Решение по дело №7686/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 9
Дата: 3 януари 2019 г. (в сила от 15 април 2019 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20185330207686
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 декември 2018 г.

Съдържание на акта

   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

    № 9

гр. Пловдив, 3.12.2019 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 20.12.2018г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Станка Деведжиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 7686/2018г. по описа на ПРС, I наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на И.К. против Наказателно постановление № 36-0000479, издадено от  Главен инспектор при ОО-Пловдив на  ИААА, с което на  И.К. е наложена  глоба в размер на 1500 лв. за нарушение на чл. 43, ал.1, т.1, б.“б“  от Наредба Н-32 от 16.12.2011 на МТИТС.

С  жалбата и писменото становище към нея се навеждат конкретни съображения за незаконосъобразност на НП- допуснати съществени процесуални нарушения при описание  на нарушението и неправилно приложение на материалния закон.

Въззиваемата страна  взема становище за неоснователност на жалбата.

              Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт, подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съдът като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното постановление, намери, че са налице основания за неговата отмяна  по следните съображения:

         Както в АУАН, така и в НП нарушението е описано по следния начин:   на 23.07.2018г. около 14:12 часа в гр. Пловдив, ж.к. "Тракия", жил. група А 5, в пункт за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства на фирма Максбат ЕООД, жалбоподателят като **** на комисия за извършване на периодични технически прегледи за проверка на техническа изправност допуснал да бъде извършен периодичен преглед на лек автомобил "Тойота Авенсис" с peг № ******, собственост на А. Й. А., за който не е платен данък моторно превозно средство, дължим към деня на извършване на прегледа. Нарушението е квалифицирано и в АУАН и в НП като такова на чл. 43, ал.1, т.1, б.“б“  от Наредба Н-32 от 16.12.2011 на МТИТС. 

         Този начин на описание на нарушението според настоящия състав се намира в съществено противоречие с разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН изискващи, както в АУАН, така и в НП да бъдат посочени времето, мястото, обстоятелствата,  при които е извършено нарушението и нарушените правни норми

Безспорно е и в теорията и практиката, че АУАН е акта в административно-наказателното производство, аналогичен на обвинителния акт в наказателното производство, който определя предмета на вмененото нарушение и предмета на доказване в процеса. АУАН очертава нарушението, с неговите съставомерни признаци от обективна и субективна страна, както и правната квалификация на деянието срещу което нарушителят трябва да се брани. В този смисъл посочването на всички съставомерни признаци на вмененото нарушение както и на съответната нарушена правна норма в АУАН, съответно в НП, се явява същностен елемент от правото на защита на нарушителя. Непосочването на съставомерните признаци или непосочването на коректната нарушена правна норма поставя нарушителя в положение да се брани срещу едно предполагаемо нарушение, с чиито фактически и правни рамки той не е запознат. Гарантирането на правото на защита на нарушителя изисква същия да бъде запознат с фактическите и правни рамки на нарушението още в началото на административно-наказателното производство, т.е към монета на съставяне на АУАН.

  Както вече се посочи в конкретния случай нарушението е квалифицирано като такова по чл. 43, ал.1, т.1, б.“б“  от Наредба Н-32 от 16.12.2011 на МТИТС. Съгласно трайната практика на Административен съд Пловдив, обаче  тази норма е бланкетна, препращаща, като съблюдаването на правото на защита на нарушителя изисква посочване и на нормата, съдържаща позитивното правило, което той не е изпълнил. Приема се също така , че нормата към която се препраща следва да бъде посочена още в АУАН, като разкриването й едва на съдебна фаза не може да санира допуснатия порок. В противен случай жалбоподателят се поставя в положение да гадае каква е правната квалификация на твърдяното нарушение, което съществено накърнява правото му на защита.

Така изрично Решение № 2097 от 19.10.2018 г. по к. адм. н. д. № 1825 / 2018 г. на XIX състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 83 от 20.01.2017 г. по н. д. № 2916 / 2016 г. на XXIII състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 268 от 10.02.2016 г. на АдмС - Пловдив по к. а. н. д. № 3028/2015 г.

Свидетелство, че правото на защита на жалбоподателя в случая реално е било накърнено са използваните изрази в жалбата и писменото становище към нея : „ако приемем, че административно наказващия орган е имал в предвид за нарушена разпоредбата на чл. 30, ал.1, т.4“ Подобно положение, при което жалбоподателят трябва да гадае коя норма е нарушил е несъвместимо с принципите на справедливост на процеса. В конкретния случай нарушаването правото на защита на жалбоподателя е още по съществено, доколкото правната норма, която жалбоподателят е „предположил“, че е нарушил и срещу която се е защитавал- чл. 30, ал.1, т. от Наредба Н-32 е била отменена към момента на извършване на деянието. Посоченото е самостоятелно основание за отмяна на НП

За пълнота на изложението следва да се посочи, че при описание на нарушението в АУАН и НП е допуснат още един самостоятелен порок. Вече се посочи, че в АУАН и НП следва да бъдат изложени всички факти, които да позволят на съда да извърши преценка за съставомерност на деянието. В случая актосъставителят и административно наказващия орган са се задоволили да посочат в АУАН и НП своя правен извод, че за лек автомобил „Тойота Авенсис“ дължимия данък не е бил внесен. Липсва обаче посочване на каквито и да било факти и по конкретно за коя година е бил невнесен данъка, за да може съда да извърши контрол и преценка  дължим ли е бил реално данъка към момента на извършване на техническия преглед,  респективно незаплащането му съставлявало ли е пречка за допускане на прегледа.

Заместването на посочването на съставомерните факти с правни изводи на административно наказващия орган, напрактика поставя съда в невъзможност да провери фактическата обоснованост на изводите на АНО, което е самостоятелно основание за отмяна на НП.

Че непосочването на годината,  за която е бил дължим данъка е съществен порок при издаване на НП, водещ до неговата отмяна е и трайната практика на административен съд- Пловдив по аналогични случаи.

Така изрично Решение № 698 от 11.04.2016 г. по н. д. № 109 / 2016 г. на Административен съд – Пловдив.

 

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 36-0000479, издадено от  Главен инспектор при ОО-Пловдив на  ИААА, с което на  И.К. е наложена  глоба в размер на 1500 лв. за нарушение на чл. 43, ал.1, т.1, б.“б“  от Наредба Н-32 от 16.12.2011 на МТИТС.

 

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

Вярно с оригинала.

С. Д.