Определение по дело №724/2016 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 942
Дата: 28 април 2016 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20162330100724
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 март 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №942/28.4.2016г.Г.

                                                         28.04.2016 г.,  гр. Ямбол

Ямболският районен съд                                                                         ХІV граждански състав

На двадесет и осми април                                                      две хиляди и шестнадесета година

В закрито заседание в следния състав

                                                                                                              Председател: Галя Русева

като разгледа докладваното от съдията Русева

гражданско дело № 724/2016 г. по описа на Ямболския районен съд, за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

           Производството по делото е образувано по искова молба, предявена от Д.Д.Н. против И.Н.Н., с която ищцата моли да бъде прекратен сключеният между страните на 22.11.2008 г. граждански брак като дълбоко и непоправимо разстроен, без съдът да се произнася по въпроса за вината, като съдът постанови след развода същата да носи предбрачното си фамилно име – Христова, предостави упражняването на родителските права върху роденото от брака дете на нея и осъди бащата да заплаща издръжка на детето в размер на 150 лв. месечно, считано от 24.03.2015 г. Представят се писмени доказателства. Правят се доказателствени искания – за ангажиране на гласни доказателства в съдебно заседание за установяване на твърдяните факти.

             В законоустановения срок по чл. 131 от ГПК ответникът е депозирал отговор, в който се оспорват фактите в исковата молба, моли се за прекратяване на брака без произнасяне по въпроса за вината и за намаляване на издръжката до размера от 110 лв. месечно. Представят се писмени доказателства. Правят се искания – за разпит на свидетел.

            Съдът, след като прецени, че исковата молба е редовна, а предявеният иск – допустим, намира, че делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито с.з. с призоваване на сраните.

             Приложените към исковата молба и отговора писмени доказателства са относими и следва да се допуснат.

             Искането на страните за събиране на гласни доказателства е относимо и допустимо и следва да се уважи.

            Тъй като от брака си страните имат родено дете, което е малолетно, за участие в делото следва да се уведоми Д „СП” – Ямбол, която следва да се конституира като заинтересована страна, като й се укаже на същата да изпрати в с.з. социален работник за изслушване на детето по реда на чл. 15 от ЗЗДет., както и да изготви социален доклад относно упражняването на родителските права върху детето.

            Мотивиран от горното и на основание чл. 140, ал. 3 от ГПК, Ямболският районен съд

 

                                                           О П Р Е Д Е Л И:

 

            КОНСТИТУИРА като заинтересована страна по делото Д „СП” – Ямбол.

            Насрочва делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 13.05.2016 г. от 11,00 часа, за която дата и час да се призоват страните.

             Допуска представените с исковата молба и отговора писмени доказателства.

            ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните да ангажират гласни доказателства в първото по делото заседание – по един свидетел при режим на довеждане, за установяване на твърдяните от тях факти.

            Указва на страните, че следва да се явят лично в съдебното заседание на 13.05.2016 г. При неявяване на ищцата без уважителни причини, производството по делото се прекратява.

            По брачни искове не се постановява неприсъствено решение или решение при признание на иска.

            УКАЗВА на Д „СП” – Ямбол до датата на с.з. да изпрати в с.з. представител, а при невъзможност – да изготви социален доклад във връзка с упражняването на родителските права върху детето.

            Съобщава на страните проекта за доклад на делото:

            В исковата молба се твърди, че страните са съпрузи, сключили граждански брак на 22.11.2008 г., като от брака си имат родено малолетно дете -  Андреас Иванов Н.. Сочи се, че проблемите в семейния им живот се появили, защото се оказало, че ответникът не е подготвен за отговорностите, свързани с брака и роденото дете и продължил да води живот без ангажименти. Вижданията на съпрузите били различни по всички ежедневни ситуации. От м.февруари 2015 г. същите били във фактическа раздяла и не поддържали съпружески контакти. Поради това ищцата счита, че бракът е дълбоко и непоправимо разстроен и моли за неговото прекратяване, без съдът да се произнася по въпроса за вината, като възстанови предбрачното си фамилно име. Претендира предоставяне упражняването на родителските права върху детето, при подходящ режим на лични отношения с бащата, както и присъждане на издръжка за неговото отглеждане в месечен размер от 150 лв., считано от 24.03.2016 г.

            Правното основание на предявените искове е чл. 49, ал.1 от СК, чл.53 от СК, чл.149 и чл.143 от СК.

            Ответникът не оспорва дълбокото и непоправимо разстройство на брака, но сочи, че причината за това не е неговата безотговорност, а проблемите от чисто битов характер, неизбежните скандали и отчуждение. Моли за прекратяване на брака, без съдът да се произнася по въпроса за вината. Не се противопоставя родителските права върху детето да се предоставят на майката. По отношение на претендираната издръжка, заявява, че няма възможност да заплаща по-висока от 110 лв. месечно, с оглед доходите си – 320 лв. трудово възнаграждение, задълженията му за теглен кредит към банка в размер на 11 000 лв. и разходите, които плаща за наем на квартира. Оспорва иска за издръжка за минало време, като сочи, че макар да не е плащал издръжка на детето, му е купувал обувки, дрехи и други необходими вещи.

            Страните не спорят, че са във фактическа раздяла от м.февруари 2015 г.; не спорят по въпроса за родителските права върху детето, както и че ответникът не е плащал издръжка за миналия период от една година преди завеждане на иска.

            В тежест на ищцата е да докаже спорните факти - настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака съобразно изложените от нея твърдения в исковата молба, възможностите на ответника да участва в издръжката на детето с посочения размер, както и нуждите на детето от издръжка.

            В тежест на ответника е да докаже размера на доходите си и задълженията си към трети лица.

            На основание чл. 321, ал. 2 от ГПК, съдът напътва страните към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора, вкл. към постигане на споразумение по чл. 51 от СК.

           Препис от определението да се връчи на страните по делото, ведно с призовката за съдебното заседание, като на ответника се връчи и препис от отговора и приложенията.

 

          Определението е окончателно.

 

                                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                                                                       /Галя Русева/