Решение по дело №388/2018 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 150
Дата: 20 ноември 2019 г. (в сила от 14 януари 2020 г.)
Съдия: Борислава Славчева Борисова
Дело: 20181620200388
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 септември 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

 

                                     Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е        

 

 

                                               

 

 

                                         Гр.Лом, 20.11.2019г.

                     

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

       Ломски районен съд, втори наказателен състав, в открито съдебно заседание  на  тридесет и първи януари  две хиляди и деветнадесета, година, в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Б.СЛАВЧЕВА

 

 

      при секретаря Л.П., като се запозна с докладваното от съдията Славчева АНД № 388/18г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното :

 

      Жалбоподателят А.Г.Ш. с ЕГН ********** ***, обжалва издаденото от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана Д. В. П. Наказателно постановление № 12-001164 от 23.08.2018г., с което на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.414, ал.3 от КТ, му е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на 1 500лв /хиляда и петстотин лева/, за извършено административно нарушение на чл.62, ал.1 във вр. с чл.1, ал.2 от КТ.

       В с.з. жалбоподателят се явява лично и с процесуален представител адв.Г.Г. от САК, който поддържа жалбата с молба да бъде отменено издаденото НП изцяло като неправилно и незаконосъобразно, тъй като не бе установено по безспорен и категоричен начин извършеното административно нарушение от страна на неговият довереник, а на следващо място в хода на проведеното административнонаказателно производство са допуснати съществени процесуални нарушения, които са довели до опорочаване на същото и незаконосъобразност на издаденото НП.

      Въззиваемият не се явява, изпраща процесуален представител в лицето на ст.юрисконсулт С. К., която взема становище за неоснователност на  жалбата, моли съда да потвърди издаденото НП, като правилно и законосъобразно, а жалбата да бъде оставена без уважение.

      Доказателствата по делото са писмени и гласни.

      Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното :

        С Наказателно постановление № 12-001164 от 23.08.2018г. на Директора на Д „ИТ” гр.Монтана на жалбоподателят А.Г.Ш. *** на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.414, ал.3 от КТ, му е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на 1 500лв /хиляда и петстотин лева/, за извършено административно нарушение на чл.62, ал.1 във вр. с чл.1, ал.2 от КТ, а именно, за това, че при извършена проверка на 25.07.2018г. по спазване на трудовото законодателство от Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Монтана в Кравеферма, находяща се в с.Василовци, обл.Монтана, бивш селскостопански двор, обект на Земеделски производител А.Г.Ш. е констатирал, че Ш. в качеството си на работодател е допуснал да работи лицето Й.Х.Т., престирайки работна сила – пасе крави на пасище до кравефермата, без отношенията при предоставяне на работната сила да са уредени като трудови правоотношения и без лицето да има сключен трудов договор в писменя форма, преди постъпване на работа. Нарушението е констатирано с Протокол за извършена проверка от 27.07.2018г.

        В с.з. процесуалният представител на административнонаказаното лице – адв.Г. моли съда да отмени изцяло атакуваното НП като неправилно и незаконосъобразно, тъй като в случая няма извършено нарушение. Алтернативно моли съда, да приеме, че проведеното производство е опорочено, тъй като са допуснати съществени процесуални нарушение при съставянето на АУАН и издаването на НП, свързани с неправилното посочване на нарушената правна норма и разминаванията в датите на издаване на НП и АУАН.

      Процесуалният представител на въззиваемият ст.юрисконсулт С. К. оспорва подадената жалба, която намира изцяло за неоснователна. Намира, че извършеното административно нарушение е доказано по безспорен и категоричен начин, поради което моли съда да издаде решение с което потвърди НП изцяло, като правилно и законосъобразно.

      Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

       Разгледана по същество жалбата се явява основателна.

       От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка :

       На 25.07.2018г. в св.М.П. и св.В.Х., двамата инспектори в Д„ИТ” гр.Монтана извършили проверка за спазване на трудовото законодателство и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в обект – кравеферма, обект на ЗП А.Ш., по време на която констатирал, че лицето Й.Х.Т. престира работна сила, като пасе кравите на жалбоподателят, без да са налице трудови правоотношения. На място попълнил Призовка, с която призовал Ш. *** на 27.07.2018г. за съставяне на АУАН, и връчил същата лично на жалбоподателят. На 27.07.2018г. Ш. *** и св.П. в негово присъствие, и в присъствието на св.П.А. и Г.К. съставил АУАН № 12-001164, в който описал констатираното нарушение на чл.1, ал.2 във вр. с чл.62, ал.1 от КТ.

        Впоследствие възоснова на съставеният АУАН, АНО – Директора на Д „ИТ” гр.Монтана издал обжалваното НП № 12-001164 от 23.08.2018г., с което на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.414, ал.3 от КТ наложил на жалбоподателят А.Г.Ш. в качеството на работодател административно наказание „Глоба” в размер на 1 500лв, за извършено нарушение на чл.62, ал.1 във вр. с чл.1, ал.2 от КТ.

      Горното се установява от фактическа страна от събраните по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните в с.з. свидетели М.П., В.Х., П.А., които съдът кредитира, като обективни, последователни, и намиращи се във връзка, както по между си, така и с останалите събрани по делото доказателства.

      Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

      Съдът намира, че в хода на проведеното административно-наказателно производство са допуснати съществени нарушения, които са довели до нарушаване правото на защита на административнонаказанато лице, а именно да разбере за какво точно нарушение е ангажирана неговата административно-наказателна отговорност. В съставеният АУАНе посочена като нарушена правна норма тази на чл.1, ал.2 във вр. с чл.62, ал.1 от КТ. А в НП е посочено, че наложеното наказание е за нарушение на чл.62, ал.1 във вр. с чл.1, ал.2 от КТ.

       В нормата на чл.1, ал.2 от КТ е законодателят е регламентирал, че отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения, а в тази на чл.62, ал.1 от КТ – че трудовият договор се сключва в писмена форма.

       Това разминаване в правната квалификация на соченото като извършено административно нарушение безспорно е довело до нарушаване правото на защита на административнонаказаното лице.  

        На следващо място в НП са посочени две дати на издаване на последното. Първата която е непосредствено след неговият номер – 23.08.2018г. и втората непосредствено след първата – 23.04.2018г., която се сочи като дата, на която АНО се е запознал с материалите от административнонаказателната преписка.

       Ако се приеме, че датата на която АНО се е запознал с документите е 23.04.2018г., то следва извода, че наложеното наказание е като време преди установяване на нарушението за което е привлечен да отговаря жалбоподателят.   

        Допуснатите съществени процесуални нарушения изцяло опорочават административно-наказателното производство и същите не могат да бъдат отстранени в съдебната фаза на производството, тъй като всяко от тях е самостоятелно основание за отмяна на атакуваното наказателно постановление, без да е необходимо да се разглежда спора по същество.

     Водим от горното, съдът намира подадената жалба за основателна и като такава същата следва да бъде уважена, а издаденото НП да бъде отменено изцяло, като неправилно и незаконосъобразно.

          Водим от горното, съдът

 

 

 

                                      Р  Е  Ш  И  :

               

 

 

           ОТМЕНЯВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 12-001164 от 23.08.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана Д. П., с което на жалбоподателят А.Г.Ш. с ЕГН ********** ***, на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.414, ал.3 от КТ, му е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на 1 500лв /хиляда и петстотин лева/, за извършено административно нарушение на чл.62, ал. 1, във вр. с чл.1, ал.2 от КТ, като НЕПРАВИЛНО и НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

       Решението може да се обжалва пред Административен съд гр.Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните, за неговото изготвяне.

    

       След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на

Директора на Д „ИТ”  гр.Монтана за сведение.

 

        

                                                                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ :