см. на чл.348, ал.2, вр. с ал.1, т.1от НПК. Касационната жалба е изцяло неоснователна, а въззивното решение е правилно и следва да се остави изцяло в законна сила, вкл. и в неговата осъдителна част.

Водим от горното и на осн. чл.221, ал.2 от АПК, Съдът

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №21 от 23.05.2023г., постановено по анд №154/23г. РС Гълъбово, с което е потвърдено НП № 22-0447-000200 от 04.07.2022г. на Началник РУ в ОДМВР Стара Загора, РУ Гълъбово, с което на И.П.Ц. ***, ЕГН **********, за нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП и на осн. чл.174, ал.3, предл. второ от ЗДвП била наложена административна санкция „глоба“ в размер на 2000 лева и „лишаване от право на управление на МПС за срок от 24 месеца“ и е осъдил И.П.Ц. ***, ЕГН ********** *** юрисконсултско възнаграждение в размер на 80,00 лева.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

          

    ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                          2.