Решение по дело №1331/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 330
Дата: 27 ноември 2019 г. (в сила от 18 декември 2019 г.)
Съдия: Евгени Мирославов Узунов
Дело: 20192150201331
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 330                                                                     27.11.2019г.                                   гр.Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                        НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на двадесет и осми октомври                            две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в следния състав:

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Евгени Узунов

при секретаря: Мая Деянова

като разгледа докладваното от съдия Е.Узунов

наказателно административен характер дело № 1331/2019г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалбата на „Ф.Т.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление:***, ЕИК ***представлявано от адв. В.П.-*** със съдебен адрес ***  против Наказателно постановление № 24 - 002425 от 16.08.2019 г., на Директора на Д „ИТ“, със седалище ***, ГД „ИТ“, с което на основание чл,416 ал.5 (КТ) във връзка с чл.414 ал.1 КТ), на дружеството-жалбоподател е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева, за административно нарушение по Чл.403а, ал.1от КТ.

Моли се съдът да отмени атакуваното наказателно постановление, като незаконосъобразно, тъй като не са били изяснени обстоятелствата относно посочените нарушения.

В съдебно заседание за дружеството-жалбоподател представител не се явява. Не сочат доказателства.

Процесуалният представител на ДИТ-гр.Стара Загора оспорва жалбата, като неоснователна и моли съда да потвърди обжалваното наказателното постановление, като правилно и законосъобразно. Представя писмени и ангажира гласни доказателства.

Съдът намира, че жалбата е подадена в срок пред надлежната инстанция от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

Като взе предвид исканията на жалбоподателя, събрания по делото доказателствен материал и като съобрази закона, настоящата инстанция намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбоподателят е санкциониран за това, че , за това, че при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на 29.07.2019 г. на обект: Заведение за бързо обслужване към Супермаркет „Ревю“ на адрес: гр. Свети Влас, общ. Несебър, обл. Бургас, ул. Р.*, стопанисван от „Ф.Т.“ ЕООД, ЕИК ***към момента на проверката на 29.07.2019 г., работодателят не държи в предприятието, в неговите поделения, обекти и работни площадки, както и на други места, на които се полага наемен труд (в случая На горепосочения обект), на разположение на контролните органи екземпляр от правилника за вътрешния трудов ред.

Нарушението е установено от главен инспектор Х.З.М., Главен инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ със седалище *** на ИА ГИТ.

Недоволен от така издаденото наказателно постановление е останал управителят на дружеството-жалбоподател, който е сезирал съда с жалба, предмет на разглеждане в производството пред настоящата инстанция.

 Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакуваното наказателно постановление, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, съобрази следното:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган, в рамките на неговите правомощия. Не се установява наличието на съществени процесуални нарушения при съставянето на акта, съответно при издаване на атакуваното наказателно постановление. Изложените в акта за установяване на административното нарушение фактически констатации съответстват на тези в издаденото въз основа на него наказателно постановление.

От показанията на актосъставителя М.,проверката била в изпъленние на командировка за извършване на проверки на територията на област Бургас и по – точно в град Свети Влас, община Несебър. Един от проверените обекти представлявал витрина за скара - за топла храна. На място имало облечени в униформи работници. Тази витрина била част от  магазин на „Ф.Т.“ ЕООД. М. поискал правилник за вътрешния трудов ред, за да провери как е разпределено работното време. В този момент излязло едно момиче от магазина и казало, че нямат такъв правилник. На 31.07.2019г. бил представен такъв правилник за вътрешния трудов ред от упълномощено от фирмата лице. Акта е съставен за това, че към момента на проверката в обекта нямало правилник за вътрешния трудов ред.

Съгласно нормата на чл.403а, ал.1 от КТ в предприятието, в неговите поделения, обекти и работни площадки, както и на други места, на които се полага наемен труд, работодателят е длъжен да държи на разположение на контролните органи екземпляр от правилника за вътрешния трудов ред, списък на работниците и служителите, изпратени от предприятие, което осигурява временна работа и документи, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа: заповеди за полагане на извънреден труд, за дежурство, за времето на разположение, за установяване на непълно работно време и поименни графици за работа за периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време. От събраните доказателства, безспорно се установява, че в момента на извършване на проверката санкционираното лице в качеството му на работодател не държи на разположение в обекта Правилник за вътрешния трудов ред.

 Нормата на чл.403а от КТ вменява на  работодателя да държи на разположение на контролните органи посочените документи на местата, на които се полага наемен труд, но от друга страна е видно, че в хода на производството е установено по несъмнен начин, че такъв Правилник е бил наличен, като  в указан от проверяващия орган срок след приключване на проверката, представляващ дружеството е представил този правилник на проверяващите, поради което съдът намира, че в случая са налице основанията за прилагане на привилегирования състав на чл. 415в, ал. 1 от КТ. Работодателят е отстранил нарушението и предвид неговия  характер няма данни за настъпили неблагоприятни последици за работниците.

 

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

Р  Е  Ш  И :

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 24 - 002425 от 16.08.2019 г., на Директора на Д „ИТ“, със седалище ***, ГД „ИТ“, с което на основание чл,416 ал.5 (КТ) във връзка с чл.414 ал.1 КТ), на Ф.Т.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление:***, ЕИК***е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева, за административно нарушение по Чл.403а, ал.1от КТ, като на осн. чл. 415в от КТ, НАМАЛЯВА размера на наложената санкция на 100 /сто/ лева.

 

  Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - гр.Бургас.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: